Změna přepočtu mandátů podle nového volebního zákona žádnou revoluci nepřinesla. Výsledky by se lišily pouze regionálně a na aktuální většině koalic Spolu a PirSTAN by se nic neměnilo. Paradoxně může novému systému poděkovat hnutí ANO, které tím získalo jeden mandát navíc. Předseda hnutí Andrej Babiš přitom změnu přepočtu dlouhodobě kritizoval.
S přepočtem hlasů podle starého systému redakci CNN Prima NEWS pomohl politolog institutu CEVRO Ladislav Mrklas. Spolu by podle původního systému dostalo stejných 71 mandátů, koalice Pirátů a STAN by rovněž dostala svých 37 křesel. O jedno místo ve Sněmovně by přišlo hnutí ANO na úkor SPD.
„Při přepočtu letošních výsledků podle starého volebního zákona dojdeme k tomu, že by došlo k takřka shodnému výsledku. Jediný rozdíl je v počtu mandátů, které by získaly ANO a SPD. Oproti novému systém by si ANO pohoršilo o jednoho poslance, čímž by se srovnal jeho mandátový zisk s vítěznou koalicí Spolu. Obě tato uskupení by měla po 71 křeslech,“ komentoval Mrklas přepočet hlasů.
Poděkovat ústavním soudcům může Andrej Babiš, kterému nový volební systém zachránil křeslo. „Ztracený mandát ANO by získala SPD. To by způsobilo drobnou změnu v distribuci mandátů na úrovni krajů. ANO by přišlo o mandát v Kraji Vysočina a SPD by mandát navíc získala v Olomouckém kraji,“ vysvětlil politolog.
„Druhou regionální změnou by byla ztráta jednoho křesla koalice Pirátů a STAN v Praze, kterou by ale dorovnal zisk druhého mandátu v Kraji Vysočina. Starý volební systém by navíc připravil Piráty o jeden z jejich čtyř získaných mandátů. Ten svůj by totiž ztratil pražský poslanec Jakub Michálek a naopak získal starosta Jemnice Miloš Slabý ze STAN,“ dodal Mrklas.
Volební systém v ČR
Do sněmovny se volí pomocí poměrného sytému. ČR je rozdělena na 14 volebních obvodů, které kopírují krajské zřízení, a celkově se přiděluje 200 mandátů. Při rozdělování mandátů stranám se používá přepočet pomocí klasické d’Hondtovy metody, která lehce zvýhodňuje úspěšnější strany.
Podle letošní novely volebního zákona platí nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, který opět zvýhodňuje úspěšnější strany, ale méně než dosud. Novela také upravila hranice pro vstup koalic do Sněmovny. Volebním koalicím bude stačit méně hlasů než v minulosti: u dvoučlenné koalice osm procent hlasů a u vícečlenných 11 procent hlasů. Pětiprocentní práh pro jednotlivé strany a hnutí zůstal, stejně jako 14 krajů.