reklama

Na ostrově není jediný nakažený koronavirem, přesto platí zákaz vycházení

Ostrov Helgoland v Severním moři, ležící 48 kilometrů od nejbližší pevniny.
Zdroj: Getty Images

Tisíc tři sta obyvatel ostrova Helgoland v Severním moři doplácí na jednotnou politiku Německa v boji proti pandemii koronaviru a nově zavedenou tzv. spolkovou nouzovou brzdu. Ta se aktivuje v okamžiku, kdy je počet nově nakažených covidem třetí den v řadě 100 a více na 100 tisíc obyvatel. Na Helgolandu se přitom nenachází jediný člověk s virem.

reklama

Přesto i na ostrově, který leží 48 kilometrů od nejbližší pevniny a lodí se k němu pluje tři hodiny, platí noční zákaz vycházení od 22. hodiny do páté ranní či povinné nošení respirátorů. Opět se zavírají venkovní pohostinství a školáci se vracejí k distanční výuce. Podle severoněmecké televize NDR poskytují předškolní zařízení jen nouzovou péči, na návštěvu do domácnosti může přijít jen jedna další osoba.

Tradiční barevné domky na ostrově Helgoland
Tradiční barevné domky na ostrově Helgoland
Zdroj: Getty Images

Tuto anomálii způsobila incidence ve správním městě, pod které ostrov Helgoland spadá. V Pinnenbergu se 43 tisíci obyvatel nyní třikrát po sobě překonala onu hranici sta nakažených na 100 tisíc lidí. Německé úřady neberou v potaz, že Pinnenberg leží od Helgolandu 137 kilometrů vzdušnou čarou.

„Takový stav a takové nařízení nepřispívá k tomu, aby obyvatelé měli pochopení,“ kritizuje přístup nejen oblastních, ale především spolkových (celoněmeckých) orgánů starosta Helgolandu Jörg Singer.

Opoziční politik: Jde o regulační šílenství

Případ ostrova severozápadně od Hamburku kritizuje také Wolfgang Kubicki, člen opoziční strany FDP a místopředseda německého spolkového sněmu. „Když ve středu zatáhneme za nouzovou brzdu také na Helgolandu, přestože spadá pod okres Pinnenberg, zajistíme to, jaké regulační šílenství nám současná vláda způsobuje,“ tvrdí v rozhovoru pro nejčtenější německý deník Bild Kubicki a ptá se: „Proč tam má platit například noční zákaz vycházení, když je tam výskyt nula?“

Politik FDP Wolfgang Kubicki kritizuje přístup k Helgolandu.
Politik FDP Wolfgang Kubicki kritizuje přístup k Helgolandu.
Zdroj: AP

Na to reaguje mluvčí správního města Pinnenberg, která pro NDR vysvětluje: „Není možné činit pro jednotlivé komunity ani místa výjimky.“

I tuto verzi Kubicki odmítá, protože na bezpečném ostrově dochází k omezení základních práv. A pochybuje, že ho některý z vládních politiků racionálně vysvětlí. „Pokud dopad zásahů do základních práv závisí pouze na administrativním přiřazení oblasti nebo místa, je to velmi špatné,“ uzavírá Kubicki, podle kterého je kauza Helgoland jen jedním z mnoha tzv. do očí bijících rozporů a problémů, které zákon o nouzové brzdě způsobuje.

K tématu

Tagy: Německo ostrov politika vláda koronavirus vládní nařízení Wolfgang Kubicki Helgoland Pinnenberg
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama