Jurečka: Nemůžeme všechny dávky zvýšit hned. Rodičovský příspěvek je záloha, když bude hůř

Vláda nemůže podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zvýšit všechny sociální dávky a podpory lidem teď. Aktuálně je podle něj na řadě navýšení slevy na dítě, rodičovský příspěvek je až záloha na dobu, jestli bude ještě hůř. Řekl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Dále se rozpovídal o Hnutí pro život a potratech, stávce úředníků a slíbil i aplikaci na sociální dávky.

Úředníci úřadu práce minulý týden oznámili stávkovou pohotovost. Tento týden se máte sejít. Jste připraven jim peníze přidat a vyslyšet jejich prosby?
Vycházím z toho, že v lednu jsem měl setkání s předsedou odborů úřadů práce a tam jsme si řekli několik věcí, které plním. Řekl jsem mu, že v letošním roce je situace složitá a ke zvyšování platů ve veřejném sektoru se jako vláda můžeme vrátit v polovině roku, kdy budeme řešit rozpočet. Pak jsem slíbil, že budeme pamatovat na pracovníky úřadů práce v mimořádných odměnách, a to se stalo. Dali jsme odměny těm, kteří administrovali podporu v souvislosti s ukrajinskou krizí.

Chtěl bych počty státních zaměstnanců snižovat v horizontu dvou let, a to nejen na úřadech práce.

Takže chtějí úředníci moc?
Také jsem řekl, že jsem připraven řešit změnu tarifů a stupňů, pokud jde o úřady práce, systémově. Což je problém, který se tady roky neřešil. Jsem nyní v situaci, kdy se snažíme zdigitalizovat agendu a tím úředníkům odlehčit, dáváme mimořádné odměny a nepřijdou mi v tento okamžik požadavky zaměstnanců úřadů práce a vyhlášení stávkové pohotovosti úplně férové. Pochopil bych, kdyby proběhlo jednání s ministrem, který řekne: „Ne nechci pomoc, nevnímám současnou situaci jako složitou a nic nedostanete.“ Postoj v této situaci ale úplně dost dobře nechápu.

Miroslav Kalousek radí, že byste se neměl nechat vydírat a pětinu byste měl propustit a jejich peníze rozdělit mezi zbytek. Co vy na to? Je to cesta, kterou půjdete?
Beru velmi vážně, že situace na úřadech práce je napjatá, ale není to jen tam. Za poslední měsíce si sáhli na dno hasiči, policisté atd. Nemůžeme říct, že je tady jen jedna skupiny úředníků, která nese nejtěžší břímě. Navíc jsou kraje, kde je zátěž velmi rozdílná, a některé jsou méně vytížené. Navíc dělám opravdu maximum, abychom dokázali velmi rychle digitalizovat i ostatní sociální dávky tak, abychom nejen rozmělňovali zátěž, ale abychom do budoucna mohli snižovat počet zaměstnanců ve státní správě. Chceme, aby byl stát štíhlejší a efektivnější. To je můj jasný cíl.

Ale teď jich pětinu propustit nezvažujete?
Ne, něco takového není možné. Obecně bych jejich počty ale chtěl snižovat v horizontu dvou let, a to nejen na úřadech práce. O digitalizaci se tady roky mluví a až nyní – třeba na uprchlické krizi – je vidět, že to jde a děláme to v rekordně rychlém čase několika týdnů. Například solidární příspěvek nám jede plně on-line.

Chci, abychom celý systém agendy sociální podpory dostali do dvou let do režimu aplikace.

Když jsme u té digitalizace, sama jsem se pokoušela on-line cestu k některým sociálním dávkám najít a není to vůbec snadné. Proč neexistuje jednoduchá aplikace, jako máme každý například do banky?
Přesně takovou cestou to půjde. To, co vidíte u solidárního příspěvku, který je jako plně digitalizovaný včetně administrativy na straně úřadů práce, tak chci udělat u příspěvku na bydlení a pak u rodičovského příspěvku. Sám jsem ho podával s ženou pětkrát a vím, jak složité to je. Mě to irituje. Chci, abychom celý systém agendy sociální podpory a hmotné nouze dostali do režimu aplikace, kdy si to každý bude moct vyřídit z domova. Chci toto během dvou let dostat do plně digitalizované formy.

Takže k tomu nebude potřeba datová schránka, což třeba dneska je.
Bude k tomu potřeba, aby tam byla nějaká bankovní nebo elektronická identita – třeba identita občana. Nebude muset být nutně datovka.

Pojďme ke konkrétním vládním slibům. Říkáte, že zřejmě dojde ke zvýšení slevy na dítě a obecně slev, které si lidé z daní mohou odečíst. Můžete říct, o kolik by se měla sleva zvýšit?
Opravdu nechci říkat nějaké parametry toho, jak vláda postupuje. Až budeme mít výsledek a dohodu, tak to představíme. Uvědomujeme si, že jsou lidé, kteří pobírají důchod (starobní, invalidní, vdovský, sirotčí), tak ti mají zákonem nastavenou valorizaci. Je to skupina lidí, na které se skutečně pamatuje, a dostanou podle zákona přidáno. Další skupinou osob, která je velmi zranitelná, jsou rodiče – a především potom samoživitelé a samoživitelky a osoby se zdravotním postižením. Tam chceme cílit další kroky pomoci.

A kdy by to tedy mělo být? Jde přeci o to, aby rodiče měli jasno a věděli, s čím mohou počítat.
Věřím, že to bude velmi brzy, což může být i do konce dubna.

A co se rodičovského příspěvku týče. Můžete aspoň říct, jestli skutečně zvýšený bude?
V tento okamžik si myslím, že spíš najdeme shodu právě ve zvýšení slevy na poplatníka a konkrétně slevy na děti.

Znamená to, že zvýšení rodičovského příspěvku nebude?
Ne, že nebude, ale musíme být připravení dělat kroky postupně s ohledem na vývoj situace. A musíme mít nástroje, které použijeme, když se situace zhorší za dva, za tři měsíce nebo na podzim. Takže přijít a říct, že teď všechny typy podpor zvýšíme, není úplně dobře, protože potom musíme mít další nástroje, jak reagovat. Sledujeme dopady inflace a podle toho reagujeme.

Takže je ta politika jednoduše taková, že se čeká, až bude ještě hůř.
Ne, tak to nechci říct. Prostě musíme mít v záloze další opatření. Zároveň je tu další klíčová věc. Peníze nejsou naše, ale občanů. Cokoliv my teď uděláme, tak my všichni budeme muset jednou zaplatit a já vždy říkám, že na to musíme pohlížet optikou nejen toho, co potřebuji teď, ale co mě to bude stát v budoucnu.

Částečný úvazek je dnes pro zaměstnavatele nezajímavý, protože platí základní odvody stejně vysoké jako u celého úvazku.

Je nějaká hranice, jak špatně na tom lidé musí být, abyste tedy k pomoci přistoupili?
Nemáme tu hranici kvantifikovanou na základě nějakého údaje. Je tu více proměnných – vývoj inflace, ceny položek ve spotřebním koši, vývoj nezaměstnanosti. To je jedna z velmi důležitých věcí, o které se moc nemluví, ale přitom základem pro sociální smír je právě vysoká zaměstnanost a to, aby lidé měli práci. Situace v dalších měsících bude možná i náročnější, než byla v době covidu, a naše rekordně nízká nezaměstnanost se bere jako něco samozřejmého, ale i to je něco, na co musí vláda pamatovat a mít nástroje na její zajištění. Musíme dále zajistit dostatek energetických komodit a na to všechno vláda potřebuje peníze. Není to jen o přímých dávkách, které jsou vidět.

Není to trochu i tak, že jsme si všichni zvykli, že nám stát peníze dává? A už se neříká, že jsou to naše peníze z daní?
Mám trochu pocit, že za poslední roky se nastavila politika, že peníze jsou vlády nebo bývalého premiéra a že to rozdává hnutí ANO a ČSSD. Snažím se férově říct, že jako vláda nebo jako Parlament si uvědomujeme, že to nejsou naše peníze. Jestliže někdo řekne: „Já tady nabízím rozdání plošných úlev na DPH za 235 miliard korun,“ tak musí okamžitě dodat, že to bude každého z nás navíc stát 21 tisíc korun na hlavu a další zadlužení. Je potřeba to říkat dohromady.

Jak chcete nastavit ve společnosti sociální smír, o kterém často hovoříte. Mluvila jsem s několika seniory a ti mi s klidem řeknou, že je jim jedno, co bude potom, že jim jde o to, aby se měli dobře teď. Jsou jediní, kdo mají díky zákonné valorizaci vlastně jistotu v tom, že jim úroveň nepoklesne.
Ani u seniorů ale nemůžeme paušalizovat a nemůžeme říct, že díky automatické valorizaci jsou jejich jistoty zajištěny, nejsou. Je tam velká část invalidních důchodců nebo těch, kteří jsou sami a mají opravdu složitou situaci atd. Nemůžeme říct, že je automatická valorizace a senioři jsou plně saturováni. Proto musíme jít cestou dramatického zjednodušení byrokracie kolem vyplácení dávek. Zdědil jsem systém, který je neřešitelný, všem se za to omlouvám.

Data Českého statistického úřadu uvádí, že příjmy rodin jsou dlouhodobě nižší než příjmy seniorů. Vy jste mi k tomu uvedl, že právě rodinná politika je vaší prioritou. Jaká konkrétní opatření tedy ve prospěch rodin současná vláda zavede?
Máme v našem programu několik věcí týkajících se podpory rodin. Kromě částečných úvazků, které jsou skutečně důležité, je tam právě zvýšení slevy na dítě a zároveň daňové prázdniny pro rodiny s více dětmi. Pak jsou tam nástroje na úpravu důchodového systému, aby tam byla mezigenerační solidarita.

Jak konkrétně chcete podpořit zkrácené úvazky?
Částečný úvazek je dnes pro zaměstnavatele nezajímavý, protože platí základní odvody vlastně stejně vysoké jako u celého úvazku. Potřebujeme nastavit to, že stát na sebe vezme část odvodů a řekne zaměstnavateli, že bude platiti odvod jen z míry úvazku, kterou si nastavíte. Říkám to zjednodušeně, musí tam být samozřejmě nějaké limity, aby nám zaměstnavatelé zase nedrobili celé úvazky na částečné. V ten okamžik ale bude pro zaměstnavatele zajímavé dát mamince částečný úvazek 0,6 nebo 0,5 protože na tom nebude odvodově tratit.

Každá žena by měla mít volbu. A neměli bychom to stavět tak, že potrat je jediné řešení.

Do podpory spadne asi i tzv. slaďovací dovolená, která musí být zavedena na základě směrnice EU. Je to tak?
Ano s tím také pracujeme. Ještě ladíme parametry s ministerstvem vnitra, obrany a financí, protože jsou tam nějaká specifika, kdy musíme pamatovat například na bezpečnostní složky atd. Mám už i představu o tom, jak vysoké by měly být náhrady, ale také to chci představit, až to bude odsouhlasené vládou.

Jaký je vliv Hnutí pro život na rodinou a sociální politiku na MPSV?
Beru Hnutí pro život jako jednu z mnoha nevládních organizací, které jsou oslovovány na některá témata, aby k nim daly připomínky a vyjádřily se k nim. Pracujeme s mnoha dalšími organizacemi a pro tuto tam není žádné výsadní specifické postavení.

A jak se díváte na jejich přístup v souvislosti s potraty? Kdy hnutí je proti i v takovém případě, že je žena znásilněna. Poslední příklady máme z války na Ukrajině.
Oceňuji například poslední velkou kampaň, kterou dělali – Nesoudíme, pomáháme. Myslím, že toto je směr, kterým se má smysl vydat. Bohužel ve vztahu k Ukrajině tuto cestu popřeli. Za sebe říkám, že nemám maminku, ženu ostrakizovat a soudit, ale mám jí nabídnout pomocnou ruku a říct jí, že jsou tu různé jiné možnosti, jak situaci zvládnout. Je to ale ve finále její rozhodnutí a já jí nemám moralizovat –⁠ obzvlášť v takové situaci, jaká je na Ukrajině.

Nemělo by od lidovců konečně jednou zaznít vyjádření: Potraty jsou například v případě znásilnění v pořádku?
Ode mě nikdy vyjádření typu, že potraty jsou v pořádku, neuslyšíte. Respektuji složitost toho rozhodnutí a zodpovědnost maminky. Ale bavíme se o tom, že je to člověk, který se usmrtí a nenarodí. Jako politik zodpovědný za legislativu říkám, že máme udělat maximum pro to, abychom takovému rozhodnutí předešli. Už dnes mnoho věcí funguje –⁠ anonymní porody, babyoxy, poradenství, včetně zlepšování situace samoživitelek. Každá žena by měla mít volbu. Je to její rozhodnutí, její zodpovědnost a její svědomí. A neměli bychom to stavět tak, že potrat je jediné řešení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Viník tragické nehody v Bratislavě měl na kontě 16 přestupků. Proč nepřišel o řidičák?

Viník tragické nedělní nehody v Bratislavě Dušan Dědeček za 11 let spáchal 16 dopravních přestupků. Ve většině případů překročil rychlost. Prokurátor podal návrh na vzetí Dědečka do vazby právě kvůli obavě, aby nepokračoval v trestné činnosti. Odborníci vysvětlili, proč bývalý šéf Deaflympijského výboru Slovenska v minulosti nepřišel o řidičský průkaz. Podle analytika Jozefa Drahovského k přestupkům nejspíše došlo před zavedením současného systému.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.