Omikron je extrémně nakažlivý. Samy nemocnice to nezvládnou, varuje šéf Motola Ludvík

Při zvládání vzestupu koronavirové varianty omikron budou nemocnicím muset pomáhat také ambulance. Omikronu se neubráníme, ani kdybychom se zavřeli doma a zabalili do igelitu. To řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Česko je ale podle něho možná lépe chráněno než některé okolní státy.

„Omikron je extrémně nakažlivý, násobně víc než delta. Podle toho, co o něm víme, tak i kdybychom se doma zavřeli a zabalili do igelitu, asi se mu nevyhneme. Takže on projde celou populací a otázkou spíš bude, jak se k tomu dokáže postavit české zdravotnictví,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik! Miloslav Ludvík.

A pro tuzemská zdravotnická zařízení to prý nevěští nic dobrého. „Já už několik dní varuji, že tohle nezvládnou samotné nemocnice. Tady nám bude muset obrovsky pomoci ambulantní terén. A zatím se ukazuje, že omikron nebude tak dramaticky nebezpečný, jako byla delta,“ dodal ředitel Fakultní nemocnice Motol.

Češi lépe chráněni než Němci?

„Mě to také naplnilo optimismem. Další data, která přišla později, ale ukázala, že to tak nebude,“ oponoval ve vysílání CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho je omikron „frajer až na půdu“ a zřejmě nejnakažlivější nemoc, kterou známe. „Jeho patogenita bude natolik velká, že dokáže ty nemocnice zaplnit. Myslím, že ředitelé nemocnic budou velmi překvapeni,“ dodal.

Podle Miloslava Ludvíka je ale obyvatelstvo České republiky možná lépe chráněno než v okolních zemích. „Českem to prošlo jako velký požár, takže možná budeme chráněni lépe než některé země venku, protože třeba Německo to daleko víc zdržovalo a pak se jim to víc posouvalo. Ta otázka je ještě otevřená a dneska neumí nikdo odpovědět na to, co omikron udělá,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Náklady lockdownů za to nestojí

Ludvík i Flegr také řešili, nakolik by Česko mělo v případě vzestupu varianty omikron zpřísnit protiepidemická opatření. „Koukejme se taky trochu, co dělají státy kolem nás. Skutečně to nedělají pro legraci nebo proto, že by chtěly škodit nebo ubližovat svým občanům. To, jak se teď uzavírají země, které jsou mnohem proočkovanější, to nedělají z plezíru. Opravdu vidí, co se na ně řítí,“ řekl Jaroslav Flegr.

Jenže Miloslav Ludvík je přesvědčen, že je třeba brát v potaz také náklady, které kvůli lockdownům na českou ekonomiku a populaci dopadají. „Vždycky musíme poměřovat náklady a výnosy. Náklady lockdownů se ukazují jako obrovsky dramatické. Ať se podíváte na školy, na vztahy mezi lidmi, nebo na ekonomiku. Já si nejsem úplně jistý, že tyhle náklady za to stály,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS.

Sto tisíc za den

Šéf Fakultní nemocnice Motol také vyčíslil, kolik peněz stojí léčba covidového pacienta na ARO. „To je otázka, která má mnoho různých odpovědí. Standardně by to mělo být 50 tisíc, ale pacient může mít jakoukoliv komorbiditu, může být imunosuprimovaný, může to být hemofilik a pak se vám z toho stanou částky stotisícové. Máme tady pacienta, který za 14 dní stál milion. Opravdu se to špatně počítá,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz.

Průměrně to ale dělá kolem 100 tisíc korun za den. „A to je ještě důležité, co do toho vlastně počítáte –⁠ zdali počítáte jen materiál, nebo i mzdy –⁠ a nebo k tomu můžete počítat i odpisy přístrojů. Kalkulace jsou složité a navíc jsou to hlavně věci, které nám platí pojišťovny, a tam je to zase o úhradové vyhlášce,“ dodal Ludvík.

Podle něho je mimořádně důležité, aby lidem byly poskytovány co nejpřesnější informace o tom, jak covid léčit. „V tom vidím velkou příležitost pro ambulantní terén. Pokud by se praktici a další ambulantní zdravotníci zapojili, mohli by lidi odradit od toho, aby zbytečně chodili do nemocnic a aby je zbytečně zatěžovali. Jediný problém, který covid má, je to, že může totálně zahltit zdravotnictví, a tím pádem zničit systém,“ uzavřel Ludvík ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB
Finance

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.