Zdražování v Turecku nebere konce. Lidé začínají mít problémy s nakupováním základních potravin. Tamní obyvatelé musí za průměrný nákup v průměru zaplatit třikrát více než na začátku letošního roku.
Turecko sužuje extrémní inflace, která dosáhla téměř 80 procent. „Po zaplacení účtů a nákupu potřebných věcí nám nic nezůstane,“ řekl slovenské TV Markíze 33letý Schahin, který pracuje jako obchodní zástupce v mezinárodní společnosti.
„Za měsíc jsme za potraviny obvykle utratili přibližně tisíc lir (přibližně 1 349 korun). V současnosti nám nestačí ani tři tisíce lir (4 000 korun),“ dodal Schahin. Průměrná hrubá mzda se přitom v Turecku pohybuje kolem 13 500 korun.
Stoupají také ceny bytů. Podle slovenské archeoložky Kristíny, která v zemi žije už více než deset let, se dal třípokojový byt v Antálii pronajmout do dvou tisíc lir (2 690 korun). Nyní musí lidé zaplatit přes pět tisíc lir (6 729 korun).
Inflace prudce stoupá od loňska
Meziroční inflace v Turecku v červenci stoupla na 79,6 procenta a je nejvyšší od září 1998. Jedním z důvodů jsou ekonomické důsledky ruské invaze na Ukrajinu a slabá měna. V zemi ale inflace začala prudce stoupat už na podzim předešlého roku. „Na vysoké inflaci v Turecku se podepisuje nestandardní měnová politika, kdy tamní centrální banka vloni několikrát snižovala úrokovou sazbu i přesto, že inflace už tehdy dosahovala dvojciferných hodnot,“ vysvětlila analytička Jana Glasová.
Vláda koncem minulého týdne úrokovou sazbu opět snížila. Prezident Recep Erdogan věří, že se takovým krokem podpoří ekonomický růst. Podle webových stránek Al Jazeery turecký vládce očekává, že se inflace vrátí do běžných hodnot během února či října příštího roku. Centrální banka předpokládá, že inflace na konci roku dosáhne 60,4 procenta. Její předchozí odhad přitom předvídal, že inflace bude činit necelých 43 procent.