Mluví o Sněmovně bílých páprdů a chce občanky bez pohlaví. Kdo je Pirát Profant

Prohlásil, že Sněmovna je „plná konzervativních bílých páprdů a velká část inklinuje k fašismu“. Pirátský poslanec Ondřej Profant tím vzbudil velké vášně. Piráti a STAN s Profantem přitom počítají v případě volebního úspěchu rovnou na dvě ministerstva. Co má Profant za sebou a co všechno prosazuje?

„Sněmovna je plná konzervativních bílých páprdů a velká část inklinuje k fašismu,“ prohlásil minulý týden třiatřicetiletý politik na předvolební debatě o manželství pro všechny v rámci probíhajícího festivalu Prague Pride. Vyvolal tím bouřlivé reakce, a to i přesto, že později svá slova mírnil.

Není to poprvé, kdy na sebe milovník satirické fantasy upozornil. V mediálním prostoru se letos na jaře hodně řešil jeho návrh, aby se do občanských průkazů nepsalo pohlaví.

Podle Profanta není údaj nezbytný a navíc zasahuje do práva na soukromí a do ochrany osobních údajů. „Uvádění tohoto údaje způsobuje každodenní potíže stovkám zejména trans a nebinárních lidí,“ uvedl Profant ve zdůvodnění. Podle něj jde o diskriminaci, když není možné zapsat neutrální ukazatel pohlaví.

Spolu s poslankyní ANO Helenou Válkovou nedávno Profant prosadil návrh, podle kterého nemusí ženy povinně přechylovat svá jména, tedy že nemusí používat příponu -ová. „Cílem mé iniciativy není vymýcení přechylování nebo znásilňování češtiny, chci pouze uvést do souladu současnou praxi s legislativním stavem, a umožnit tak volbu všem ženám, které o nepřechýlené příjmení projevují zájem,“ vysvětloval Profant.

Do politiky se zapojil už v roce 2009, když spoluzakládal Pirátskou stranu. Poprvé kandidoval v roce 2010 v komunálních volbách do pražského zastupitelstva, ale neúspěšně. O čtyři roky později kandidoval znovu a zastupitelem se už tentokrát stal.

Chce zlepšit kybernetickou bezpečnost

Několikrát se snažil dostat do Sněmovny, ve volbách v letech 2010 a 2013 Piráti neuspěli. Partaj zaznamenala úspěch ve volbách 2017, Profant se stal poslancem za Prahu, ze které pochází. Ve Sněmovně je členem výboru pro veřejnou správu, věnuje se hlavně digitalizaci a informačním technologiím.

S tím souvisí i nominace Pirátů a STAN do vládního týmu. Pokud by koalice uspěla, Pirát má šanci sedět buď na ministerstvu informatiky, které plánují Piráti vytvořit, nebo na ministerstvu pro místní rozvoj.

„Nesmí se opakovat například situace, kdy byla v roce 2020 vlivem škodlivého softwaru paralyzována celá nemocnice v Benešově. Národní ústav pro kybernetickou a informační bezpečnost musí umět reálně pomoci jednotlivým institucím dosáhnout kvalitního zabezpečení,“ píše Profant v programu.

Na ministerstvu pro místní rozvoj by chtěl zastavit rozevírání nůžek mezi kraji. „Resort by měl fungovat ideálně jako ministerstvo veřejné správy, které zastřeší klíčové agendy. Tedy poskytne centrální datové zdroje, software a jednoduché metodické pokyny tak, aby obce měly co nejméně práce a celý proces byl přívětivý i pro občany. Samozřejmostí pak má být efektivita a průhlednost veřejných zakázek, digitalizace či omezování byrokracie,“ slibuje Profant.

Tagy:
Sněmovna poslanec Parlament Piráti volby Česká pirátská strana Helena Válková ANO 2011 Starostové a nezávislí poslanecká sněmovna Praha Ondřej Profant volby 2021 Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky Prague Pride

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.