Po alfě, betě, gamě a deltě se objevila další mutace koronaviru. Tentokrát pochází z Kolumbie a označuje se jako „mí“. Panuje přitom obava, že je odolná vůči vakcinaci.
Mutace se poprvé vyskytla na začátku roku v Kolumbii a od té doby se rozšířila do celého světa. V červenci ji zaznamenaly laboratoře na Slovensku a první případ se objevil i v Česku.
„Šlo o cizince, který přijel z Kolumbie. Jeho příjezd se obešel bez dalšího rozšíření nebo přenosu nákazy. Ani prediktivní modely nenaznačují, že by mutace měla obstát v konkurenci s deltou,“ vysvětluje mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.
Podle virologa Libora Grubhoffera může být mutace mí velkým problémem pro neočkované i lidi, kteří zatím nepřišli s virem do styku, a nemají tak protilátky. „Může se velmi agresivně prosadit ve zbytkové populaci, což je u nás stále ještě velké množství lidí. Jde mimochodem o více než 500 tisíc seniorů nad 60 let,“ naznačil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale tvrdí, že mutace by neměla být tak dominantní jako delta. Například ve Spojených státech mělo variantu mí méně než jedno procento nakažených. „Na druhou stranu je jasné, že se budou objevovat nové mutace a bude záležet na jejich nakažlivosti. Uvidíme, jestli nenahradí dominantní mutaci delta,“ dodal ministr.
K narušení imunity zatím nedošlo
Podle biochemika Zdeňka Hostomského zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mutace mí měla předčit deltu. Stejně jako varianty kappa a lambda prý zatím zásadním způsobem neohrozila imunitu, kterou člověk získá díky očkování.
Když se Světová zdravotnická organizace rozhodla pojmenovávat covidové mutace písmeny řecké abecedy, nemohla tušit, kolik variant skutečně přijde. Jak se budou mutace pojmenovávat, až řecká písmena dojdou, zatím není jasné.