Energetická suverenita Česka je utopie. Nic jiného než ruský plyn nebude, říká expert

Jednou z priorit vlády pro následující roky je nezávislost České republiky na plynu z Ruska. Podle energetického experta Vladimíra Štěpána to ale není v následujících pěti letech reálné. Důvody popsal v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) má v úmyslu současnou energetickou krizi řešit zejména dovozem zkapalněného plynu z jiných zemí než z Ruska. Podle Štěpána je to ale velmi nevýhodné. „Plyn z Kataru zkusilo Německo a katarský princ jim řekl: ‚Kontrakt na dvacet let, vysoká cena, musíte odebrat určité množství a vazba plynu na cenu ropy‘,“ popisuje zkušenost českého souseda Štěpán.

Druhým problémem má být i vysoká ekologická zátěž, kterou zkapalněný zemní plyn, neboli LNG, přináší. „Největším zdrojem emisí není jenom uhlí, ale je to LNG a je to biomasa," dodává.

Jediný způsob řešení vidí Štěpán v uzavření dlouhodobé rámcové smlouvy s Ruskou federací. „Musíme zachovat, alespoň částečně, dovoz z Ruska, tak jako to dělají všechny ostatní státy a budou to dělat dál.“ Česká republika patří mezi státy Evropské unie k těm nejvíce závislým na ruském plynu. Ten tvoří v celkovém objemu 86 procent. Hůře na tom je už jen trojice států – Maďarsko, Finsko a Lotyšsko. Průměr unijní sedmadvacítky je 41 procent.

„Jiná řešení neexistují. Jsme prostě závislý na ruském plynu, to je realita pro tuto zimu,“ předvídá Štěpánek, člen iniciativy Energie není luxus. Zakladatelkou této pracovní skupiny je manažerka Alena Vitásková, někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu, ale také bývalá kandidátka do Senátu za stranu Úsvit – Národní koalice a současná kandidátka na prezidentku.

Zatímco se Evropská unie připravuje na úplné odstřižení starého kontinentu od ruského plynu, Štěpánek vidí budoucnost jinak. „Já se nebojím. Plynovod teď jede na 40 procent a jakmile bude zprovozněna turbína Siemensu, tak se ty dodávky na Nord Stream 1 obnoví na 100 procent,“ konstatoval.

Problém vidí Štěpánek ve skutečnosti, že Česká republika nenakupuje plyn z Ruska přímo v rámci dlouhodobého kontraktu, nýbrž na burze, což kromě samotné ceny plynu zahrnuje i marži obchodníka. „Na burzu dodává Uniper a nám to prodá za cenu, kterou si stanoví sám. To bude minimálně těch 30 korun za kubík anebo i víc,“ předvídá Štěpánek a dodal: „To znamená, že plyn budeme mít, ale obávám se, že obyvatelstvo a firmy ho nemusí zaplatit.“

Podle Štěpánka není možné se spoléhat na solární energii, která v současné době tvoří pouhá dvě procenta vyrobené elektřiny, ani na jaderné elektrárny, jejichž proces budování je velmi zdlouhavý.

Nejrychlejším řešením by podle člena tzv. Pačesovy energetické komise mělo být zateplení nemovitostí. „Vezměme 150 miliard korun, dejme to domácnostem a průmyslu, ať sníží svoji spotřebu a tím klesne i celková spotřeba plynu o dvacet až třicet procent,“ navrhuje. „Když zateplíte dům, snížíte spotřebu plynu nebo elektřiny zhruba o polovinu,“ uzavírá Štěpánek.

Vladimír Štěpánek je částí veřejnosti kritizován za přílišné prosazování závislosti na ruském plynu. Publicistický web Manipulátoři.cz o Štěpánkovi hovoří jako o „hlásné troubě ruské propagandy“. Vyčítá mu zejména dlouhodobou spolupráci s „dezinformačními a prokremelskými médii“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
10:56

Ve Šlapanicích bude pokračovat hnutí Čisté Šlapanice, získalo většinu křesel

10:18

Vítězné ANO v Litvínově jedná o koalici, skokanem je komunistka

10:01

Vítězný Nymburk s klidem jedná v Nymburce o koalici, nejprve osloví ODS

09:40

Vítězné hnutí ANO vyjednává v Kroměříži o koalici s pěti dalšími subjekty

Ředitel NP České Švýcarsko končí. Nezvládl krizové řízení, vysvětlila odvolání ministryně

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Informaci sdělila mluvčí ministerstva Beata Berníková. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Odvrácená strana příspěvku na bydlení. Úředníci můžou lidem kontrolovat oblečení i kartáčky

Nestyďte se říct o příspěvek na bydlení jako o účinnou pomoc v boji s drahými energiemi. Takovou větu mohou lidé slyšet od vládních politiků, kteří propagují příspěvek na bydlení dříve určený zejména pro důchodce nebo matky samoživitelky. Žádost o příspěvek má však i odvrácenou stranu, podle zákona totiž hrozí tvrdé kontroly od úředníků přímo v bytech žadatelů.

Škrábání pravou rukou za levým uchem a 40 let s jednou manželkou. Co padlo v nedělní Partii?

Nedělní Partie Terezie Tománkové po komunálních a senátních volbách přinesla ostrou výměnu názorů i vyhrocené hádky. Tématem ovšem nebyly jen komunální a senátní volby. Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se pustil do šéfa SPD Tomia Okamury kvůli skákání do řeči. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si zase rýpnul do exministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že ji ve volbách na domácí půdě nepodpořilo moc lidí. Vybrali jsme pro vás nejlepší hlášky z Partie.

Domácí zpravodajství

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.