ANALÝZA: Slovenská vláda stojí před rozpadem. Vaz jí láme souboj dvou egoistů

Slovenská vláda se potácí v další krizi. Lídr koaliční strany Svoboda a Solidarita (SaS) a ministr hospodářství Richard Sulík oznámil, že jeho partaj ke konci srpna kabinet opustí. Stanovil si však podmínku, za které by SaS zůstala – konec ministra financí a předsedy nejsilnějšího hnutí OLaNO Igora Matoviče. Právě dlouhotrvající rivalita těchto dvou politiků je hlavním důvodem, proč je aktuální vládnoucí koalice jako na trní. Naopak opoziční strany v čele s expremiérem Robertem Ficem si můžou mnout ruce. Co nynější ultimátum znamená?

Sulík dal vládě premiéra Eduarda Hegera jasné ultimátum. Buď odejdeme my a vláda přijde o většinu v parlamentu, nebo odejde Igor Matovič, hlavní tvář a lídr nejsilnějšího hnutí OLaNO. Pozice obou rozhádaných stranických lídrů jsou jasné. Sulík trvá na konci Matoviče, ten tvrdí, že se nikam nechystá.

Spory mezi těmito politiky nejsou ojedinělé. Hádají se a handrkují už více než deset let od doby, kdy se Matovič, tehdy jako Sulíkův poslanec zvolený na kandidátce SaS, se svým spojencem rozkmotřil kvůli tomu, že Sulík nechtěl do programového prohlášení vlády Ivety Radičové zapracovat Matovičovy požadavky.

Rivalita pokračovala i později, přestože oba politici pravidelně vystupovali na stejné straně pomyslné barikády proti Robertu Ficovi a jeho SMĚRu-SD. Nepřítel mého nepřítele je můj přítel, dalo se říct.

Naplno se neshody Matoviče se Sulíkem projevily v okamžiku, kdy spolu v roce 2020 usedli ve vládě. Matovič si coby premiér bral často Sulíka na paškál a kritizoval ho takřka za všechno, co lídr SaS, v té době ustanovený jako ministr hospodářství, činil. Proslula například Matovičova hláška, že lidé na Slovensku umírali na COVID-19, „protože Sulík nenakoupil testy“. Svého koaličního partnera navíc označil za „idiota“.

Mediální pozornost za každou cenu

Že Matovič velmi rád a za každou cenu vyhledává pozornost médií i svého okolí, je všeobecně známo. Na druhou stranu i Sulík toho ke zklidnění situace příliš nedělá. Důkazem budiž aktuální vypovězení koaliční dohody a požadavek na konec lídra OLaNO ve vládě. Problémem prý není jen jeho chování, ale i kroky, které učinil jako ministr financí. „Pro každého politika by státní kasa měla být posvátná. Nemíníme přihlížet, jak si z ní Igor Matovič udělal pokladničku pro své nápady,“ pronesl v týdnu Sulík.

Matoviče přitom označil za „největší problém koalice“. „Už celé měsíce je v konfliktu s každým, kdo s ním bezpodmínečně nesouhlasí. Svými útoky proti sobě poštval celou společnost,“ hlásá ministr hospodářství s tím, že v současné podobě se podle něj „ani při nejlepší vůli nedá pokračovat“.

Přitom teprve před rokem si Sulík na Matovičovi vymohl značný ústupek, když jej pod hrozbou odchodu SaS z vlády, tedy stejnou taktikou jako nyní, donutil rezignovat na premiérský post. Šéf hnutí OLaNO situaci tehdy vyřešil tím, že si vyměnil pozice se svým straníkem Eduardem Hegerem, který byl doposud právě ministrem financí.

Za připomenutí stojí také fakt, že by to nebylo poprvé, co Sulík zapříčinil pád vlády. Vlastně ani ne podruhé. V roce 2011 stál on a jeho poslanci za vypovězením důvěry vlády Radičové, de facto pak loni povalil Matovičův kabinet, který nahradil nynější Hegerův, ačkoliv strany ve vládě nakonec zůstaly stejné.

Co krizi vyřešit „na Kalouska“?

Termín na rozmyšlení má podle SaS Matovič do konce srpna. To de facto znamená, že je zde poměrně dlouhá doba na vyjednávání. Ideální scénář by podle Sulíkovy partaje nejspíš byl, kdyby Matovič skutečně sklopil uši a rezignoval na funkci ministra financí, vicepremiéra, a vládu definitivně opustil.

Vzhledem k Matoviču egu je však taková varianta téměř jistě vyloučená. Tedy alespoň za předpokladu, že se sebou nestáhl ke dnu ještě někoho.

Právě zde se však nabízí jednoduché řešení. Matovič může navrhnout, že z vlády odejde, pokud na své funkce rezignuje i jeho rival Sulík. Ostatně takové řešení už na Slovensku před časem zaznívalo. Mohli by si tak vzít příklad s českého politického nestora Miroslava Kalouska (TOP 09), který aby umožnil vznik široké koalice, tak se rozhodl rezignovat na mandát poslance a alespoň na čas odejít z aktivní politiky.

Nedělejme si iluze. Matovič i Sulík by v takovém případě i nadále ovládali své strany, jako to činí dnes. Sešli by ale aspoň trochu z očí a poskytli by tak Hegerovu kabinetu prostor na to, aby se mohl vypořádat se skutečně důležitými problémy. Následky pandemie koronaviru, rostoucí inflací, válkou na Ukrajině či uprchlickou krizí. Nikoliv žabomyší válkou dvou kohoutů na smetišti.

Dva se perou, zbytek se směje

Jak už to tak bývá, spor této dvojice politiků ve velkém využívají jejich oponenti, kterých není málo. Jeden za všechny je jednoznačně několikanásobný slovenský expremiér Robert Fico, dnes „pouze“ předseda opozičního Směru-SD a poslanec. „Jsme rok a půl do voleb. Pokud by to takto pokračovalo dále, byla by SaS spoluzodpovědná za triumfální návrat Roberta Fica,“ uvědomuje si Sulík.

Jeho slova nejsou daleko od pravdy. Ficův Směr-SD se po volebním neúspěchu v roce 2020 dokázal zmátořit a podle aktuálních průzkumů je druhou nejsilnější stranou. Na prvním místě jsou Ficovi bývalí lidé pod vedením expremiéra Petera Pellegriniho ze strany Hlas-SD. To někteří Slováci ironicky nazývají „Směr 2“. SaS se v predikcích drží těsně za Směrem, OLaNO naopak osciluje u pětiprocentní hranice nutné pro zisk mandátů.

Že by po volbách Fico s Pellegrinim znovu navázali spolupráci, je velmi pravděpodobné. Podle průzkumů by této dvojici chyběl nejspíš jen jeden koaliční partner k utvoření vlády. Zkrátka a dobře se Fico s Pellegrinim dokázali znovu vrátit do čela. „Opozice je vždy jen tak silná, jak je slabá vládnoucí koalice. Ta pokud vystupuje slabě či nechala zajít jisté procesy až do takového stádia zpochybnění, tak tím vlastně přihrává na smeč Ficovi a opozici,“ komentovala před časem v rozhovoru pro CNN Prima NEWS bývalá předsedkyně vlády Slovenska Iveta Radičová.

Oním spojencem pro Fica by mohla být i krajní pravice. Nedávno totiž připustil, že by si dovedl představit vládu s hnutím Republika, které tvoří bývalí zákonodárci Lidové strany Naše Slovensko kontroverzního politika Mariana Kotleby. Ten byl mimochodem před časem odsouzen právě za propagaci neonacistických symbolů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.