Exkluzivní rozhovory, reportáže i klíčová odhalení. Jak vypadal rok 2024 na CNN Prima NEWS?

Otevřené rozhovory s předními českými politiky i uznávanými osobnostmi svého oboru. Upřímná sonda do života Ukrajince žijícího na Bali či vzpomínka přeživšího výbuchu atomové bomby v Nagasaki. Ekonomická opatření – jasně a stručně. Reportáže ze všech koutů Česka i ze zahraničí. To všechno – a zdaleka nejen to – vám v roce 2024 exkluzivně přinesla redakce CNN Prima NEWS. Přečtěte si výběr toho nejzajímavějšího a připomeňte si, co se v právě končícím roce událo.

Ptát se na to, co vás zajímá. Popisovat chystané či zatím jen zvažované změny. Zjišťovat, co se děje na české i zahraniční – nejen politické – scéně. Vyrážet kvůli informacím a příběhům na místa, na která se každý jen tak nedostane. Redakce CNN Prima NEWS v roce 2024 přinesla tisíce článků, rozhovorů a reportáží.

Zásadní politické zprávy

Přečtěte si nejdřív dva velmi otevřené politické rozhovory. Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová v prvním z nich odpovídala třeba na otázku, proč si myslí, že je mezi lidmi tolik nepopulární. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), kterému se kvůli neobyčejně široké síti kontaktů přezdívá „Don Pablo“, mluvil pro změnu o svém zákulisním vlivu a o vztazích s premiérem Petrem Fialou.

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) kromě toho v exkluzivním rozhovoru naznačil, že vedení strany chybí rázná osobnost, která by říkala věci více natvrdo. Popsal také, jak vidí budoucnost ODS a vzpomněl na dialog, který před 17. listopadem 1989 vedl s Václavem Havlem.

Dívali jsme se také do budoucna a ptali se na to, co Českou republiku čeká v roce 2025. Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek prozradil, zda se vrátí do boje o Poslaneckou sněmovnu s vlastní stranou a kdo případně bude mít jeho sympatie.

Zjišťovali jsme i to, jak probíhá vyjednávání, dohadování či lobování v Poslanecké sněmovně během aktuálního volebního období. Přečtěte si například, proč část opozičního ANO brojí proti kamerám na jatkách.

ČTĚTE TAKÉ: Trump je bez morálky, říká Kolář. Nespoléhejme se, že nás Američané pokaždé vytáhnou z bryndy

Politiky v tuzemsku se mnohdy týkají i hodně nečekané a velmi překvapivé příběhy. Exkluzivně jsme vám například přinesli rozuzlení nehody bývalého doživotního vězně Jiřího Kajínka – srážku mělo způsobit policejní vozidlo přiřazené k premiérovi Petru Fialovi (ODS).

Zajímaví lidé

Zdaleka ale nešlo jen o rozhovory s politiky. V uplynulém roce jsme vám přinesli řadu otevřených zpovědí a náhledů do života nejrůznějších osobností. Přečtěte si například, jak cestovatel Fero Richard Hrabal-Kronďák, který projel Rusko křížem krážem, odhadl dopady možného vítězství, či naopak prohry ve válce na Ukrajině na tuto zemi ovládanou Vladimirem Putinem.

Exkluzivně jsme vám přinesli také vzpomínku přeživšího výbuchu atomové bomby v Nagasaki. Tehdy desetiletý Seiičiro Mise se s redakcí CNN Prima NEWS podělil o svůj tragický příběh, který se začal odvíjet v srpnu 1945. Přečíst si můžete rovněž otevřenou zpověď Ukrajince žijícího na Bali. V rozhovoru redaktorovi vylíčil, proč podle svého názoru není zrádce, ačkoliv jako krajané na frontě zažívají peklo a on sám se nachází v bezpečí indonéského dovolenkového ráje.

O tom, jak vypadá život v Izraeli, když vám nad hlavou létají smrtonosné rakety, jsme ve velkém rozhovoru mluvili s 92letým Američanem Stanem Fischlerem – novinářem a legendou NHL. Fischler kromě toho prozradil, proč měl Jaromíra Jágra za rozmazleného spratka a z jakého důvodu nenáviděl Waynea Gretzkého.

Za rozhovory vyrazili redaktoři CNN Prima NEWS také na válčící Ukrajinu či za „velkou louži“ do Spojených států. Přečtěte si otevřenou zpověď ukrajinské matky z Dnipra, která se snažila poslat do ciziny 16letetého syna. Ten však odmítl, aby mohl bránit napadenou vlast.

Nebo zavzpomínejte s americkým právníkem se slovenskými kořeny Edem Zelenakem – dnes působí jako honorární konzul Slovenska v Detroitu – na sametovou revoluci a to, čím ho při osobním setkání uchvátili Václav Havel a Alexander Dubček.

Za vším hledej byznys

Stejně jako v předchozích letech se Čechů i letos hodně dotýkal vývoj ekonomiky. Přečtěte si například analýzu o tom, jak skomírá německý průmysl, který do krize stahuje i Česko. A to včetně odpovědi, zda v tuzemsku hrozí masové propouštění.

Popsali jsme pro vás také 37 navrhovaných opatření skupiny NERV, která by mohla nastartovat českou ekonomiku: jasně, stručně a přehledně. Nechyběl ani rozhovor se sociologem a zakladatelem výzkumné organizace PAQ Research Danielem Prokopem. Exkluzivně představil (nejen) daňové změny coby řešení, které by mohlo zlepšit kvalitu života v české společnosti.

Téma energií a jejich cen je i nadále velkým tématem. Připravili jsme pro vás proto například deset rad, jak se bránit a nenaletět energošmejdům, kteří už loví oběti i v restauracích.

Důraz na zahraničí

Co přineslo světu 1 000 dní ruské invaze na Ukrajinu? To si přečtěte v přehledném textu o Putinově krvavém tažení, které způsobilo astronomické škody.

V otevřeném rozhovoru se politický analytik a vysokoškolský pedagog Eduard Chmelár zaměřil na vývoj politiky a společnosti u našich slovenských sousedů. Prozradil, v kom se slovenský premiér Robert Fico zhlédl i to, co s ním udělal atentát.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Fico jako vyjednavač míru? Neřešme ruské lži, ale bezpečnost, vzkázal Lipavský

Šéf bruselské pobočky Free Russia Foundation, viceprezident Globsecu a expert na mezinárodní bezpečnost Roland Freudenstein v exkluzivním rozhovoru zanalyzoval situaci v Rusku. Věnoval se i tomu, zda má Evropa šanci být v bezpečí, pokud u moci zůstane Vladimir Putin.

V době, kdy si Američané volili nového prezidenta, byli za „velkou louží“ také členové CNN Prima NEWS. Podívejte se například na vilu, kterou vlastnil Donald Trump pohledem reportéra přímo z Los Angeles.

Exkluzivní reportáže

Při informování o dění ve Spojených státech v průběhu prezidentských voleb se redaktoři vydali také na různá zajímavá místa země a přinesli z nich exkluzivní reportáže. Přečtěte si třeba v článku Tam za zdí je nejnebezpečnější město světa, jak to vypadá na hranicích USA a Mexika.

Jedinečné reportáže přinesli autoři také z dalších koutů světa. Za to stojí třeba ta z ukrajinského Užhorodu: Koně, chatrče, obživa na smetišti a věčný hlad aneb Mezi ukrajinskými Romy.

K tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se můžete vrátit prostřednictvím reportáže popisující experiment, jaký vliv by na podobný masový útok v uzavřené budově mělo použití tlumičů nasazených na zbraních. Začíst se můžete i do tří emotivních válečných příběhů ze Slezska: Chcu dožít tu stovku, přeje si 97letý veterán wehrmachtu.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Pane premiére, kde se schováváte? Chci vědět, kdo tady šňupe. Připomeňte si perly politiků v roce 2024

Tagy: