Češi na olympiádě: Fuksa jako jedna z největších nadějí na medaili, pojede i s bratrem

Jednu z největších nadějí na medaili z olympijských her v Tokiu přináší českým fanouškům rychlostní kanoista Martin Fuksa. Před pěti lety rodák z Nymburka na „placku“ i přes velké ambice nedosáhl. Napraví to v japonské metropoli?

• Trenér: Petr Fuksa st.

V mládí se snad ani na jiný sport než rychlostní kanoistiku vrhnout nemohl. Když jeho otec v tomto sportu vybojoval dva světové tituly a dalších pět zlatých medailí z evropských šampionátů, měl Martin Fuksa cestu nalajnovanou. Ve svých 28 letech už dokázal tátu – a zároveň trenéra – Petra překonat.

Na singlkánoi vyhrál mistrovství světa poprvé v roce 2015 v italském Miláně, o dva roky později přidal další světové zlato doma na kanále v Račicích. Oba nejcennější kovy získal na trati 500 metrů. Hned čtyři stříbra pak ve světové konkurenci ukořistil v závodech na jeden kilometr.

Velké medailové žně přináší Fuksovi pravidelně také mistrovství Evropy, ze kterého má celkem 13 cenných kovů. Letos zazářil na šampionátu v Poznani, bral zlato na půl kilometru i kilometru.

V Tokiu bude chtít vylepšit výsledek z posledních a zatím jediných her, na kterých se představil, a přidat úspěch, jenž v jeho rozsáhlé sbírce zatím chybí. V Riu de Janeiru skončil Fuksa na 1 000 metrech šestý, skrze dopingový nález u jednoho závodníka později poskočil na pátou pozici. „Sprint“ na 200 metrů pak znamenal devátou příčku.

Do Japonska se vydal i spolu se svým mladším bratrem Petrem. Společně se představí v soutěži deblkanoistů.

Japonsko Tokio Olympijské hry Rio de Janeiro zlatá medaile olympijské hry sport Nymburk Letní olympijské hry v Tokiu 2021 FK Dukla Praha rychlostní kanoistika Martin Fuksa Petr Fuksa