Ukrajinská jednotka opravuje ukořistěnou ruskou výbavu
Ticho jinak klidného rána v Kyjevě přerušuje zvuk odpalovaných raket. Podle ukrajinského důstojníka Jurije Golodova útok probíhá na ruské pozice poblíž Hostomele. A v tomto případě jsou navíc rakety, které ukrajinská armáda používá k útoku na invazní jednotky Moskvy, ruské, napsal zpravodajský web CNN.
Válka na Ukrajině
Jurij Golodov, zástupce velitele ukrajinských teritoriálních sil a bývalý příslušník ukrajinského vojenského námořnictva vede tým, který pracuje na vojenském vrakovišti na utajeném místě v Kyjevě, kde opravuje a přebarvuje ruskou vojenskou techniku pro použití ukrajinskými silami. „Všechno, co sebereme ruské armádě, předáváme ukrajinským ozbrojeným silám, včera v noci jsme poslali ukrajinským ozbrojeným silám 24 raket Uragan, které byly na cestě sem, aby zasáhly naše města,“ říká.
„Ukořistili jsme je nepoškozené, v noci jsme je předali ozbrojeným silám Ukrajiny a teď na ně ukrajinská armáda pálí ruské rakety,“ říká Golodov. Tento bývalý námořník hraje klíčovou roli při opětovném využívání vojenského vybavení, které ruská armáda opustila - nebo které jí bylo ukořistěno.
Cenné válečné trofeje slouží k obraně Ukrajiny
Když CNN navštívila vrakoviště, ukrajinské síly právě rozebíraly dělostřelecké podpůrné vozidlo, které se používá k zaměřování cílů. Místo ruských vojenských symbolů namalovali ukrajinskou vlajku a odstranili komunikační zařízení, než vozidlo poslali zpátky na frontovou linii.
„Budeme ho používat k přepravě raněných,“ řekl Golodov, podle nějž půjde o cenný příspěvek ukrajinskému válečnému úsilí. „Je to praktické terénní vozidlo. Poradí si s jakoukoli bažinou nebo sněhem,“ dodal.
Velká část techniky, kterou používá ruská armáda, je podobná nebo stejná jako ta, kterou používají ukrajinští vojáci, takže jim nedělá problém ji používat. „Pochází ještě ze Sovětského svazu,“ říká Golodov. „Je poměrně spolehlivé,“ dodává.
„Všechno je v provozuschopném stavu. Vypadá to jako staré vybavení, ale ve skutečnosti nám při správném používání bude sloužit dlouho,“ dodává Golodov. Jeho jednotka je navíc přímo zodpovědná za ukořistění části techniky, která stojí na dvoře vrakoviště.
„Jsme prapor speciálních sil hloubkového průzkumu, který působí v týlu nepřítele,“ vysvětluje Golodov. „Naším úkolem je ničit zásobování ruské armády - municí, pohonnými hmotami, potravinami,“ říká.
Ruští vojáci utekli a techniku zabavili Ukrajinci
Za rohem je bývalý cisternový vůz ruské armády na tankování paliva připravený k přesunu a pod maskovací přikrývkou čeká na další bojové nasazení ukořistěný obrněný transportér. Je to stará, zrezivělá a těžká technika ze sovětské éry, která při přesunu drtí dlažbu, ale vojáci říkají, že jim ještě dobře poslouží.
Podle Golodova se vozidla zmocnila jeho jednotka, když zaútočila na ruskou kolonu. „Stříleli jsme na první vozidlo, a když explodovalo, kolona se zastavila,“ říká. „(Ruští vojáci) utekli a my jsme jim sebrali vojenskou techniku,“ dodává.
Podle Golodova a jeho mužů je to na bojišti běžný jev. „Ruští vojáci jsou vystrašení, demoralizovaní. Bojí se rozdělit, protože na ně střílejí z každého keře. Říkáme tomu safari,“ vysvětluje. Někteří se podle něj zdají být velmi mladí a nezkušení. „Většina z nich ani neví a nechápe, proč tu vlastně jsou,“ dodává.
Stejně nezkušené jsou i síly ukrajinské teritoriální obrany. Většina z jejich příslušníků neměla před ruskou invazí žádný vojenský výcvik, ale muži říkají, že jsou připraveni na boj.
V jiné části zařízení se cvičí vojáci vyzbrojení samopaly AK-47 na případný střet s ruskými jednotkami. Pohybují se organizovaně ve skupinách a zdá se, že je nijak neznepokojuje, když jejich velitel střílí slepými náboji jejich směrem.
Golodov je sleduje s hrdostí. Než odešel z námořnictva do výslužby, strávil nějaký čas u sovětské severní flotily v Murmansku na severozápadě Ruska a říká, že ví, čeho jsou ruské síly schopny. Prý ho nepřekvapuje, jak dobře si Ukrajina vede tváří v tvář zdánlivě nepřekonatelné přesile. „Síla ruské armády není nic víc než mýtus,“ říká a je přesvědčený o ukrajinském vítězství. „Jak si někdo může myslet něco jiného?“ dodává.