Fuchsie ohromí krásou svých květů. Víte, jak ji pěstovat?

Zejména díky pestrým barvám květů se fuchsie již po léta drží na předních pozicích žebříčku oblíbenosti. Kromě půvabných barev patří k jejím velkým přednostem také dlouhá doba kvetení – prakticky od jara do podzimu, přičemž rostlina stále vypadá velmi atraktivně. Fuchsie pochází z Jižní Ameriky a Mexika, jen několik málo druhů můžeme najít na Novém Zélandu. S objevem Nového kontinentu se dostala do Evropy a velmi rychle se zde ujala. Zpočátku byla používána jako luxusní dekorace na nádvoří a v zahradách sídel šlechty, teprve později se rozšířila i mezi lid. Dnes patří k základním balkonovým květinám.

V průběhu cíleného pěstování prošly fuchsie též intenzivní šlechtitelskou činností, která započala již v první čtvrtině 19. století v Anglii, poté ve Francii, USA a Německu. Původní druhy daly vznik kříženci Fuchsia × hybrida, se kterým se dnes na prodejních pultech setkáme z 90 %. Kultivarů Fuchsia × hybrida je nespočetné množství druhů, odlišují se nejen barvou květů, ale také jejich tvarem a velikostí.

K tématu

Variabilní je též tvar rostliny a olistění. Pro různý efekt si můžeme vybrat fuchsie vzpřímeně rostoucí, obloukovitě převisající i zcela převislé. Barva květů je nejčastěji fialová, růžová, bílá či červená, a to v mnoha odstínech i vícebarevných kombinacích. Květy mohou být jednoduché, poloplné i plné.

Použití

Je velmi mnohostranné, a to zejména díky variabilitě tvaru keříku. Pro záhonové výsadby se hodí vzpřímeně rostoucí kultivary, do truhlíků volíme vedle vzpřímeně rostoucích i polopřevislé typy a do závěsných nádob zcela převislé kultivary. Samostatnou kapitolou jsou pak kmínkové fuchsie nebo fuchsiové bonsaje.

Podmínky pěstování

Velká výhoda fuchsií je jejich tolerance vůči zastíněnému stanovišti. Naprostá většina balkonovek zastínění nesnáší, např. petúnie nebo muškáty, v polostínu hůře kvetou a častěji jsou napadány chorobami a škůdci. Fuchsiím naopak polostín maximálně vyhovuje a lze je tak použít i na místa, kde by se jiným balkonovkám či letničkám nedařilo. Fuchsie samozřejmě rostou i na slunci, jen je třeba se vyvarovat úpalu. Vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování tekutým hnojivem, a to zejména na počátku vegetačního období.

Fuchsie mohou také dobře přezimovat, a to na slunném místě při teplotě okolo 5-10 °C. Zejména rostliny na kmínku se vyplatí nechat přezimovat, protože právě s lety, kdy jejich kmínek sílí a mohutní, nabývá celá rostlina na kráse. Na konci vegetačního klidu je třeba fuchsie přesadit do větší nádoby a doplnit jim novou zem. Nezapomeňte také na řez korunky, která se prosvětlí a zakrátí úměrně kořenům. Je třeba odstranit všechny slabounké a zahušťující větvičky, dále větévky zaschlé či poškozené. Příliš dlouhé výhony se zakrátí cca o polovinu těsně nad narašeným očkem rostoucím ven z keře.

Přezimování kmínkových fuchsií je vhodné i z ekonomického důvodu - cena těchto exemplářů je mnohem vyšší, než cena keřových typů. Výše ceny je odvislá zejména od pěstebního postupu, protože vypěstovat vzrostlý exemplář na kmínku je časově mnohem náročnější než připravit keříčkovitě rostoucí typ. Fuchsie se množí řízkováním a v případě stromkové varianty, potřebujeme 9-11 měsíců k tomu, abychom vypěstovali prodejní exemplář. Nejčastěji v červnu se mladé řízky vysadí do květináčků. Poté, co zakoření a narostou, se terminální výhon začne vyvazovat k opoře. Ve chvíli, kdy výhon dosahuje výšky 70-80 cm, se jeho zastříhnutím vytvoří základ korunky. Posléze se korunka tvaruje řezem tak, aby byla stejnoměrná a bohatě rozvětvená. Příští rok zjara je stromková fuchsie připravena k prodeji.

Choroby a škůdci

Největším nepřítelem fuchsií jsou molice, kdy je nejlepší ochranou prevence. Keře pravidelně kontrolujeme pečlivě rozhrnutím korunky a prohlédnutím spodní strany listů. Čím dříve totiž případný atak škůdců odhalíme, tím lépe. Zakročit musíme okamžitě chemickým postřikem v pravidelných opakováních. Vyskytnout se mohou též mšice a svilušky, na choroby fuchsie příliš netrpí. Rostliny nesnáší přeschnutí, a pokud se několikrát opakuje, mohou výpěstky uhynout.

Zajímavost

Zajímavým druhem sbírkového charakteru je pak. F. magellanica, která u nás může přezimovat ve venkovní kultuře. Mírné zimy snáší dobře, v případě tuhých mrazů vyžaduje přikrývku z jistí a nebo pečlivé zakrytí pomocí bílé netkané textilie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:44

Představitel Pentagonu: Ukrajina se zdá být na dobré cestě k dosažení svých bojových cílů.

19:32

Společnost pro výzkum veřejného mínění Rating Group sídlící v Kyjevě uvedla, že v bleskovém průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty se 83 procent z nich vyslovilo pro vstup Ukrajiny do NATO

18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.