Ani Messi nestačil, pro PSG je stále Liga mistrů zakletá. Přiveďte Zidana, radí Rozehnal

S Lionelem Messim už to konečně musí vyjít, představovali si v létě v Paříži. Jenže nevyšlo. Fotbalové Paris Saint-Germain marně nahání dlouhodobý cíl stát se nejlepším klubem Evropy, tedy prakticky i světa. Potřebuje k tomu vyhrát Ligu mistrů, která se zdá být pro klub z Parku Princů zakletá.

V roce 2022 skončila honba za vytouženým „ušatým“ pohárem velmi brzy. Už v osmifinále vykopl Les Parisiens Real Madrid a dál je nechal snít o trofeji, které se evidentně do francouzské metropole nechce.

Přitom vedení PSG dělá vše. Klub před 11 lety koupila katarská společnost Qatar Sport Investments, což znamenalo zcela novou éru, ve které nic není nemožné. Respektive zaplatit jakéhokoliv hráče, donutit svět kupovat suvenýry s tvářemi nebo jmény hvězd a vládnout Francii se povedlo. Dobýt Ligu mistrů – a splnit hlavní ambici – zatím nikoliv.

„Čekal jsem, že se to povede už minulý rok,“ říká pro CNN Prima NEWS bývalý reprezentační obránce David Rozehnal, který za PSG hrál ještě v „předkatarském“ období mezi lety 2005 až 2007. „Bohužel se to nestalo a teď jsem myslel, že určitě skončí výše, než nakonec skončili. Je to škoda, protože v prvním zápase i ve druhém do 60. minuty předváděli skvělý fotbal. Pak se to celé rozbilo a upřímně jsem zklamaný stejně jako celá Paříž,“ dodává.

Naráží tím na osmifinále s Realem. Do odvety ve Španělsku si PSG přivezlo vítězství 1:0, po gólu Kyliana Mbappého vedlo i v odvetě, jenže o postup francouzský celek obral hattrickem v závěrečné půlhodině útočník „bílého baletu“ Karim Benzema.

Mnoho hvězd nedělá dobrotu

Prezident Násir Al-Chelajfí postupně „tuní“ kádr. V sestavě Paříže hraje hvězda vedle hvězdy, loni v létě dorazila největší posila v historii klubu, sedminásobný vítěz Zlatého míče Lionel Messi, nebo nejlepší brankář posledního Eura Gianluigi Donnarumma. Bylo to pouhé umocnění extratřídy, která se v PSG nachází už roky. Nicméně v Lize mistrů zatím ten nejkvalitnější materiál nezařídil výstup na absolutní vrchol.

„Nedokážu si vysvětlit, proč se to děje. Mají kádr, ze kterého postaví dva týmy, které by mohly hrát o trofeje ve všech soutěžích. Ale možná spoustu hvězd a individualit nedělá dobrotu. Když jim to v nějakém zápase sedne, kouká se na to krásně, přicházejí výsledky. Ale pak jdou dny, kdy to neklape. V posledním případě to možná bylo lehké podcenění situace. Dlouho si to pěkně ťukali, pak přišla chyba a sesypalo se to jak domeček z karet,“ hodnotí Rozehnal.

Jedním z důvodů, proč pro PSG skončila v probíhající sezoně mise v Champions League tak brzy, je i to, že právě Messi zdaleka nepřipomíná toho chlapíka, který 15 let udivoval svět svými výkony v Barceloně. Od léta dal pouhých sedm gólů ve všech soutěžích, což je daleko za jeho standardem. „Těžko hledat důvody, nevidím do něj. Strašně mě to mrzí, protože Messi je pro mě číslo jedna na světě. Musím přiznat, že jsem se trochu bál, jak to bude po jeho příchodu. Doufal jsem, že půjde spíš do Anglie. Tam by nejlépe všem pochybovačům mohl ukázat, že je nejlepší na planetě,“ poznamenává Rozehnal.

Na co tedy zatím doplácí PSG v Lize mistrů? Často se opakuje fakt, že roli může hrát úroveň francouzské Ligue 1, ve které giganta z metropole čeká během ročníku jen minimum těžkých duelů, které by ho připravily na boje v Evropě. O lecčems svědčí, že po 28 kolech vede Saint-Germain tabulku o parník – 15 bodů. „To byl podle mě problém hlavně v minulých sezonách, než předloni došli do finále. Ale opravdu je to tak, že v lize jsou až na výjimky bezkonkurenční, předvádějí nádhernou hru. Opravdu kvalitních zápasů, které je prověří, mají však třeba jen šest za sezonu,“ podotýká Rozehnal.

Majitelům může dojít trpělivost

Fanouškům už ligová dominance nestačí, což bylo vidět o víkendu. PSG doma pohodlně porazilo Bordaux 3:0, ale během zápasu se z tribun nesl pískot směřovaný zejména na Neymara s Messim, pro což nemá 41letý Rozehnal příliš pochopení. „To zamrzí. Pro hráče to musí být těžké. Byla to především frustrace z neúspěchu z minulého týdne, ale nebylo to fér. Pískat na někoho, kdo dá gól… Fanoušci by si měli uvědomit, že hráči nevypadli z Ligy mistrů naschvál. Všichni byli po zápase hodně skleslí.“

Už se ve světových médiích začíná mluvit o tom, že Messi by rád zpátky do Barcelony, spekulace týkající se Neymara trvají dlouho a posezonní odchod Mbappého do Realu Madrid je prakticky hotovou věcí. Spolu s neúspěšným naháněním poháru z Ligy mistrů se nabízí otázka, jestli Katařany brzy nepřestane bavit zásobovat klub miliardami eur. „Určitě může dojít trpělivost, nedávají do toho malé peníze. A vítězství na francouzské scéně už jsou tak nějak automatická. Nechcete jen něco malého, co se blýská. Chcete diamant, kterým je Liga mistrů,“ má jasno Rozehnal.

Někdejší hráč nejen PSG, ale také Lille, Brugg nebo Lazia si uvědomuje, že kvůli brzkému vypadnutí v evropských pohárech se řeší, zda má budoucnost v klubu trenér Mauricio Pochettino. To už je v Paříži taková klasika po vypadnutí z Ligy mistrů. Pochettino patří mezi nejuznávanější trenéry současnosti, výtečné renomé měli i všichni jeho předchůdci.

„Vidím jediné východisko. A to, kdyby se jim podařilo přivést Zinédina Zidana. Přijde mi, že je to taková persona, která by byla schopná si nadiktovat, s kým hrát. Přivedl by si opravdu kvalitní hráče, ale ne takové top hvězdy, které možná někdy upřednostní své ego před týmovými úspěchy. Chce to silnou osobnost, která se nebude – bohužel či bohudík – bát překopat tým. Pak by to mohlo klapnout. I když už předloni jsme byli blízko,“ nezapírá své přetrvávající pouto k PSG Rozehnal, když mluví o prohraném finále s Bayernem Mnichov.

Tak třeba příští rok a možná opravdu se Zidanem, který je od loňského konce v Realu bez angažmá.

Tagy: