Současné nadprůměrné letní teploty vydrží do konce příštího týdne. Pak by teplota měla klesnout o zhruba 10 stupňů. Dešťových srážek ale příliš nebude. Alespoň to vyplývá z nové předpovědi, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (CHMÚ).
V neděli by podle meteorologů neměly nejvyšší denní teploty překročit 33 °C a objeví se i nějaké ty dešťové srážky, v pondělí by se teploty měly zastavit na 31 °C. Od úterý se ale budeme opět pořádně smažit. Ve čtvrtek pak rtuť teploměru v nížinách může vystoupat až na hodně neobvyklých 39 °C. V pátek přijde do Čech ochlazení, na Moravě a ve Slezsku ale stále bude až 35 °C.
Další dny se pak budou maximální denní teploty pohybovat okolo 26 °C, na přelomu srpna a září pak podle meteorologů zřejmě ještě o dva stupně klesnou. Co se srážek týče, tak období od 6. srpna do 2. září 2018 by mělo být průměrné. „Srážky zejména v první polovině období budou mít převážně lokální charakter (přeháňky, bouřky), proto nelze očekávat všeobecné zmírnění vláhového deficitu,“ stojí na stránkách CHMÚ.
Zažívá Evropa nejteplejší den své moderní historie?
Nadprůměrně vysoké teploty aktuálně nepanují jen v Česku. Celá Evropa dnes čelí pravděpodobně nejteplejšímu dnu od té doby, kdy se začala měřit teplota. Například ve španělském vnitrozemí se dnešní teploty pohybují okolo vražedných 48 °C. Varování před zdravotními komplikacemi způsobených vedrem pak platí pro 41 z 50 španělských provincií. I tak už ale v uplynulých dnech několik lidí v souvislosti s vedry zemřelo.
Lépe není ani v sousedním Portugalsku, kde na osmi místech padly teplotní rekordy. Problémy s vysokými teplotami ale trápí například také jinak chladné Finsko. Tam jsou domácnosti připravené spíše na tuhé mrazy. Zatímco v srpnu se tam běžná průměrná teplota pohybuje okolo 20 stupňů, tento týden překračovaly teploty i 30 °C. A jen málo domů disponuje v této severské zemi klimatizací. Jako geniální se pak může zdát reakce helsinského supermarketu, který 100 zákazníkům nabídl přespání v jeho klimatizovaných prostorách.