Nový Zéland vstoupí do několikadenního lockdownu kvůli jedinému případu nákazy koronavirem v největším městě Aucklandu. Oznámila to premiérka Jacinda Ardernová na úterní tiskové konferenci. Jde o první pozitivní případ za poslední půlrok, ostrov má doposud zavřené hranice pro turisty. Vláda podle Ardernové nechce nic podcenit, protože by se infekce v případě nové varianty mohla šířit malým ostrovem příliš rychle.
V celém Novém Zélandu bude od středy po dobu tří dnů platit zákaz vycházení, zatímco v Aucklandu a pobřežním městě Coromandel, kde se nakažená osoba rovněž zdržovala, bude platit zákaz vycházení po dobu sedmi dnů. Budou uzavřeny také školy, úřady a podniky vyjma obchodů se základním zbožím a službami, píše agentura Nikkei.
I lékaři jsou nevzdělaní a nezodpovědní, kritizují odborníci „odmítače“ očkování
Někteří praktičtí lékaři vyvěsili oznámení, ve kterém nejrůznějšími způsoby zpochybňují vakcinaci. Například doktorka z Plzeňska odmítá očkovat děti od 12 let, což odůvodňuje již vyvrácenými mýty o možné neplodnosti či dlouhodobých vedlejších účincích. Její kolega z jižní Moravy zase podmiňuje vstup do ordinace pro očkované nasazenou rouškou, zatímco neočkovaní ochranu úst nepotřebují. „Jsou nezodpovědní,“ kritizuje toto jednání biochemik Zdeněk Hostomský.
„To nejlepší, co nyní můžeme udělat, abychom se z toho dostali co nejrychleji, je jít tvrdě za svým. Je lepší začít tvrdě a pak zvolnit než začít zlehka a pak přihlížet, jak virus rychle postupuje,“ řekla novinářům Ardernová. Předpokládá, že oznámená nákaza bude varianta delta, ačkoliv to laboratoře zatím nepotvrdily.
Nový Zéland nadále patří ke covidovým premiantům a spoléhá na rychlá a tvrdá opatření, která se pak po bleskovém trasování rozvolní už po několika dnech. Díky tomu tak podle odborníků může ostrovní stát žít relativně bez omezení, třebaže hranice stále zůstávají zavřené pro mezinárodní turisty.
Poslední případ nákazy hlásily novozélandské úřady v únoru. V zemi se dosud nakazilo 2500 lidí a 26 infikovaných zemřelo. Vláda však čelí tlaku na otevření hranic, protože zemědělství, zdravotnictví i hotely se potýkají s nedostatkem pracovních sil, které na Nový Zéland míří ve velké míře ze zahraničí.
Nový Zéland dočasně vytvořil cestovní bublinu s Austrálií, ovšem po zhoršení tamní pandemické situace ji v červnu opět zrušili. Podle premiérky ještě pětimilionová země není připravená se plně otevřít se zbytku světa a cestovní pravidla bude uvolňovat postupně. První plány mluví o rozvolnění hranic na začátku příštího roku.