Až 3,15 milionu Britů postihuje takzvaná hygienická chudoba. Vyplývá to z průzkumu společnosti YouGov ve spolupráci s charitativní organizací Hygiene Bank. Zasažení obyvatelé Spojeného království si nemohou dovolit základní pomůcky, protože už tak mají problémy s placením dalších účtů. Zhoršená hygiena vede u zhruba poloviny z nich k úpadku duševního zdraví. Téměř každý osmý pak uvedl, že se kvůli studu vyhýbal návštěvě pracoviště či školy.
„Se zvyšující se mírou chudoby a zvýšeným tlakem na britské domácnosti je potřeba odhalit skrytou krizi. Hygiena není privilegium a měla by být dostupná všem,“ stojí v úvodu průzkumu. Hygienická chudoba dopadá na šest procent dospělé populace Spojeného království. Častěji postihuje jedince se zdravotními hendikepy či etnické menšiny. Kvůli ekonomické situaci si nemohou dovolit řadu běžně používaných produktů – od pracího prášku, mýdla a šampónu, plenek či deodorantu po toaletní papír. Mnoho respondentů také uvedlo, že v rodině sdílí zubní kartáčky.
„Jde o problém mnohem rozšířenější, než jsme se obávali. Situace se zhoršuje a má nepřiměřený dopad na ty nejzranitelnější,“ řekla výkonná ředitelka Hygiene Bank Ruth Brocková. „Myslím, že si to lidé neuvědomují stejně jako palivovou nebo potravinovou chudobu. Ale pravdou je, že ve chvíli, kdy si nezapínáte topení nebo jdete do potravinové banky pro základní potraviny, už jste si před několika týdny přestali kupovat základní hygienické potřeby,“ dodala.
„Vlasy si teď myju jednou týdně, dřív to bylo každý druhý den. Už si nekupuju sprchový gel, používám pěnu ze šamponu,“ řekla jedna z respondentek. Další uvedla, že se u ní doma pravidelně rozhoduje mezi koupí zubní pasty a tím, zda si na pár minut pustí topení.
ICYMI our CEO Ruth Brock was on BBC Woman’s Hour chatting with Jessica Creighton about the reality of hygiene poverty in...
Posted by The Hygiene Bank on Wednesday, October 26, 2022
Úzkosti a stud
Problém má několik projevů. Přes 60 procent z těch, kteří se s nedostatkem hygienických produktů potýkají, uvádí jako jeden z důsledků zhoršené duševní zdraví. Polovina z dotázaných kvůli své situaci pociťuje stud. Téměř 40 procent zasažených se vyhnulo setkání s přáteli. Podobné množství jedinců se pak kvůli hygienické chudobě nevydalo na společenskou akci či odmítlo setkání s vlastní rodinou. Pro dvanáct procent lidí jsou obtíže tak významné, že se raději vyhnuli i chození do práce.
„Dřív jsem chodil ven a stýkal se s přáteli, ale začal jsem mít úzkost z toho, jak vypadám a jak jsem cítit, takže jsem se stal samotářem, byl jsem velmi rozrušený z toho, jak se můj život změnil,“ pronesl účastník průzkumu.
Menstruační chudoba
Absenci dámských hygienických potřeb hlásí „tři z deseti z těch, kteří se identifikují jako ženy“. Dostupnosti těchto produktů se v posledních měsících veřejně debatovalo i v Česku.
Například Skotsko poskytuje od letošního roku vložky, tampony či menstruační kalíšky strádajícím ženám a dívkám zdarma. Podle pirátské poslankyně Kláry Kocmanové by podobný krok mohla přijmout i Česká republika. Návrh političky vyvolal silné emoce a bouřlivou diskusi mezi jeho zastánci a odpůrci.
"Menstruace není volba. Poskytovat bezplatný přístup k pomůckám, které tento nevyhnutelný proces vyžaduje, je základní předpoklad pro rovnost a důstojnost ve společnosti. Není důvod, proč by totéž nemohlo být i v Česku."@KlaraKocmanova pic.twitter.com/Ir8pPAyjJV
— Piráti (@PiratskaStrana) August 16, 2022