Ironie osudu v praxi. Proč válka na Ukrajině zničí Rusko, zachrání Západ a utlumí Čínu?

Co způsobí válka na Ukrajině

Vývoj bojů na Ukrajině (14.3.2022)

Válka na Ukrajině rozhýbala geopolitické šachy jako žádný jiný konflikt od druhé světové války. Rusko nezvládlo východoevropskou zemi bleskově zabrat a nyní krvácí na bojišti a také ekonomicky. Právě tento průběh konfliktu podle expertů způsobí obrovskou změnu v globální politice. Všechno to ale bude stát na rozhodnutí jediné země – Číny.

Ještě pár dní před začátkem války to vypadalo, že se proti Západu tvoří silná aliance Ruska a Číny, které bude schopná do budoucna převážit geopolitické misky vah ve prospěch Východu a autoritářských režimů. Ruský prezident Vladimir Putin navštívil na úsvitu olympiády svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga a dvojice oznámila spojenectví namířené proti USA. Můžeme jen spekulovat, zda tehdy Putin informoval čínského prezidenta také o úmyslu napadnout Ukrajinu.

Jenže během pár týdnů se politická mapa světa změnila k nepoznání. Experti z webu US China Perception Monitor, kteří dlouhodobě sledují vývoj vztahů Spojených států a Číny, došli k závěru, že válka na Ukrajině zásadním způsobem ovlivní směřování Západu, Moskvy i Pekingu.

Tento proces změny podle odborníků nastartoval neúspěch, se kterým se ruská armáda na Ukrajině potýká. Navzdory prognózám Rusko ve válce ztrácí a nedaří se mu zabrat klíčová ukrajinská města. Bezprecedentní sankce mezitím z Moskvy odvály z největší země světa většinu zahraničního kapitálu.

Rusko ztrácí spojence

V tento moment Rusko požádalo Čínu o pomoc. Informovaly o tom americké úřady. Samotný Peking ale tuto informaci nijak nekomentoval, což vcelku ilustruje současný postoj Číny, která se snaží prozatím hrát na obě strany.

Odborníci na asijskou zemi ale předpokládají, že přichází moment, kdy Peking odstřihne Kreml a začne se naopak (paradoxně) politicky a ekonomicky čím dál více stáčet k Západu. Proč? Protože musí, soudí experti. Čína usiluje o to být především obchodní a exportní velmocí – nechce, aby ji zdržovaly sankce Západu, které by pravděpodobně přišly ve chvíli, kdy by Peking podpořil ruský útok na Ukrajinu. Čína navíc na Ukrajině nemá z pozice agresora co získat, naopak by raději navázala užší obchodní vztahy s Kyjevem.

Na základě této hypotézy zůstane Rusko ostrakizované uprostřed Asie a ekonomicky se propadne na úroveň KLDR. O tom, že Peking není žádným věrným partnerem Ruska, svědčí i dosavadní vyjádření Číny na adresu konfliktu na Ukrajině. Vláda nejlidnatější země nejprve uznala právo Ukrajiny na územní suverenitu a poté se v OSN zdržela hlasování, když se rokovalo o odsouzení invaze.

„Zákon mezinárodní politiky říká, že nejsou žádní věční spojenci ani nepřátelé, to zájmy jsou věčné a neutuchající,“ popsali experti webu US China Perception Monitor.

Západ chytí druhý dech

Odborníci předpovídají, že Číně zbývají zhruba dva týdny, během kterých musí Rusko přehodit přes palubu. Jinak bude vnímána jako „ta špatná“. Pokud se tak opravdu stane, bude to znamenat vítězství především pro Západ.

Chce Rusko použít na Ukrajině chemické zbraně? Důkazů přibývá, vojáci mají plynové masky

Množí se domněnky o tom, že chce ruská armáda na Ukrajině využít chemické zbraně k zastrašení obránců. Před takovou agresí varovala britská ministryně zahraničí Liz Trussová, Bílý dům a také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko mezitím naopak viní z chemického výzkumu Ukrajinu. A to v době, kdy se u ruských vojáků na Ukrajině našly plynové masky.

Experti hodnotí, že během války na Ukrajině došlo k nebývalému semknutí Západu a oživení významu Severoatlantické aliance. Státy NATO budou posilovat výdaje na obranu a význam této frakce začínají chápat i dosud neutrální státy jako Švédsko nebo Finsko.

Pokud Čína odmítne Moskvu podpořit, ztratí podle expertů Rusko status velmoci. Z válečné krize tak vzejde jako vítěz Západ, který bude stát už pouze proti jedinému oponentovi – Číně – který se navíc nebude chtít, alespoň v blízké době, agresivně projevovat.

Válka na Ukrajině je proto podle webu US China Perception Monitor příležitostí k tomu, aby se Spojené státy oklikou ustálily na pozici vojenské velmoci číslo jedna a Čína normalizovala vztahy se Západem a probila se k statusu ekonomického lídra. S Ruskem, zdá se, do budoucna už nikdo nepočítá. Z postoje Putina je ale zjevné, že takový výklad dějin nebude chtít jen tak lehce přijmout.

Tagy: