Situace v Česku je velmi napjatá. Připomíná to covidové temno a bude hůř, říká analytik

Ve čtvrtek 17. listopadu lidé slavili, ale i protestovali. Podle analytika agentury STEM Martina Kováře je situace ve společnosti mimořádně napjatá. V pořadu K věci ve vysílání CNN Prima NEWS mluvil mimo jiné i o tom, že nálada časti lidí je stejná jako za koronavirové krize.

Letos 17. listopadu bylo v Praze zaplněné Václavské náměstí, Národní třída i Albertov. Na všech těchto místech proběhly pietní akce a vzpomínkové koncerty. Zároveň se konal i pochod nespokojených lidí k budově ČT. „Ano, těch skupin je více. Například ty demonstrace pořádané Vrabelem spojují některé proudy, kterým se současná situace vůbec nelíbí,“ vysvětloval Kovář.

Podle analytika jsou právě energetická krize a vysoká inflace hlavními viníky nespokojenosti části lidí. „Současná situace ve společnosti je zjitřená. Těch motivací pro demonstrace je celá řada. Část lidí se obává zdražování jak energií, tak všeho ostatního. Bodů nejistoty je mnoho,“ pokračoval Kovář, podle něhož kvůli tomu rostou počty demonstrantů v ulicích.

Čtvrtečního pochodu na Kavčí hory k budově ČT se zúčastnilo několik tisíc lidí, na akci pořádanou hnutím PES na Letné jich přišlo jen několik desítek. Podle Kováře na tom není nic překvapivého. „Ty protivládní demonstrace od začátku září, kdy proběhla ta největší, nenabraly žádné momentum,“ prohlásil analytik.

Na druhou stranu je poměrně vysoká účast na akcích, které nejsou zaměřeny protivládně nebo protestně. „Lidé, kteří volili současnou vládu, jsou poměrně loajální. Ta důvěra, že jejich kroky jsou správné, většinou trvá. Na druhé straně téměř každý, kdo ji nevolil, tu důvěru nemá,“ dodal Kovář.

Nespokojených lidí ale bude s postupem krize přibývat. „Je tu asi pětina populace, která žádné problémy nemá. Pak je tu pětina lidí, kteří mají velké problémy. A ti se nyní mohou dostat do potíží, které mohou být zničující. A těch bude přibývat s tím, jak bude krize vrcholit,“ uzavřel expert se slovy, že nálada ve společnosti začíná být podobná té během „nejtemnějšího období koronavirové krize“.

Tagy: