reklama

Na ostrově není jediný nakažený koronavirem, přesto platí zákaz vycházení

Tisíc tři sta obyvatel ostrova Helgoland v Severním moři doplácí na jednotnou politiku Německa v boji proti pandemii koronaviru a nově zavedenou tzv. spolkovou nouzovou brzdu. Ta se aktivuje v okamžiku, kdy je počet nově nakažených covidem třetí den v řadě 100 a více na 100 tisíc obyvatel. Na Helgolandu se přitom nenachází jediný člověk s virem.

reklama

Přesto i na ostrově, který leží 48 kilometrů od nejbližší pevniny a lodí se k němu pluje tři hodiny, platí noční zákaz vycházení od 22. hodiny do páté ranní či povinné nošení respirátorů. Opět se zavírají venkovní pohostinství a školáci se vracejí k distanční výuce. Podle severoněmecké televize NDR poskytují předškolní zařízení jen nouzovou péči, na návštěvu do domácnosti může přijít jen jedna další osoba.

Tuto anomálii způsobila incidence ve správním městě, pod které ostrov Helgoland spadá. V Pinnenbergu se 43 tisíci obyvatel nyní třikrát po sobě překonala onu hranici sta nakažených na 100 tisíc lidí. Německé úřady neberou v potaz, že Pinnenberg leží od Helgolandu 137 kilometrů vzdušnou čarou.

„Takový stav a takové nařízení nepřispívá k tomu, aby obyvatelé měli pochopení,“ kritizuje přístup nejen oblastních, ale především spolkových (celoněmeckých) orgánů starosta Helgolandu Jörg Singer.

Opoziční politik: Jde o regulační šílenství

Případ ostrova severozápadně od Hamburku kritizuje také Wolfgang Kubicki, člen opoziční strany FDP a místopředseda německého spolkového sněmu. „Když ve středu zatáhneme za nouzovou brzdu také na Helgolandu, přestože spadá pod okres Pinnenberg, zajistíme to, jaké regulační šílenství nám současná vláda způsobuje,“ tvrdí v rozhovoru pro nejčtenější německý deník Bild Kubicki a ptá se: „Proč tam má platit například noční zákaz vycházení, když je tam výskyt nula?“

Na to reaguje mluvčí správního města Pinnenberg, která pro NDR vysvětluje: „Není možné činit pro jednotlivé komunity ani místa výjimky.“

I tuto verzi Kubicki odmítá, protože na bezpečném ostrově dochází k omezení základních práv. A pochybuje, že ho některý z vládních politiků racionálně vysvětlí. „Pokud dopad zásahů do základních práv závisí pouze na administrativním přiřazení oblasti nebo místa, je to velmi špatné,“ uzavírá Kubicki, podle kterého je kauza Helgoland jen jedním z mnoha tzv. do očí bijících rozporů a problémů, které zákon o nouzové brzdě způsobuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert
Doprava

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama