Kohoutková voda nestačí, varují experti. Jak ve vedru dodržovat správný pitný režim?

Z pití vody se stal dokonce módní trend

Pitná voda a dodržování pitného režimu

Pít jen kohoutkovou vodu pro dodržování pitného režimu nestačí. Podle odborníků totiž nezáleží pouze na množství tekutin, ale také na jejich složení. Lidé by tak obzvlášť v létě při sportování měli dbát na to, aby přijímali různé minerály. V tom nejlepším případě se také vyvarovat konzumaci alkoholických či energetických nápojů.

U lidí, které po letním sportování rozbolí hlava, je velmi pravděpodobné, že málo pijí nebo přijímají nedostatek minerálů. „Dřívější doporučování pouze čisté vody dnes už neplatí. Doplňování minerálů ve formě nápojů je důležité pro dobré fungování organismu,“ řekl nutriční specialista z pražského IKEM Pavel Suchánek.

„Tím, že se víc potíme, ztrácíme minerální látky. Minerální nápoje můžeme pít, nemusíme se bát ani třeba mírně slaných minerálních vod,“ doplnila nutriční terapeutka Hana Střítecká. Odborníci doporučují konzumovat mírně nebo středně mineralizované nápoje a kombinovat je právě s klasickou kohoutkovou vodou. Pro tělo mají totiž pozitivní účinky.

„Klasické minerálky mají výhodu v určité kombinaci. Neobsahují pouze sodík nebo vápník. Mají velmi pozitivní vliv na krevní tlak. Naše zkušenosti vychází z toho, že se snižuje pocit únavy, zlepšuje se schopnost zvládnout fyzickou zátěž a zdokonaluje se regenerace po sportovním výkonu,“ zmínil Suchánek.

Tím ale odborníci určitě neříkají, že kohoutková voda je špatná či nekvalitní. „Kvalita vody v Česku je obecně na vysoké úrovni. V rámci Evropské unie patříme mezi země s kvalitnější pitnou vodou,“ potvrdil ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Vilém Žák.

Opačný efekt alkoholu

Běžně by měl člověk vypít jeden a půl až dva litry tekutin denně. Do toho se ale nepočítají alkoholické a energetické nápoje. „Alkohol potom i dehydratuje, takže sice nějakou tekutinu přijmeme, ale má to opačný efekt, než si obvykle myslíme,“ podotkla Střítecká.

„Energetické drinky jsou bohaté na kofein a další látky. Mohou zvyšovat riziko srdečních arytmií, kolísavého krevního tlaku, extrémních bolestí hlavy a paradoxně i ztráty pozornosti,“ dodal Suchánek. Tekutiny lze doplnit ale i potravinami bohatými na vodu, jako je například ovoce nebo zelenina.

Tagy: