Předsedu krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) a kontroverzního politika Mariana Kotlebu možná čeká vězení. V pondělí totiž bude pokračovat soud kvůli jeho možné propagaci neonacistických symbolů. V roce 2017 předal šek na 1488 eur třem rodinám. Tato čísla mají ovšem skrytý význam právě v neonacistické symbolice. Kotleba může v případě odsouzení přijít i o svůj poslanecký mandát.
Kotleba v roce 2017 ještě coby župan Banskobystrického kraje, což je slovenská obdoba českého hejtmana, věnoval třem rodinám od kraje finanční dar v podobě šeků. Na nich byla uvedena částka 1488 eur. Tato čísla ovšem mají svůj význam v symbolice krajně pravicových extremistů.
Bašty Mariana Kotleby u českých hranic aneb Proč Kysucko fandí extremistovi
Jednu z nejsilnějších voličských základen si předseda slovenské krajně nacionalistické parlamentní strany Marian Kotleba vytvořil v horských údolích u hranic s Českou republikou. Proč zrovna tam? Na Kysucku to zjišťoval reportér CNN Prima NEWS. „Kotleba je dobrý člověk. Pomáhá lidem a věří v Boha,“ myslí si Vilma Mičudová, oddaná Kotlebova volička z kysucké dědiny Zákopčie.
Číslo 14 označuje heslo bílých nacionalistů zvané „14 slov“. Jde o vzkaz v angličtině, který zní v překladu: „Musíme zajistit existenci našeho lidu a budoucnost pro bílé děti (anglický originál: We must secure the existence of our people and a future for White Children – pozn. red.).“ Druhé číslo, 88, pak v neonacistické symbolice znamená osmé písmeno abecedy, čili H. Sloučení na „HH“ pak má být nacistický pozdrav „Heil Hitler“.
Aby té symboliky nebylo málo, tak Kotleba šeky předal v den výročí vzniku klerofašistického Slovenského štátu, který v období 2. světové války byl spojencem nacistického Německa a jeho diktátora Adolfa Hitlera. Kotleba a jeho LSNS se právě k myšlence Slovenského štátu hlásí.
Prokuratura je přesvědčena, že Kotleba těmito čísly propagoval extremismus. „Využil neonacistickou symboliku tak, aby nenechal své příznivce na pochybách, že je neonacista a neofašista. Jde o úmyslné jednání předsedy politické strany,“ řekl prokurátor o šecích, které Kotleba ještě coby župan předával.
Politická objednávka, tvrdí o svém stíhání Kotleba
Sám Kotleba svoji vinu odmítá. U soudu se hájil mimo jiné tím, že vyšetřovatel účelově rozdělil sumu 1488 eur na dvě číslice, čímž došlo k nezohlednění označení měny. K soudu se navíc vyjadřoval velice negativně. „Dnes jsme na specializovaném trestním soudu svědky toho, jak soudkyně brutálním způsobem zasahuje do mého práva na obhajobu,“ prohlásil Kotleba ve videu na svém facebookovém profilu po konání poslední soudního slyšení.
Zde také tvrdil, že soudkyně jej donutila zkrátit jeho vyjádření, které mu posléze měla úplně zrušit, či že mu zamítla možnost poradit se s advokáty. „Prokurátor proti mně nemá žádné důkazy. Soudkyně to zjevně vnímá a proto tak nervózně koná. Ukazuje se, že zjevně má nějaký deadline, je tam zjevně nějaká politická objednávka,“ zakončil videovzkaz Kotleba.
Kotleba a jeho Lidová strana naše Slovensko je již druhým volebním obdobím zastoupena ve slovenské Národní radě. V posledních volbách získala strana zhruba osm procent. Kotlebův největší úspěch pak bylo zvolení županem Banskobystrického kraje v roce 2013. Obhájit funkci chtěl i v následujících volbách v roce 2017, ale tehdy jej porazil kandidát opozice Ján Lunter.