Mlejnek nemá v čele rozvědky co dělat. Je to bezpečnostní riziko, míní Svoboda i Šedivý

Petr Mlejnek nemá na postu ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) co dělat. I přes bezpečnostní prověrku může představovat bezpečnostní riziko. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekli exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Kritický byl také investigativní novinář Janek Kroupa.

Cyril Svoboda označil informace, které se kolem šéfa civilní rozvědky objevily, za velký průšvih. „Jestli je pravda, že má bezpečnostní prověrku pouze na stupeň ‚tajné‘, tak v té funkci nemá co dělat,“ prohlásil bývalý šéf diplomacie. Nejvyšším stupněm prověření je „přísně tajné“.

Novináři odhalili, že Mlejnek se osobně zná s podnikatelem Michalem Redlem obviněným z korupce v kauze Dozimetr. Sám Mlejnek ho nepopírá. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) poté přiznal, že o tomto kontaktu věděl, když Mlejnka dosazoval do funkce.

Podle Svobody není ani tak důležité, kolik mezi Mlejnkem a podnikatelem napojeným v minulosti na Radovana Krejčíře proběhlo schůzek, nýbrž to, že už nový šéf rozvědky nebude mít v čele služby autoritu. „Měl by být nahrazen někým jiným,“ dodal Svoboda s tím, že ideálně by měl Mlejnek rezignovat co nejdříve.

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Šedivý se zpochybněním autority souhlasil. Ve věci vidí i další vadu. „Pokud neznáme, co bylo obsahem těch jednání (Mlejnka s Redlem), a musíme spoléhat jen na to, co řekl jeden či druhý, tak je to skutečně bezpečnostní riziko,“ poznamenal generál ve výslužbě.

Kroupa: Jaký byznys řešil Mlejnek s nesvéprávným Redlem?

Investigativní novinář webu Seznam Zprávy Janek Kroupa, který s informacemi přišel, v pořadu 360° zmínil, že Mlejnek má aktuálně bezpečnostní prověrku jen na stupeň „tajné“. Měl by však mít o stupeň vyšší. O tu si sice podle jeho informací zažádal, ale v této věci ho prošetřují pracovníci ÚZSI.

„Momentálně tak pana Mlejnka prověřují jeho podřízení,“ poznamenal Kroupa s tím, že tento způsob je „přinejmenším podivný“.

Připomněl také, že Mlejnek měl s Redlem jednat přes to, že podnikatel byl oficiálně nesvéprávný. Tento status měl získat proto, aby se vyhnul soudu kvůli spolupráci s odsouzeným podnikatelem Radovanem Krejčířem. „Jaký byznys pan Mlejnek řešil s nesvéprávným kamarádem Radovana Krejčíře?“ ptal se Kroupa podle svých slov nového šéfa civilní rozvědky. Ten mu prý neodpověděl.

Nový šéf civilní rozvědky webu řekl, že s Redlem se potkával zhruba jednou nebo dvakrát ročně, když pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. „Důvodem bylo, že jsem jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu. Žádnou zakázku jsem ale jeho prostřednictvím nezískal,“ shrnul.

Ve středu pak ve vyjádření pro média dodal, že během své obchodní praxe se stýkal s mnoha lidmi. „Mám platnou prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné, která byla dvakrát obnovena. NBÚ může na bezpečnostních prověrkách spolupracovat mimo jiné i s tajnými službami. Prověrku bych nezískal, pokud by v mé minulosti bylo cokoliv neslučitelného se zákony České republiky. V tuto chvíli mám podle zákona zažádáno o prověření na nejvyšší stupeň přísně tajné. Jsem přesvědčen, že nic nebrání tomu, abych tuto prověrku získal,“ uvedl.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) podle svých slov o kontaktu mezi Redlem a Mlejnem už před jeho jmenováním věděl a nevadil mu. Vztah obou mužů označil za pracovní. Předseda hnutí STAN bude svoje počínání muset vysvětlit příští týden premiérovi Petru Fialovi (ODS).

Tagy:
bezpečnost Vít Rakušan bezpečnostní prověrka korupce Cyril Svoboda Radovan Krejčíř Jiří Šedivý Janek Kroupa Armáda České republiky Národní bezpečnostní úřad Úřad pro zahraniční styky a informace Michal Redl kauza Dozimetr Petr Mlejnek

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:57

Satanismus, změna pohlaví, ale i vlastenectví. Co zaznělo v třaskavém Putinově projevu?

17:38

Do pražských škol chodí 11 630 ukrajinských dětí

17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

Účast v senátních volbách je zatím bídná. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil-Nagyová

Aktualizováno

Druhé kolo senátních voleb provází velmi slabá účast, podobně jako tomu bylo v minulosti. O něco více lidí přichází do volebních místností na Jihlavsku, kde se vede ostře sledovaný souboj mezi šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a kandidátkou ANO Janou Nagyovou. Celkem voliči rozhodují o 24 z 27 nových senátorů, tři byli zvoleni už minulý týden v prvním kole.

Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.