Břeclavské letiště má nové obyvatele
Břeclavské letiště má nové obyvatele. Z brněnské zoo se sem přestěhovala dvacítka syslů. Ochránci přírody umělým přemístěním na vhodná místa pomáhají tomuto kriticky ohroženému druhu s návratem do přírody. Vypouštění připomíná sázení květin.
Vypadá to trochu jako příprava květinového záhonu. Nejdříve je potřeba vyvrtat díru, pak do ní dát malého sysla, díru rychle ucpat hrstí sena a ještě zatížit lahví s vodou. Jedině tak začne sysel v zemi hrabat a vytvoří si vlastní noru. Když už tady odvede nějakou práci, začne místo považovat za svůj domov. To je základ úspěšného rozšíření syslí kolonie.
„Jsou to zejména letošní mláďata a vypouští se právě v tuto dobu, protože už jsou osamostatněná a na této lokalitě si dobře zvyknout,“ vysvětlila Tereza Brzobohatá z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Malé sysly odchovala brněnská zoo, do Břeclavi doputovali v přepravních bednách. Na letišti se přidali k těm, které tu ochránci přírody vysadili už loni. Správci letiště je tu rozmazlují. Pravidelně jim dávají slunečnici nebo třeba jablka. I díky tomu se zvířatům na letišti daří.
Dříve byly syslí kolonie na jižní Moravě poměrně početné. Kvůli intenzivnějšímu zemědělství ale začaly postupně mizet. Dnes se jim daří hlavně na letištích. Třeba v Brně-Medlánkách, ve Vyškově nebo v Břeclavi.
„Sysel potřebuje krátkou travičku proto, aby byl schopný vidět predátora a přežít. Těch míst, kde by byla celoročně krátká tráva, ubylo. Sysel přežívá jen na břeclavském letišti nebo na golfových hřištích. Zkrátka na místech, kde se celoročně seká tráva,“ upřesnil kurátor chovu z brněnské zoo Petr Šrámek.
Břeclavské letiště má nové obyvatele. Z brněnské zoo se sem přestěhovala dvacítka syslů. Zdroj: Profimedia.cz