iPhone na kolech: Přijde Apple brzy s vlastním autem? Datum už se rýsuje

Už mnohokrát probíraná myšlenka vývoje vlastního automobilu firmou Apple dostává reálné kontury. Nové informace týkající se tzv. Project Titan napovídají, že už v příštích letech bychom se mohli dočkat skutečného auta s logem nakousnutého jablka.

První informace o tom, že Apple pracuje na autonomním systému nebo na autě, se začaly objevovat už před několika lety. Původně se předpokládalo, že půjde o jakousi nástavbu pro Apple CarPlay, která by dokázala pracovat s autem samotným. V roce 2015 Tony Fadell, bývalý iPod Senior developer, řekl, že Steve Jobs se o projekt auta začal zajímat již v roce 2008. Od roku 2015 ale došlo k několika změnám ve vedení a celý Project Titan, interní označení autonomního auta, začal odcházet do pozadí.

Spolupráce s Hyundaiem?

Do Applu sice začala proudit řada špičkových inženýrů z automobilového průmyslu, ale tím to všechno skončilo. Situace ve společnosti navíc byla v minulých letech poměrně turbulentní, takže pravidelně docházelo ke změnám ve vedení jednotlivých projektů. Nyní se však zdá, že Apple Car začíná nabývat i reálných kontur. Nasvědčují tomu i nedávné informace, že Apple jednal s Hyundai o možné výrobě jejich nového auta. Ve vedení Project Titan je momentálně Kevin Lynch, který sem byl převelen z vývoje dnes již etablovaných chytrých hodinek Apple Watch.

Jen pár dnů po jeho převelení na nové pracoviště se začaly ledy ohledně nového elektromobilu hýbat. Podle zdrojů agentury Bloomberg je zřejmé, že Apple skutečně plánuje auto uvést ještě v této dekádě. Na základě akcelerace samotného projektu je dokonce možné, že se Apple Car dočkáme již v roce 2025.

Nicméně Bloomberg uvádí, že Lynchovým úkolem není jen vytvořit další elektromobil a zapadnout do řad Tesly, Rivianu či jiných automobilek. Apple Car má být již od začátku postaveno tak, aby bylo plně autonomní.

Plná autonomie

Lynch tedy momentálně usiluje o to, aby Apple Car již od svého příchodu bylo schopno samostatného řízení. Samozřejmě jde o skutečně tvrdý oříšek na rozlousknutí, jelikož v dopravě se vyskytuje nespočet různých situací.

Apple má však oproti konkurenci jednu výhodu. Jeho sféra procesorů a především tzv. Neural Engine patří momentálně k nejvyspělejším na trhu. Právě výkonný Neural Engine má být klíčovou stránkou autonomního systému. Bude v něm probíhat velké množství operací s cílem eliminovat kritické situace a řídit auto podle aktuální potřeby. Na druhou stranu však takový systém zůstane i po představení pod drobnohledem inženýrů.

Předpokládá se totiž, že vyladění plně autonomní jízdy může trvat i 10 let. Koneckonců můžeme to vidět i na Tesle, která má momentálně nejpokrokovějšího autopilota, avšak stále není schopen plně autonomní jízdy bez zásahu řidiče. A to Tesla už nějaký ten rok sbírá data ze silnic a učí na nich svou umělou inteligenci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

08:22

Analytici ISW předpovídají pád Lymanu během 72 hodin

07:57

Ukrajinská vojska nejspíše osvobodí Lyman během 72 hodin, předpověděl ISW. Ukrajina podle Zelenského převzala iniciativu ve válce proti Rusku.

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.