Ve Vatikánu proběhla první mše za Lva XIV. Nový papež prolomil tradici

Papež Lev XIV. odsloužil svou první mši

V Sixtinské kapli v pátek dopoledne proběhla mše za nového papeže Lva XIV. Obřadu se zúčastnil jak on sám coby hlava katolické církve, tak kardinálové, kteří ho ve čtvrtek zvolili. Modlili se za jednotu církve, nového představitele i za „vymizení nenávisti a zášti z lidských srdcí“. Papež poprvé na veřejnosti po svém zvolení promluvil anglicky, čímž podle CNN prolomil tradici.

Především americká média se ve čtvrtek pozastavovala nad tím, že rodák z Chicaga promluvil ve čtvrtek k věřícím italsky, jak je zvykem, a španělsky, čímž poukázal na své blízké vztahy k Latinské Americe kvůli svému dlouhému působení v Peru. Angličtinu ale až do páteční mše vynechal.

ČTĚTE TAKÉ: Papež ochráncem žen. Odhalil zneužívání jeptišek kněžími a vyzýval matky ke kojení v chrámech

V Sixtinské kapli v pátek zahájil homilii v angličtině, což je podle CNN „v rozporu s tradicí“ a ve Vatikánu se tak „psaly dějiny“.

Ve svém proslovu papež označil církve za „společenství přátel Ježíše a věřících“. Vzpomněl situace, kdy je víra spíše menšinovým jevem. „I dnes není málo situací, kdy je křesťanská víra považována za absurdní věc, (za něco) pro slabé a málo inteligentní osoby,“ uvedl papež.

Podle něj má ztráta víry dramatické důsledky, zmínil například „ztrátu smyslu života, zapomnění soucitu, porušování lidské důstojnosti“.

Bílý kouř nad Vatikánem

Bílý kouř, který ukazuje, že papež byl zvolen, začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí kolem 18:10. Na náměstí svatého Petra vítalo 267. papeže katolické církve na 40 tisíc lidí. Lev XIV. byl zvolen celkově ve čtvrté volbě.

„Nejdražší bratři a sestry, toto je první pozdrav vzkříšeného Krista. Chtěl bych vám všem, ať jste kdekoli, předat pozdrav pokoje, aby se dostal do vašich rodin. Ať je s vámi pokoj,“ prohlásil Lev XIV. při své první řeči v roli papeže na Svatopetrském náměstí věřícím.

Prezident Petr Pavel ocenil rychlost volby – jednalo se o jednu z nejrychlejších v moderní historii. Stejný počet volebních kol potřebovali také Benedikt XVI. a Jan Pavel I. Rychleji byl naposledy zvolen Pius XII. ve třetím kole.

Premiér Petr Fiala (ODS) vyjádřil přání, aby nová hlava katolické církve přinesla světu porozumění. Podle předsedy České biskupské konference a olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka je nový papež mužem jak víry, tak i služby a moudrosti. „Je nadějí, že začal Kristovými slovy o pokoji a míru,“ řekl za Ekumenickou radu církví ČR Marián Čop.

Volba je přísně tajná

Konkláve oficiálně začalo ve středu výzvou „Extra omnes“, což v latině znamená „všichni ven“.

Konkláve bylo klíčové pro rozhodnutí nejen o budoucím směřování římskokatolické církve. Zesnulý papež František během svého pontifikátu přepracoval složení orgánu, který bude volit jeho nástupce, a učinil jej reprezentativnějším pro celosvětovou církev.

Zavrhl například staré nepsané pravidlo, že biskupové některých diecézí se automaticky stávají kardinály, a místo toho dal červené klobouky biskupům v částech světa, které je nikdy předtím neměly, jako jsou Tonga, Haiti a Papua-Nová Guinea.

ŽIVĚ: Kardinálové zvolili papeže. Na Svatopetrském náměstí jásají davy lidí

Volba nového papeže se tradičně konala za velkého utajení. Kardinálové volitelé nesmí komunikovat s vnějškem a během volby nedostávají tisk ani nesmí sledovat televizi, rozhlas či jiné zprávy. Přísahají, že žádné informace o volbě nevyzradí. Vatikán uvedl, že až na výjimku – náměstí svatého Petra  – přerušil od středečního odpoledne mobilní signál na svém území.

Kardinálové smí během volby pobývat jen ve Vatikánu. Volí v Sixtinské kapli a spí v Domě svaté Marty a dalších vymezených prostorech. Lístky s hlasy i jiné písemnosti se pálí. Veřejnost se tak oficiálně nedozví například počet hlasů, který získal nově zvolený papež.

Mezi favority byli zástupci z Filipín i Ghany

Pražský arcibiskup Jan Graubner v rozhovoru před volbou pro CNN Prima NEWS nevyloučil, že by se příštím papežem mohl stát někdo tmavé barvy pleti či asijského původu. Historik Jaroslav Šebek uvedl, že je pravděpodobné, že se nebude jednat o nikoho z Evropy, jak se nakonec stalo.

Šanci však dával spíše Asii, kde se jako jeden z favoritů rýsoval filipínský kardinál Luis Antonio Tagle. Jako silný kandidát byl vnímán také podle webu Newsweek, který připomněl, že by Tagle pokračoval ve Františkově progresivní agendě. Asijský kardinál navíc patřil k Františkovu úzkému kruhu, kterému papež důvěřoval.

Jedním z favoritů byl podle britského webu také kardinál Peter Turkson z Ghany, který se hodně vyjadřuje například k otázkám, jako je změna klimatu, chudoba a ekonomická spravedlnost. Jeho zvolení by bylo historickým momentem, neboť posledním papežem z Afriky byl Gelasius I., který svůj pontifikát vykonával na konci 5. století.

Další favorité podle webu Newsweek pocházeli z Evropy. Jedním z nich byl i maďarský kardinál Péter Erdő. Hlavní kandidát konzervativců je silným zastáncem tradičního katolického učení a doktríny a představoval by výrazný odklon od Františkova přístupu.

VIDEO: Jak probíhá konkláve?

Spekulovalo se také o tom, že bude zvolen Ital. Poslední papež pocházející z Apeninského poloostrova byl Jan Pavel I., jehož pontifikát skončil v roce 1978. Proto i dalším favoritem byl Ital Angelo Scola. Patřil k významným kandidátům již v roce 2013, oslovuje příznivce centralizovanější církve. Jeho tradicionalistické postoje z něj činily silného kandidáta pro ty, kteří se chtějí odklonit od Františkových reforem.

Sázkaři vsázeli na Itala Parolina

Itálie měla ve hře i dalšího koně – kardinála Pietra Parolina. Právě on byl podle kurzů Tipsportu největším favoritem. „Je to vatikánský státní tajemník. Má nejlepší přehled o tom, jak vše fungovalo během působení papeže Františka. V zákulisí se spekuluje, že by pro ostatní kardinály mohl být nejlepší volbou pro pokračování nastaveného kurzu,“ uvedl před volbou bookmaker skupiny Tipsport Pavol Boško ve vysílání CNN Prima NEWS.

V závěsu za Parolinem byl podle sázkařů již zmíněný filipínský kardinál Tagle.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Papež je jako královská rodina. Češi se zajímají, když nastane smrt nebo skandál, míní kněz

Tagy:
Vatikán Evropa papež církev náboženství křesťanství kardinál Tipsport Papež František Katolická církev systémy víry náboženský vůdce