Spojenými státy se šíří nová mutace koronaviru, která získala mytickou přezdívku kraken. Podle epidemiologa Romana Prymuly jde zatím o nejrychleji se šířící covidovou variantu. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS řekl, že zatím neexistují přesná data o její závažnosti.
„Přesná data nejsou. Shodou okolností Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu publikovala informace o krakenu. Tato varianta XBB.1.5 má jednu zásadní mutaci právě na spike proteinu, což vede k tomu, že tento virus je schopen obcházet imunitu. Odborníci z WHO tam ale nenašli žádnou další mutaci, která by způsobovala, že náš zdravotní stav by byl více ovlivněn,“ uvedl epidemiolog ve vysílání CNN Prima NEWS.
Podle něj kraken zatím není jednoznačně dominující. „Z prosincových pěti procent se zatím dostal na nějakých 28 procent. Je to jedna z nejvýznamnějších mutací, ale není ještě taková, aby veškeré případy byly způsobené jenom jí,“ upřesnil.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na začátku ledna uvedl, že XBB.1.5 se vyskytla ve Spojených státech i Evropě, subvariantu už evidují ve více než 25 zemích. Mimo jiné v Británii, Rakousku, Kanadě, Německu nebo Česku. „Spojené státy jsou zatím jediným zdrojem informací a WHO si stěžuje na to, že nejsou data z jiných zemí, přestože první případy již byly zaznamenány v Británii i u nás. Šlo však o první záchyty. Nemáme data o tom, jak by ta klinika měla vypadat. Určitě není možné odlišit případ, který způsobila tato nová mutace od jakéhokoliv jiného omikronového případu,“ řekl Prymula s tím, že ani průběh nemoci způsobený krakenem se příliš neliší.
„Bolesti hlavy i klasické respirační onemocnění. To, co se trochu liší, je, že u této subvarianty není tolik případů, které mají těžké zápaly plic,“ uvedl.
Rychlost šíření varianty XBB.1.5 je ovšem vyšší. „Jde zatím o nejrychleji se šířící mutaci, která tu byla. Zatímco u wuchanské varianty jsme si říkali, že můžeme sedět ve studiu 15 minut a nemusíme se nakazit, u krakenu je to otázka okamžiku,“ dodal odborník.