Prevence na rok 2025 PŘEHLEDNĚ: Převezměte letos odpovědnost za své zdraví, vybízejí experti

Nový rok přináší ideální příležitost k tomu, aby se lidé více zaměřili na péči o své zdraví. Pokud chcete mít jistotu, že na žádná důležitá vyšetření v průběhu roku nezapomenete, je leden ideálním měsícem k tomu, naplánovat si všechny preventivní prohlídky. Ke kterým lékařům a odborníkům byste měli pravidelně docházet a jaká vyšetření je vhodné provádět sám doma? Redakce CNN Prima NEWS a odborníci z neziskové organizace Loono pro vás připravili kompletní přehled prevence a souhrn toho nejdůležitějšího.

Ačkoliv se návštěvnost u lékařů z důvodu některých preventivních prohlídek začíná postupně zvyšovat, nadále je v Česku zanedbává až 75 procent lidí. „A to i přesto, že díky nim můžeme objevit nemoci ještě v bezpříznakovém stadiu, což výrazně zvyšuje šance na úspěšnou léčbu,“ podotkla doktorka Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.

ČTĚTE TAKÉ: Melisska dožije v Mexiku, přála si maminka. Otec Martin jí vyhověl, teď prosí o pomoc

Zlepšit péči Čechů o vlastní zdraví se již třetím rokem snaží například mobilní aplikace Preventivka, za níž stojí Loono. Uživatelům zdarma ukáže všechna klíčová vyšetření, na která by měli chodit, připomene jejich termíny a vysvětlí, proč jsou důležitá a co na nich člověka čeká. Kromě toho učí, jak můžete předcházet vážným onemocněním a jak správně pečovat o své zdraví.

„Každý z nás má jen jedno zdraví. A někdy skutečně může hodina strávená u lékaře znamenat mnoho let navíc s těmi, které milujeme. Prevence je šancí na zdravější život. Je jistotou, že jsme udělali maximum pro sebe i své blízké,“ zdůraznila Šédová a dodala, že díky aplikaci se podařilo odhalit již 75 případů rakoviny – a číslo každým měsícem roste.

Prohlídky, samovyšetření i zdravý životní styl

Pevným základem pro dlouhý a kvalitní život je zdravý životní styl, tedy vyvážená strava, pravidelný pohyb, dostatek spánku a eliminace stresu. Rizikové jsou nezdravé návyky, jako jsou kouření, konzumace alkoholu nebo obezita.

Jak například na kvalitní spánek? Choďte spát i vstávejte každý den ve stejnou dobu včetně víkendu. Pomoci vám může také speciální spánková výzva, za níž stojí organizace Loono. Naleznete ji v bezplatné aplikaci. Více se dozvíte zde.

Neodmyslitelnou součástí prevence jsou pak samozřejmě pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře, gynekologa, zubaře, dermatologa nebo očního lékaře. Mohou odhalit i zdánlivě nenápadné příznaky onemocnění v raném stadiu, kdy je léčba nejúčinnější.

Klíčový význam mají ze stejného důvodu také specializované screeningové programy zaměřené na včasný záchyt nejčastějších onkologických onemocnění – rakoviny prsu, děložního čípku, tlustého střeva, prostaty a plic.

ČTĚTE TAKÉ: Chemobrain, neuropatie i změna chutí aneb Jaké dopady s sebou přináší léčba rakoviny

Zapomínat by lidé neměli ani na pravidelné samovyšetření prsou, varlat a znamének. Detailně jím uživatele provede aplikace Preventivka – poradí, jak na vyšetření, čeho si všímat nebo kdy zamířit k lékaři.

Přehled preventivních prohlídek

Na jaká vyšetření by neměly zapomínat ženy do 45 let?

  • 1x měsíčně samovyšetření prsou a kůže

Samovyšetření prsou by ženy měly provádět ideálně v devíti „krocích“. Nejdůležitější je dodržovat pravidelnost a všímat si případných změn kůže, výtoku z bradavek či změny jejich tvaru. Celým samovyšetřením – ať už se jedná o prsa či kůži – ženy provází Loono na svém webu i v aplikaci. „Nezapomeňte prohmatat také partnera nebo partnerku. Celých 30 procent rakoviny totiž odhalí právě naši milovaní, kteří nás mají hezky v ruce,“ radí odborníci.

  • 1x ročně preventivní prohlídka u gynekologa, zubaře a dermatologa
  • 1x za 2 roky preventivní prohlídka u praktického lékaře a preventivní ultrazvuk prsou

Nepleťte si mamograf s ultrazvukovým vyšetřením, které je metodou číslo jedna u mladých žen s příznaky onemocnění prsu. U žen nad 40 let je zpravidla základní mamografie, ultrazvuk je doplňkový. V některých případech totiž není ultrazvukové vyšetření schopno odhalit právě přednádorové stavy a některé typy časných stadií nádorového onemocnění.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Každý „suchý“ měsíc se počítá. Otestujte svůj vztah k alkoholu. Jak nejen ve výzvě uspět?

A co ženy nad 45 let?

  • 1x měsíčně samovyšetření prsou a kůže
  • 1x ročně preventivní prohlídka u gynekologa, zubaře a dermatologa
  • 1x za 2 roky preventivní prohlídka u praktického lékaře a mamografický screening rakoviny prsu
  • 1x za 4 roky preventivní prohlídka u očního lékaře (od 45 do 61 let)

U žen starších 50 let přibývá také screening rakoviny tlustého střeva a konečníku. Probíhá buď formou koloskopie jednou za 10 let nebo prostřednictvím testu okultního krvácení ze stolice (TOKS) jednou ročně od 50 do 54 let a od 55 let jednou za dva roky. Při splnění podmínek může ženy kuřačky po padesátce poslat praktický lékař také na screening rakoviny plic.

Na jaká vyšetření by neměli zapomínat muži do 50 let?

  • 1x měsíčně samovyšetření varlat a kůže

Muži by měli samovyšetření varlat provádět ideálně také v devíti „krocích“. Nejdůležitější je dodržovat pravidelnost a všímat si případných změn velikosti, tvaru či nahmatané bulky. Celým samovyšetřením – ať už se jedná o varlata či kůži – muže provází Loono na svém webu i v aplikaci.

  • 1x ročně preventivní prohlídka u zubaře a dermatologa
  • 1x za 2 roky preventivní prohlídka u praktického lékaře
  • 1x za 4 roky preventivní prohlídka u očního lékaře (od 45 do 61 let)

Stejně jako ženy by měli muži starší 50 let absolvovat screening rakoviny tlustého střeva a konečníku buď prostřednictvím koloskopie nebo TOKS. Rovněž je může praktický lékař zařadit do screeningu rakoviny plic.

Muži nad 50 let

Po padesátce by muži měli absolvovat také nejnovější screening rakoviny prostaty pomocí vyšetření krve u praktického lékaře nebo urologa. Mezi významné popularizátory tohoto vyšetření patří ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09), sám díky provedenému testu PSA začátkem listopadu 2024 odhalil, že má rakovinu prostaty v „poměrně časném stadiu“. Jak zmíněné vyšetření probíhá, se dočtete zde.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Syndrom bílého pláště. Třes rukou, nervozita a vysoký tlak. Hrůzu z lékařů má každý třetí Čech

Tagy: