reklama

Řidiči vymýšlejí triky, jak obejít bezpečnostní pásy. Zbytečný hazard, diví se experti

Bezpečnostní pás vám při dopravní nehodě může zachránit život nebo zabránit těžkému zranění. Ačkoliv je povinný, ne každý ho používá. Dopravní experti přitom varují, že pokud se nepřipoutáte, zbytečně hazardujete.

reklama

U novějších aut na nezapnutí pásu upozorňují zvukové signály. Někteří vynalézavci ale našli různé způsoby, jak nepříjemné zvuky obejít, aniž by se připoutali. Podle dopravních expertů často jezdí třeba s neustále zapnutým pásem, na který si následně pouze sedají. Způsobů jak bezpečnostní systém oklamat, ale Češi údajně vymysleli víc.

„Používají bezpečnostní pás tam, kde nikdo nesedí. A v krajních případech dělají to, že si pořídí tu sponu někde na vrakovišti a zacvakávají ji, aniž by vytáhli pás,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Řidiči z povolání pásy nepoužívají

Častými hříšníky jsou v tomto ohledu podle Jiřího Polomise z Besipu řidiči, kteří jedou třeba jen několik kilometrů a kvůli krátké vzdálenosti jim přijde zbytečné se poutat. Náchylnější k nepoutání jsou ale prý i lidé z určitých profesí. „Je to právě zejména u řidičů, kteří jsou profesionálové. Ať už to jsou různí kurýři, nebo zásobování a podobně,“ dodal.

Jízda bez zapnutého bezpečnostního pásu je navíc dopravní přestupek, který se vám v případě odhalení policií může pořádně prodražit. „Řidiči, který během jízdy není připoután bezpečnostním pásem, může v příkazním řízení na místě hrozit pokuta až 2 000 korun, ve správním řízení 2 500 korun a přičtení tří trestných bodů,“ řekla ve vysílání Hana Rubášová. Podle Ústředního automotoklubu se odhaduje, že zapnuté pásy při dopravních nehodách napříč Evropou každoročně zachrání na 2 000 lidských životů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama