Elitní Putinův vědec skončil v drsném vězení. Šéfa vývoje smrtících raket viní z vlastizrady

Nechvalně proslulé vězení Lefortovo v Moskvě

Válka na Ukrajině je plná silných lidských příběhů

Vladimir Putin neustále opakuje důležitost hypersonických střel pro ruský vojenský arzenál. Jenže stát v posledních týdnech zatknul už nejméně tři přední vědce, kteří se jejich výzkumu věnují. Důvod? Podezření z vlastizrady, informují zahraniční média.

„Doktor Alexandr Šipljuk, ředitel Ústavu teoretické a aplikované mechaniky sibiřské pobočky ruské Akademie věd, je třetím ruským vědcem, který byl letos v létě zatčen pro podezření z vlastizrady,“ píše americká CNN s odvoláním na ruskou státní agenturu TASS.

Podle ředitele ústavu Vasilije Fomina byl poslán do nechvalně proslulého vězení Lefortovo v Moskvě. „Jedná se o jediné vězení v zemi, které je pod kontrolou FSB. Je to místo s děsivou reputací, kterou si získalo ve 30. a 40. letech minulého století. Je tam stále podzemní popraviště s dírami po kulkách z dob Stalinových čistek,“ popsal nedávno věznici ruský novinář Andrej Soldatov.

Šipljuk vede v institutu technologickou laboratoř s unikátními aerodynamickými tunely, které jsou speciálně konstruovány pro simulaci hypersonických podmínek. Čeho přesně se měl Šipljuk dopustit, není zatím z dostupných zdrojů jasné.

Zadržení přichází po zatčení hlavního vědeckého pracovníka stejného ústavu Anatolije Maslova. U něj je situace jasnější, podle médií je podezřelý z předání státních tajných údajů týkajících se hypersonických raket. Činu se měl dopustit 27. června, připomíná CNN.

Zemřel při převozu z vyšetřovací vazby

Na konci června navíc okresní soud v Novosibirsku zatkl dalšího odborníka. Šlo o Dmitrije Kolkera, výzkumného pracovníka Ústavu laserové fyziky. Stejně jako jeho kolegové byl zadržen na základě obvinění z vlastizrady. V tomto případě byla důvodem údajná spolupráce s čínskými bezpečnostními službami, píše agentura Reuters. Jenže Kolkerovi byla už dříve diagnostikována rakovina ve čtvrtém stadiu, nakonec zemřel při převozu z vyšetřovací vazby.

Na vývoji hypersonických kluzáků pracují vojenské mocnosti v Rusku, Číně a Spojených státech. Jedná se o vysoce manévrovatelné zbraně, jež teoreticky mohou letět hypersonickou rychlostí, která je pětkrát vyšší než rychlost vzduchu.

Kluzáky zároveň dokáží upravovat kurz a výšku tak, aby proletěly pod radarovou detekcí a kolem protiraketové obrany. Podle odborníků je proti takovým zbraním neuvěřitelně obtížné se bránit. Předpokládá se, že Rusko má ve svém arzenálu v této oblasti systém Avangard, o kterém prezident Vladimir Putin v roce 2018 prohlásil, že je pro západní protivzdušnou obranu „prakticky nezranitelný“.

Tagy:
válka Vladimir Putin vězení Moskva věznice laboratoř vědec Josif Stalin USA Rusko Čína Novosibirsk vlastizrada Akademie věd České republiky hypersonické střely Dmitrij Kolker Alexandr Šipljuk Anatolij Maslov Andrej Soldatov