Fuchsie ohromí krásou svých květů. Víte, jak ji pěstovat?

Zejména díky pestrým barvám květů se fuchsie již po léta drží na předních pozicích žebříčku oblíbenosti. Kromě půvabných barev patří k jejím velkým přednostem také dlouhá doba kvetení – prakticky od jara do podzimu, přičemž rostlina stále vypadá velmi atraktivně. Fuchsie pochází z Jižní Ameriky a Mexika, jen několik málo druhů můžeme najít na Novém Zélandu. S objevem Nového kontinentu se dostala do Evropy a velmi rychle se zde ujala. Zpočátku byla používána jako luxusní dekorace na nádvoří a v zahradách sídel šlechty, teprve později se rozšířila i mezi lid. Dnes patří k základním balkonovým květinám.

V průběhu cíleného pěstování prošly fuchsie též intenzivní šlechtitelskou činností, která započala již v první čtvrtině 19. století v Anglii, poté ve Francii, USA a Německu. Původní druhy daly vznik kříženci Fuchsia × hybrida, se kterým se dnes na prodejních pultech setkáme z 90 %. Kultivarů Fuchsia × hybrida je nespočetné množství druhů, odlišují se nejen barvou květů, ale také jejich tvarem a velikostí.

Variabilní je též tvar rostliny a olistění. Pro různý efekt si můžeme vybrat fuchsie vzpřímeně rostoucí, obloukovitě převisající i zcela převislé. Barva květů je nejčastěji fialová, růžová, bílá či červená, a to v mnoha odstínech i vícebarevných kombinacích. Květy mohou být jednoduché, poloplné i plné.

Použití

Je velmi mnohostranné, a to zejména díky variabilitě tvaru keříku. Pro záhonové výsadby se hodí vzpřímeně rostoucí kultivary, do truhlíků volíme vedle vzpřímeně rostoucích i polopřevislé typy a do závěsných nádob zcela převislé kultivary. Samostatnou kapitolou jsou pak kmínkové fuchsie nebo fuchsiové bonsaje.

Podmínky pěstování

Velká výhoda fuchsií je jejich tolerance vůči zastíněnému stanovišti. Naprostá většina balkonovek zastínění nesnáší, např. petúnie nebo muškáty, v polostínu hůře kvetou a častěji jsou napadány chorobami a škůdci. Fuchsiím naopak polostín maximálně vyhovuje a lze je tak použít i na místa, kde by se jiným balkonovkám či letničkám nedařilo. Fuchsie samozřejmě rostou i na slunci, jen je třeba se vyvarovat úpalu. Vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování tekutým hnojivem, a to zejména na počátku vegetačního období.

Fuchsie mohou také dobře přezimovat, a to na slunném místě při teplotě okolo 5-10 °C. Zejména rostliny na kmínku se vyplatí nechat přezimovat, protože právě s lety, kdy jejich kmínek sílí a mohutní, nabývá celá rostlina na kráse. Na konci vegetačního klidu je třeba fuchsie přesadit do větší nádoby a doplnit jim novou zem. Nezapomeňte také na řez korunky, která se prosvětlí a zakrátí úměrně kořenům. Je třeba odstranit všechny slabounké a zahušťující větvičky, dále větévky zaschlé či poškozené. Příliš dlouhé výhony se zakrátí cca o polovinu těsně nad narašeným očkem rostoucím ven z keře.

Přezimování kmínkových fuchsií je vhodné i z ekonomického důvodu - cena těchto exemplářů je mnohem vyšší, než cena keřových typů. Výše ceny je odvislá zejména od pěstebního postupu, protože vypěstovat vzrostlý exemplář na kmínku je časově mnohem náročnější než připravit keříčkovitě rostoucí typ. Fuchsie se množí řízkováním a v případě stromkové varianty, potřebujeme 9-11 měsíců k tomu, abychom vypěstovali prodejní exemplář. Nejčastěji v červnu se mladé řízky vysadí do květináčků. Poté, co zakoření a narostou, se terminální výhon začne vyvazovat k opoře. Ve chvíli, kdy výhon dosahuje výšky 70-80 cm, se jeho zastříhnutím vytvoří základ korunky. Posléze se korunka tvaruje řezem tak, aby byla stejnoměrná a bohatě rozvětvená. Příští rok zjara je stromková fuchsie připravena k prodeji.

Choroby a škůdci

Největším nepřítelem fuchsií jsou molice, kdy je nejlepší ochranou prevence. Keře pravidelně kontrolujeme pečlivě rozhrnutím korunky a prohlédnutím spodní strany listů. Čím dříve totiž případný atak škůdců odhalíme, tím lépe. Zakročit musíme okamžitě chemickým postřikem v pravidelných opakováních. Vyskytnout se mohou též mšice a svilušky, na choroby fuchsie příliš netrpí. Rostliny nesnáší přeschnutí, a pokud se několikrát opakuje, mohou výpěstky uhynout.

Zajímavost

Zajímavým druhem sbírkového charakteru je pak. F. magellanica, která u nás může přezimovat ve venkovní kultuře. Mírné zimy snáší dobře, v případě tuhých mrazů vyžaduje přikrývku z jistí a nebo pečlivé zakrytí pomocí bílé netkané textilie.

Tagy: