Komunista Ondráček: Když budeme potápět migrantské lodě, ilegály to zpomalí

Pokud by se potápěly uprchlické lodě, do určité míry by to zpomalilo přesun nelegálních migrantů do Evropy, řekl komunistický poslanec Zdeněk Ondráček ve speciálním vysílání 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS. Co se týče samotné azylové politiky EU, tak jí příliš nevěří, naopak by spíše ocenil posílení států V4.

„Lodě vysadí migranty v Itálii. Je problém nechat je vyjet na širé moře a potopit? Možné je všechno, buď to neumíte, nebo to nechcete. Když zamezíme dopravě, určitě to migraci zpomalí,“ řekl poslanec KSČM v předvolební debatě. Následně poněkud radikální myšlenku upřesnil – že by šlo o lodě bez lidí.

V otázce migrační politiky podle něj Evropská unie selhává a sama ani nemá budoucnost. Alternativu Ondráček vidí v posílení role států V4. Podle něj by se řady středoevropské čtveřice mohly vedle Rakouska klidně rozšířit také o země jako jsou Srbsko, Bulharsko nebo Rumunsko.

„Zahraniční politika unie je impotentní. Nedokáže ochránit hranice. Návratová politika neexistuje, domovské země lidi nepřijímají. Když selhává EU, je potřeba to řešit v rámci V4 nebo i s dalšími státy bývalého východního bloku,“ rozvedl Ondráček.

Podle šéfa SPD Tomia Okamury by v případě obrany hranic měly státy mít právo použít i zbraně, třeba ty s gumovými projektily.

„V případě, že není zbytí a někdo nelegálně masově proniká do České republiky, má každá země a voják právo použít střelnou zbraň, aby ochránili občany. Řekové loni střelné zbraně používali, stříleli gumovými projektily. Voják má zbraň od toho, aby hájil zájmy země,“ nabádal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Dodal, že s tématem migrace přišel ze všech politických stran jako první a opakovaně žádal nulovou toleranci nelegální migrace a islámu. „Ostatní souhlasili, aby se přijalo 170 islámských migrantů z Afghánistánu. Vláda jim měla domluvit azyl v jiné muslimské zemi. Když někdo říká, že muž je nadřazený ženě, tak to nesnesu,“ pokračoval Okamura.

Na jeho slova zareagoval předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. „Když poslouchám Okamuru, skoro bych chtěl být jeho přítel. Škoda, že jsme přátelům neřekli, co si o nich myslíte, a divím se, že s vámi chtěli obchodovat,“ rýpl si do šéfa SPD, který sám spolupracoval s Česko-afghánskou komorou.

Jak vidí Češi téma migrace?

Exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS ukázal, že většina Čechů uprchlíky odmítá. Celkem 52 procent ze 1014 dospělých Čechů bylo pro plošné odmítání uprchlíků bez ohledu na podmínky, za kterých přicházejí. Patří mezi ně voliči Volného bloku (78 procent), Přísahy (71 procent), SPD (70 procent), KSČM (69 procent), ale i hnutí ANO (63 procent).

Naopak nejnižší podíl těch, kteří s plošným odmítáním uprchlíků souhlasí, lze najít u KDU-ČSL (18 procent), Pirátů (25 procent) nebo Starostů (27 procent).

U části veřejnosti by se však odmítavý postoj pravděpodobně snížil, pokud by šlo o kvalifikované pracovníky (73 procent), o přistěhovalce z kulturně blízkých zemí (61 procent) nebo o lidi, kteří by prošli přísnou prověrkou (58 procent).

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

20:16

Kolín povede dosavadní koalice Změny pro Kolín, Volby pro Kolín a Kolíňáků

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).