Plukovník a šachista, který má porazit koronavirus. Kdo je Roman Prymula?

Adama Vojtěcha ve funkci ministra zdravotnictví nahradí dosavadní vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Prezident republiky Miloš Zeman ho podle Andreje Babiše (ANO) jmenuje ještě dnes. Do funkce bude uveden v úterý. Kdo je nový muž, který usedne v čele rezortu, kde se průměrná „životnost" počítá spíše na měsíce než roky?

Roman Prymula byl v minulosti například prorektorem a následně rektorem královéhradecké Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně. Mezi roky 2009 a 2016 byl ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové. Poté působil jako poradce ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD), který jej v březnu 2017 jmenoval náměstkem pro zdravotní péči. Je předsedou České vakcinologické společnosti. Je také šachistou a nositelem titulu mistr Mezinárodní šachové federace (FIDE).

Na jaře ale chtěl Prymula z ministerstva zdravotnictví odejít. „K 31. květnu možná skončím, bude záležet, jak se dohodneme. Takže o odchodu mluvme, až v reálu nastane,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Prymula. Nakonec však zůstal, když mu funkci na míru ušil sám předseda vlády Andrej Babiš. Prymula se tedy 1. června letošního roku stal vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Prymula o vývoji vakcíny nevěděl

Dosud není zcela jasné, proč se chtěl Roman Prymula s Babišovou vládou rozejít. Důvodem avizovaného odchodu mohlo být, že nevěděl o projektu vývoje vakcíny proti koronaviru, který těsně předtím ohlásil tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V pořadu CNN Prima NEWS 360º Pavlíny Wolfové Prymula uvedl, že o tomto plánu ministra se dozvěděl až těsně před Vojtěchovou tiskovou konferencí, nikdo ho s ním nekonzultoval a představený koncept výroby české vakcíny nepovažuje za životaschopný.

Prymulův „neodchod“ podle portálu Seznam Zprávy nesouvisel s bezpečnostní prověrkou, kterou vyžadoval ministr zdravotnictví Vojtěch. Prymula o prověrku požádal už loni v dubnu a zatím ji nedostal, ostatní náměstci na ministerstvu ji už mají. Ministerstvo Prymulovi lhůtu pro získání prověrky prodloužilo do doby, dokud o ní Národní bezpečnostní úřad nerozhodne.

Živnost a čínská medicína

V rozhovoru pro pořad Nový den na CNN Prima NEWS v polovině května Prymula uvedl, že pokud se druhá vlna nákazy koronavirem vrátí, tak pravděpodobně při rozvolňování stávajících opatření nebo na podzim. Tato předpověď designovanému ministru zdravotnictví vyšla.

Prymula si však na ministerstvo přinese i jisté podezření ze střetu zájmů. Nedávno totiž vyšlo najevo, že si v polovině června založil živnostenské oprávnění mimo jiné pro výrobu zdravotnických prostředků. Vyplývá to z evidence ministerstva průmyslu a obchodu. Prymula se ale bránil s tím, že si živnost založil, když se v květnu schylovalo k jeho odchodu z ministerstva zdravotnictví. Uvedl také, že nic nevyrábí a živnost má jen proto, aby „mohl třeba přednášet“.

Roman Prymula se ještě jako ředitel hradecké nemocnice zasazoval o vznik samostatné kliniky tradiční čínské medicíny, do níž měla čínská společnost CEFC investovat 300 milionů korun. Počítalo se s tím, že klinika bude úzce spjatá s nemocnicí. Projekt se nakonec nezrealizoval, vzniklo tedy alespoň centrum tradiční čínské medicíny při Fakultní nemocnici Hradec Králové. To fungovalo do září 2015.

Tagy: