Další pandemie se určitě objeví, otázkou je pouze kdy. To si myslí Mark Woolhouse, epidemiolog a infektolog působící na univerzitě v Edinburghu. Podle něj vědci dobře odhadli i podstatu šíření koronavirové nákazy, kterou zažíváme nyní.
Přední britský vědec Mark Woolhouse si je jistý, že se objeví další významná mezinárodní epidemie. Nedokáže však s určitostí říci kdy, protože mechanismus vzniku epidemie je podle něj nepředvídatelný.
V Africe stopují novou nemoc. Může se šířit rychle jako covid a zabíjet jako ebola
Demokratickou republiku Kongo sevřel strach z neznámé nemoci. Způsobuje krvácivou horečku a až nápadně se podobá ebole, jenže testy na tuto nemoc u pacientky ukázaly negativní výsledky. Uznávaný konžský epidemiolog Jean-Jacques Muyembe se obává, že se z Afriky může rozšířit další smrtící a rychle šiřitelná nemoc, hypotetické katastrofě chce předejít včasnou prevencí.
Sám Woolhouse a jeho kolegové prý v roce 2017 přiměli Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), aby přidala na seznam priorit takzvanou chorobu X. Tou se podle WHO označuje vědomí, že závažnou epidemii může způsobit patogen, o němž se zatím neví, že je přenosný na člověka.
V roce 2018 pak vědci zvažovali, jak by mohla choroba X vypadat, a jednou z možností prý byl nový typ koronaviru spojený se SARS nebo MERS. „Nemohli být blíž. Tento virus je velice podobný SARS a vědci jasně poukázali na tuto hrozbu,“ řekl Woolhouse.
Podle něj není otázka, zda se objeví nová choroba X, ale kdy. „Samozřejmě nelze předpovídat, kdy přesně to přijde. Mechanismus toho, jak se viry objevují, je vždy velmi nepředvídatelný. Události nikdy nejdou předpovídat přesně, takže je to spíše na úrovni statistické pravděpodobnosti,“ řekl infektolog.
Za rok se na světě objeví až dva nové viry
Vědci prý odhalí každý rok asi dva nové viry, toto tempo je, jak tvrdí Woolhouse, konstantní už asi 50 let. Důležité podle něj je detekovat ty patogeny, které mohou způsobit epidemii či pandemii. Myslí si, že pro dobrou připravenost na další potenciální pandemii je důležité nesnažit se být příliš deskriptivní v tom, co přijde jako další.
„Buďme otevření a hleďme na širokou škálu možností,“ vyzval. „Musíme být obezřetní, ale zahrávat si s tím, co to asi bude příště, je velice riskantní,“ myslí si akademik s tím, že při takových snahách se pak mohou jednotlivé státy připravovat na něco úplně jiného, než co pak skutečně přijde.