Dostálová měla financovat auto pro manžela ze sněmovních peněz. Nesmysl, reaguje

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) z vlády Andreje Babiše (ANO) měla údajně financovat nákup vozu pro svého manžela z peněz Poslanecké sněmovny. Podle webu Seznamzprávy to prošetřovala policie, která však nakonec nemohla použít klíčové odposlechy jako důkaz a případ tak uzavřela bez obvinění. Poslankyně pro CNN Prima NEWS uvedla, že se jedná o nesmysl.

Policie podle Seznam Zpráv prošetřovala několik let Dostálovou, že dodávku pro svého manžela splácela z peněz, které byly určené jako odměna pro její asistentku. Fiat Ducato, který měl být údajně upraven na kempování, měl manžel Dostálové dostat jako dar k padesátinám. „Oficiálně koupil dodávku z druhé ruky, za 399 tisíc korun, Dostálové otec Vilém Tvrdík. Zaregistroval ji na svou firmu – on i Dostálové manžel vyrábějí podle starých postupů rámy k obrazům,“ napsal zpravodajský web.

Hned druhý den měla tehdejší ministryně navýšit odměny pro svou asistentku, které jdou na vrub Poslanecké sněmovny. Ta však údajně stejnou částku posílala každý měsíc na účet otce Dostálové, který byl oficiálním majitelem vozu. „Byly ve skutečnosti určeny ke splácení nákupu shora popsaného vozidla,“ zmínili policisté podle Seznam Zpráv v usnesení o odložení kauzy. Odposlechy měly také zachytit hovor ministryně s jejím otcem, ve kterém o tomto způsobu platby hovořili.

Dostálová pak při výslechu tvrdila, že s financováním auta nemá nic společného. Detektivové to ale viděli opačně. „Po předestření komunikace z aplikace WhatsApp, kde se svým otcem Klára Dostálová řeší nákup vozu, kde její otec píše, že koupil on a Dostálová společně k narozeninám Martinovi auto Fiat Ducato Panorama, uvedla, že vůbec nevěděla, o co jde, že jí otec sdělil, že na firmu koupil auto a že ho manželovi dají společně k narozeninám,“ popsali policisté v dokumentu. Podle asistentky měly odesílané peníze sloužit k pronájmu poslanecké kanceláře.

Nesmysl, tvrdí Dostálová

Poslankyně Dostálová poslala redakci CNN Prima NEWS své vyjádření k situaci. „Závěry, které redaktor Seznamu vyčetl ze spisu, jsou nesmyslné a v mnoha směrech úplně mimo realitu. Článek spojuje několik nesouvisejících věci. Ten automobil pořídila firma mého otce a dodnes slouží k převáženi blondelových rámů na obrazy,“ sdělila Dostálová.

„Na rozdíl od redaktora Seznamu jsem neměla možnost si rozhodnutí o odložení vůbec přečíst, protože mě s ním nikdo neseznámil. Za těch několik let jsem jen jednou podala policii krátké vysvětlení a dál mě v celé věci už nikdo nekontaktoval,“ doplnila.

Celá věc je podle ní pouze fabulace. „Nesmyslů je tam spousty. Zaprvé nebylo auto žádným darem, jde o normální firemní dodávku. Zadruhé nebylo koupené ani na leasing, ani na jinou formu úvěru. Nedává tedy logiku, že by bylo spláceno po částkách z veřejných peněz. Policie celou věc odložila. Nemohla ani jinak,“ uvedla exministryně. Poslala zároveň fotografie, které mají dokazovat, že se vozidlo využívá k práci.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila plamenometný systém, tanky i vrtulník
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila plamenometný systém, tanky i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.