Česko neprosadí v EU nic. Předsednictví je kamufláž pro malé země, tvrdí Okamura

Česká republika se 1. července ujala předsednictví Evropské unie (EU). Podle premiéra Petra Fialy (ODS) bude mimo jiné chtít prosadit například vstup Chorvatska do schengenského prostoru. Předseda SPD Tomio Okamura si však myslí, že Česko neprosadí vůbec nic. Ve speciálu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jde o kamufláž, která má působit dojmem, že malá země může v Evropské unii něco ovlivnit.

Česká republika si pro předsednictví EU zvolila základní priority, kterými se chce zabývat. Má jít mimo jiné o zvládnutí uprchlické krize a poválečnou obnovu Ukrajiny. „Musíme napřít maximální úsilí a soustředit se na poválečnou obnovu Ukrajiny a pomoci této zemi na její cestě do Evropské unie,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Šéf SPD Tomio Okamura je ale k čekému předsednictví EU poměrně skeptický. „Buďme realisty, neprosadíme vůbec nic, protože předsednictví je pro malé země taková kamufláž, která má působit dojmem, že malá země v Evropské unii něco ovlivní, neovlivníme nic,“ řekl Okamura. Dodal, že předsednictví navíc bude stát miliardy korun.

Zopakoval také, že Evropská unie v současné podobě postrádá smysl. „Měli bychom se vrátit do co nejužší spolupráce evropských národů bez diktátu Bruselu při zachování čtyř základních svobod. To znamená volný pohyb osob, zboží, kapitálu a služeb. Když chce někdo z centra ovládat desítky národů, to už jsme v minulosti zažili. Dělal to Napoleon, snažil se o to Hitler, bývalý sovětský blok, římská říše. Vždycky se to rozpadlo,“ popsal Okamura. Podle něj se spolupráce neosvědčila ani při pandemii koronaviru, kdy si státy vzájemně blokovaly dodávky zdravotnického materiálu.

Okamura nevidí českou budoucnost ani v NATO. „Co se týče bezpečnostních záruk, tak v NATO, ve kterém je například Turecko, nemáme budoucnost. Ani sousední Rakousko není v NATO, a to není žádný vazal Ruska. Odmítám, abychom se stali vazalem Ruska, Bruselu, Washingtonu nebo Pekingu, a odmítám, abychom poslouchali nějakou zahraniční mocnost,“ uvedl.

Předseda SPD by si podle svých slov přál, aby Česká republika byla silným suverénním státem, který má dobré pragmatické vztahy s okolními zeměmi. „To vidíme třeba v Rakousku, Švýcarsku nebo Japonsku,“ podotkl Okamura.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
21:35

Hnutí spOLečně, ProOlomouc a Piráti chtějí v Olomouci vládnout s ANO

21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).