Žraločí superdálnice v ohrožení. Odborníci se snaží zachránit unikátní korálový útes

Téměř tisíc kilometrů dlouhý Mezoamerický korálový útes v oblasti Střední Ameriky byl odjakživa domovem obrovské populace žraloků, želv a rejnoků. Teď mu však hrozí velké nebezpečí, a to nejen kvůli nadměrnému rybolovu. Nezisková organizace MarAlliance se rozhodla zachránit podvodní faunu a problém netradiční cestou vyřešit.

Okolí útesu se lidově přezdívá „superdálnice“ díky jeho jedinečným vlastnostem. Vodním živočichům pomáhá s orientací, kteří podél něj v hojném počtu cestují dvěma směry, na sever a na jih, podobně jako na silnici.

Podmořský život druhého největšího korálového útesu na světě však již delší dobu čelí problémům s nadměrným rybolovem a nelegálnímu honu na žraloky kvůli jejich ploutvím. Nevládní nezisková organizace MarAlliance chránící mořský život u amerického kontinentu se tedy rozhodla zasáhnout a naučit rybáře lepším metodám rybolovu.

Právě oni jsou totiž považováni za hlavní ničitele mořského ekosystému. I přesto se je zakladatelka organizace Rachel Grahamová rozhodla zaměstnat. „Jsou to oni, kdo se na moři pohybují každý den a také oni rozhodnou o dlouhodobém osudu žraloků a ryb,“ vysvětluje. Pro společnost zatím pracuje zhruba 60 rybářů, kteří se zaučují v tom, jak pracovat s daty a jak vypouštět ohrožené druhy. Společnost jim nabízí alternativní příjem a vysvětluje jim, co dělat, aby nadále měli co lovit.

Příkladem je Ivan Torres, který v oblasti útesu rybaří. Před tím, než se seznámil s MarAlliance, prodával žraločí maso. „Už bych nikdy žraloka neulovil, protože jsem si vědom toho, jak důležití jsou pro moře,“ tvrdí nyní. Tato změna v myšlení místních je klíčová a pokud se bude šířit, mohla by zachránit populaci žraloků a dalších ohrožených druhů, konstatuje web CNN.

Situace se zlepšuje

Zabránit vyhynutí mořských tvorů se snaží také Belize, jehož výsostnými vodami Mezoamerický korálový útes rovněž prochází. Země v roce 2020 zakázala rybolov svislými sítěmi, do kterých se ryby chytají za žábry. Tento zákaz výrazně ovlivnil oblasti jako Majákový útes, který dříve čelil velkým problémům s nadměrným rybolovem. Mezi roky 2019 a 2021 tam MarAlliance zjistila 10násobný nárůst žraločí populace.

Mezoamerický korálový útes ale měří okolo tisíce kilometrů a regulace okolních zemí jsou podle CNN celkově nedostatečné. Grahamová doufá, že si státy uvědomí, že záchrana ekosystému je z velké části na nich. Rachel také věří, že vzděláváním rybářů a nabízením nových alternativních příjmů pomůže MarAlliance podmořskému světu a zachrání faunu v oblasti této superdálnice.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout
Ukrajina

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.