Českobudějovický soud poslal policistu, který při zásahu zastřelil muže, na 3,5 roku do vězení. Tragická událost se stala v chatové oblasti u Smržova na Jindřichohradecku před dvěma lety. Obžalovanému Davidu Knapíkovi hrozilo za zabití a zneužití pravomoci až desetileté vězení. Čtvrteční rozsudek není pravomocný, obě strany se zatím nevyjádřily k tomu, zda se odvolají. Senát soudu v odůvodnění rozsudku uvedl, že policista nevypovídal o události zcela pravdivě.
Policisté v srpnu 2020 vyjížděli do chatové osady kvůli agresivnímu chování muže, jenž měl údajně konflikt se svou partnerkou. Muž prý šel proti policistům a nereagoval na jejich výzvy, aby se zastavil. Podle státního zástupce Knapík na muže, který byl opilý, vystřelil třikrát. Policista před soudem uvedl, že činu lituje, ale cítí se být nevinný. Podle státního zástupce však Knapík při zásahu nepostupoval správně. Obhajoba žádala pro policistu zproštění viny.
Senát soudu v odůvodnění rozsudku uvedl, že policista nevypovídal o události zcela pravdivě. Knapík totiž při výpovědi řekl, že zastřelený muž držel nějaký předmět v ruce. Předseda senátu Jaromír Hájek uvedl, že bezprostředně po střelbě Knapík v telefonickém rozhovoru s policisty případný předmět v ruce útočníka popíral.
Podle státního zástupce Knapík při zásahu nepostupoval správně. „Je výborným střelcem a byl připravován na zákroky proti agresivním osobám a byl zařazován do hlídek pro tyto případy. Je výborně fyzicky připravený a musel si uvědomovat, že mu při případném kontaktu nehrozí nebezpečí,“ uvedl státní zástupce Marcel Faktor. Dodal, že policista navíc nemusel na muže střílet třikrát, jelikož hned první výstřel zasáhl srdce.
Knapík uvedl, že muž i po prvním zásahu stále postupoval proti policistům. Faktor ale s odkazem na soudní znalce řekl, že po průstřelu srdeční komory nemohl muž dále jít nebo běžet. „Navíc odstup mezi střelami byl delší, po prvním zásahu měl (Knapík) vědět, že je (muž) zasažený,“ řekl Faktor.
Policista před soudem tvrdil, že nemířil na srdce. Řekl, že chtěl prvním výstřelem agresivního muže varovat. „Nechtěl jsem ho zabít. Měl jsem v hlavě, že střelím vedle něj a že budu mířit na spodní část těla,“ řekl Knapík.
Podle obhajoby byl zastřelený muž recidivistou, který měl už dříve konflikty s policisty. Kvůli agresivnímu chování se jej báli i lidé z chatové oblasti, kde se tragická událost stala. Chataři upozorňovali, že policisté museli v minulosti na místě zasahovat i dvakrát v týdnu. U soudu uvedli, že muž například kolem chaty chodil s mačetou nebo s železnou tyčí. „Tento člověk nikdy nepracoval, neplatil ani výživné na děti, užíval alkohol,“ uvedl Knapíkův obhájce Josef Kopřiva, který navrhoval policistu zprostit obžaloby.
Tehdejší šéf policie Jan Švejdar se na Twitteru krátce po zásahu svého podřízeného zastal. „Z vlastní zkušenosti vím, jak těžké je rozhodnutí vystřelit na člověka, který ohrožuje na životě někoho jiného. Není to samo sebou a ne každý to dokáže. O to víc si vážím každého policisty, který musel toto rozhodnutí ve vteřině a tváří v tvář vlastní smrti učinit. Stojím za vámi!“ napsal.