Někdy ani nevím, co je za den. Emoce mě dostaly, vzkazuje z Ukrajiny Darja Stomatová

Darja Stomatová a Ján Schürger už několik dní pracují přímo v Charkově, odkud pro CNN Prima NEWS informují o ruské invazi na Ukrajinu. V exkluzivním rozhovoru přímo z válečné oblasti popisují, v který moment válečnou zónu opustí i komplikace, které je dosud potkaly.

Darjo, kolik je vám let a jak dlouho pracujete jako reportérka pro CNN Prima NEWS?
Darja:
Je mi třicet a na CNN Prima NEWS jsem od samého začátku. Teď v květnu to budou dva roky. Jako reportérka funguju však už pět let. Chtěla bych říct, že tu nejsem sama. Vše, co je denně vidět na televizních obrazovkách a webu CNN Prima NEWS, je společná práce s Jánem Schürgerem. I když jsem v záběrech vidět jen já, Honza je připravuje a pečlivě se soustředí na každý vstup.

Jak se vám spolupracuje s kameramanem Honzou Schürgerem?
Darja: Je to úžasná týmová spolupráce. Honza má zkušenosti, které já nemám, učím se tedy denně opravdu moc věcí a snažím se dodržovat všechny mantinely, které mi Honza klade na srdce. Je sice přísný, ale svou práci dělá naprosto skvěle, takže i já mám pocit, že se neustále zlepšuji, a navíc se necítím v nebezpečí ani v takové situaci, ve které jsme teď. Mám velkou důvěru v jeho správné reakce, v něj samotného.

Jak dlouho ještě budete ve válečné oblasti? Dá se to nějak odhadnout?
Darja: Uvidíme, podle situace. Pokyn ke stažení zatím nedorazil. Já osobně vkládám svou bezpečnost do rukou svého kameramana a zkušeného kolegy Honzy. Budeme tu zkrátka tak dlouho, jak to půjde. Dá-li Bůh, nebude to trvat tak dlouho.

Všechno se odehrává ze vteřiny na vteřinu. Naše plány na přesuny se mění pod rukama.

Co je pro vás nejtěžší? Pracovní vypětí? Nebo smutné, těžké osudy místních lidí?
Darja: Ono je to asi všechno dohromady. Dá se říci, že tady neustále „jedeme na adrenalinu“, takže únavu začínám pociťovat až ve chvíli, kdy se „nic“ neděje. Mezi intenzivními televizními vstupy dokonce zapomínám nebo spíš vůbec neřeším, že se vlastně potřebuji najíst, napít nebo jít na toaletu. Člověk jen jede, jede, jede… Když se pak ale někam přesouváme autem, mám pocit, že se totálně vypnu.

Smutné osudy, které jsme tu potkali, to je další zásadní věc. Naprosto si uvědomuji, že i při jednom z televizních vstupů jsem byla více emocionální, než bych chtěla, než bych měla být… ale nedalo se to uhlídat. Jednalo se o vstup u vybombardovaného domu ve vesnici u Charkova, na který udeřila raketa Smerč. To jsou obrazy, které z paměti určitě nedostanu, venku byly rozházené dětské hračky, bylo vidět skrz dům. Lidé s námi mluvili o tom, o co všechno přišli a jak to zažívali. To bylo silné a emoce mě dostaly.

Honza: Pro Darju je tohle opravdu náročné, protože i na takových místech musí informace nasbírat a sesumírovat, aby je dokázala v rámci vstupu předat divákům. Všechno se odehrává ze vteřiny na vteřinu. Naše plány na přesuny se mění pod rukama. Byli bychom rádi, kdyby i s ohledem na naši situaci byli diváci shovívaví třeba k přeřeknutím a podobně.

Kde se aktuálně nacházíte a kam budou směřovat další přesuny?
Darja:
Aktuálně jsme ve válečné zóně kolem Charkova. A přesuny plánujeme podle situace. Je znát, že každý den tu narůstá nebezpečí a přibližuje se. Viděli jsme paneláky na severu Charkova, které byly zasaženy „gradem“, takže to vážně není jen o východu a severu Ukrajiny, situace je vážná.
Honza:
Naše redakce CNN Prima NEWS má vždycky aktuální informace o tom, kde se nacházíme. Jsme stále v kontaktu, to je naprosto nezbytné. S vedoucím zahraniční redakce Matyášem Zrnem, mimochodem bývalým vojákem, vždycky projednáváme postupy, možnosti, připravujeme si i záložní plán, kdyby cokoli nevyšlo. Naše bezpečnost je pro všechny na prvním místě.
Darja: Tím chceme moc poděkovat kolegům v redakci, kteří nás podporují, dodávají nám potřebné informace, a hlavně nám umožnují flexibilně vstupovat do vysílání. Je pro nás obrovská pomoc, že nemusíme dlouho čekat na možnost živého vstupu někde na nebezpečném místě, kde potřebujeme zprostředkovat tu nejaktuálnější situaci.
Honza: Moderní technologie nám v tom opravdu nesmírně pomáhají. Každý divák, který si zapne CNN Prima NEWS, opravdu vidí v té vteřině, co se děje, co vidíme my. Zpoždění přenosu je minimální a zanedbatelné.

Na Ukrajině jste reportérkou v první linii. Kolik kolegů kolem vídáte? Jsou tam i další ženy?
Darja:
Samozřejmě jsme se setkali s několika štáby, ale to byla ukrajinská televize. Mimo Charkov jsme viděli kolegy z Rakouska – fotoreportéra a píšícího novináře. Ale ze západních médií jsme v Charkově zatím na nikoho dalšího nenarazili, vypadá to, že jsme tu jediní, všichni další už se stáhli. Ženy – zahraniční reportérky jsme tu nepotkali vůbec.

Narazili jste na nějaké zraněné novináře?
Darja:
Ne a doufáme, že ani nenarazíme.

Moje celá rodina pochází z Kazachstánu, maminka je z Ukrajiny, tatínek z Moldavska. Sledují samozřejmě i ruská média, takže vedeme diskuse o tom, co se tady na Ukrajině děje. Nehádáme se, ale nějaké neshody probíhají i v rámci rodiny.

Co na situaci a vaše nasazení říká vaše rodina? Jste v kontaktu?
Darja:
Každý večer jsem s rodinou v kontaktu. Sledují v médiích, co se kde děje, a mají o mě strach. Neustále je ujišťuji, že se pohybujeme bezpečně a snažíme se mít naši situaci pod kontrolou, bezhlavě se neženeme do nebezpečných situací. Moje celá rodina pochází z Kazachstánu, maminka je z Ukrajiny, tatínek z Moldavska. Sledují samozřejmě i ruská média, takže pohledy na věc se trochu liší a vedeme diskuse o tom, co se tady na Ukrajině děje. Nehádáme se, ale nějaké neshody probíhají i v rámci rodiny.

Potkali jste se přímo s ruským vojákem?
Darja:
Ne, nepotkali.

Jaká je atmosféra na místě, jak reagují místní?
Darja:
Lidé jsou hodně disciplinovaní, ohleduplní, nevyvolávají další agresi.
Honza: Zaznamenali jsme jen jeden moment během cesty, který s tímto nebyl v souladu. V první den invaze kolem nás projížděla kolona a my ji natáčeli telefonem. Důstojník, který jel v čele, nás varovným výstřelem upozornil, ať nenatáčíme, protože prozrazujeme pozici. Nepomohlo ani to, že jsme mu vysvětlili, že jsme novináři, agrese stoupala. Pak ale přišel moment, kdy se za nás postavili místní a celá komunita s vysvětlením, že se jen snažíme odvádět naši práci, takže důstojník, který na nás „útočil“, pak sklopil hlavu a odjel z téhle zbytečně vypjaté situace.

Dokážete odpočívat, vyspat se?
Darja:
Já někdy ani nevím, co je za den. Mysleli jsme si, že je středa, ale teď je páteční noc. Nedíváme se na datum, vstupy máme neustále, ani nevíme, jestli jdeme do Hlavních zpráv nebo jiných pořadů. Spíme průměrně tak pět hodin denně.

Kdy naposledy jste měli teplé jídlo?
Darja:
Teď jsme ubytovaní v hotelu, takže je o nás postaráno. K večeři jsme měli boršč. S nákupy to tu už začíná být problematické, v obchodech se objevují prázdné regály.

Jak se přepravujete?
Honza:
Autem, máme většího transita. Je to místo, kde je teď snad úplně všechno – matrace, abychom měli v případě nouze kde nocovat, zásoby, trochu bahna, nějaké ty odpadky by se asi taky našly.

Se zásobováním je tu už trochu problém. Máme takovou podmínku, že pokud nebude k dispozici nafta, tak se stahujeme.

Máte zásoby nafty, jídla, pití?
Honza:
Se zásobováním je tu už trochu problém. Máme takovou podmínku, že pokud nebude k dispozici nafta, tak se stahujeme. Rezervu v tuto chvíli ale stále máme. Když však neseženeme pohonné hmoty na další dny, odjedeme. Jídlo a pití máme, hlídáme si hlavně železnou zásobu cukru, tedy čokoládu a podobné věci.
Darja: A především máme i Honzovu nepostradatelnou lékárničku, která obsahuje snad všechno. Prošli jsme si spolu její položky, abychom oba věděli, k čemu je co dobré. Ale nám se nic nestane!

Je něco, co byste chtěli vzkázat?
Darja:
Chtěla bych hlavně poděkovat lidem, kteří nám píšou vzkazy plné podpory a sledují nás. Všechny komentáře jsou moc milé. Někteří si dokonce hlídají každý náš vstup. Děkujeme za vzkazy jako – opatrujte se, hlavně na sebe dávejte pozor. Nemáme sice čas odepisovat, ale vnímáme to tu oba a je nám to moc příjemné. Děkujeme.
Honza: Na Ukrajině je i několik novinářů, kteří jsou tu se stejným posláním jako my. Chtěl bych říct, že v takové situaci nejsme konkurenti, podporujeme se navzájem. Velké poděkování tedy patří i jim. Držte se!

Tagy:

Hlavní zprávy

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev
Počasí

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev

Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině.

ON-LINE: Rusové bombardovali obec Desna. Útok si vyžádal 87 mrtvých, oznámil Zelenskyj
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali obec Desna. Útok si vyžádal 87 mrtvých, oznámil Zelenskyj

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda soustředí své síly u Severodoněcku. Prezident Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze. Ten také oznámil, že nálet na ukrajinskou ves Desna z minulého týdne si vyžádal 87 životů. Ruský voják souzený za zastřelení civilisty dostal u soudu v Kyjevě doživotí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:01

YouTube odstranil kvůli válce na Ukrajině tisíce kanálů

13:42

Ruský poradce při OSN kvůli válce na Ukrajině rezignoval na svůj

13:29

Obránci Azovstalu podle šéfa separatistické republiky stanou před soudem

13:14

Nálet na ukrajinskou ves Desna z minulého týdne si vyžádal 87 životů, oznámil Zelenskyj

Ovečkina je teď v Moskvě všude plno. Chystá se Putinův stoupenec na vstup do politiky?

Patří mezi nejlepší hokejisty světa, od začátku války na Ukrajině se ale kvůli své náklonnosti k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi stal terčem kritiky. Alexandr Ovečkin se po sezoně vrátil domů z amerického Washingtonu, kde nastupuje za místní klub NHL Capitals. Od té doby navštěvuje sportovní utkání, podporuje své favority a neustále se fotí s fanoušky. Spekuluje se, že může jít o začátek jeho politické kariéry.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

V Olomouci přepadl hernu a obsluhu střelil do hlavy. Skončil ve vazbě, žena bojuje o život

Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Aktualizováno

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.