reklama

V Praze je covidu nejvíce ze všech krajů, pravidla by měla podle tabulek zpřísnit. Jak?

Epidemická situace v Praze se zhoršuje. Za poslední týden testy odhalily 356 nových případů nákazy koronavirem. V přepočtu na 100 000 obyvatel tak nyní připadá 27 nakažených. Situace je v tomto směru v metropoli nejhorší ze všech krajů ČR. Podle vládních balíčků pro rozvolnění by tak pro Prahu měla platit přísnější opatření než pro zbytek republiky, přestože se s restrikcemi zatím vyčkává. Jak by to Pražanům zkomplikovalo život?

reklama

Počty nově nakažených začaly v Praze stoupat minulý týden. Tento týden přibývá zhruba 60 potvrzených případů nemoci COVID-19 denně. Incidenční číslo tak vzrostlo na 27, hranice pro nejmírnější restrikce je přitom nastavena na maximálně 25 případech na 100 000 obyvatel. Celorepublikový průměr incidenčního čísla je přitom 8, kraje se tak řídí „nejvolnějším“, tedy šestým balíčkem omezení.

Hlavní město by v případě překročení hranice incidence 25 pak jako jediný region mělo zavést opětovně striktnější pravidla vymezená v pátém vládním balíčku. To se zatím neděje, protože v pravidlech stojí šalamounské spojení, že se „přihlíží také k dalším ukazatelům šíření nákazy“.

Co by Pražany při zavedení opatření z pátého balíčku čekalo? Například omezení na svatbách či ve vnitřních prostorách, zejména ale častější testování. Obecně by mělo platit, že negativní testy mohou nahradit i potvrzení o očkování.

Co znamená pátý balíček a čeho se týká?

 • Pátý balíček platí, pokud je incidence případů nad 25 a zároveň pod 50 na 100 000 obyvatel.
 • V pátém balíčku zůstává otevřená většina vnitřních prostor, je však nutné prokázat se negativním testem na COVID-19.
 • Ve vnitřních prostorách musí lidé rovněž nosit ochranu dýchacích cest.

Kultura

 • V pátém balíčku jsou otevřené interiéry divadel i kin. Lidé také mohou navštěvovat vnitřní koncerty.
 • Na všech místech se však musí prokázat negativním testem.
 • Akce se také konají s omezeními a za stanovených hygienických podmínek.

Restaurace

 • Vnitřní prostory restaurací, hospod a barů zůstávají v pátém balíčku rozvolňování otevřené.
 • Hosté musí před vstupem předložit negativní test.
 • Uvnitř restaurací mohou lidé sedět za daných hygienických podmínek a s omezeními.

Sport a wellness

 • V pátém balíčku zůstávají otevřeny bazény, wellness centra či sauny.
 • Lidé mohou rovněž sportovat ve vnitřních prostorách hal.
 • Nutný je negativní test na covid.

Svatby a pohřby

 • Počet účastníků na svatbách a pohřbech se v pátém balíčku sníží na 100 osob uvnitř a 250 lidí venku.

Zrychlování je vinou delty

Za opětovným zrychlováním epidemie je podle odborníků nakažlivější mutace delta, dříve známá jako indická varianta. Vláda proto zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a rozšířila povinné testování po návratu ze zahraničí.

Koronavirus se v Česku nyní šíří zejména v Praze mezi mladými lidmi od 16 do 29 let, u kterých jsou častější rizikové kontakty i nižší zájem o očkování.

Podle středečního vyjádření pražské hygienické stanice sice počet případů roste, epidemickou situaci ve městě ale hodnotí jako klidnou.

Tagy:
Sledujte 360° se šéfem STAN Vítem Rakušanem: Jak hodnotí dosavadní spolupráci s Piráty?
Sledujte v TV

Sledujte 360° se šéfem STAN Vítem Rakušanem: Jak hodnotí dosavadní spolupráci s Piráty?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Pořad můžete sledovat živě od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

Hygiena provedla přes 30 tisíc kontrol. Přísná pravidla přitom návštěvníky odrazují

Pořadatelé kulturních i sportovních akcí upozorňují na stále častější kontroly dodržování covidových pravidel, podle ministerstva zdravotnictví jich bylo již více než 30 tisíc. Přísná pravidla pro vstup na jednotlivé akce, tedy takzvaný systém OTN (očkování, testování, prodělání nemoci), však řadu návštěvníků odrazuje a pořadatelé kvůli tomu tratí. Obávají se také toho, co s návštěvností udělá konec proplácení testů od prvního září.

reklama

Domácí zpravodajství

Na pražské nádraží Vyšehrad je uvalena exekuce, zřejmě půjde do dražby

Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a zřejmě půjde do dražby. Vyplývá to z exekučního příkazu. Důvodem jsou nezaplacené pokuty, které v minulosti kvůli špatnému stavu památkově chráněné budovy uložili majitelům památkáři. Praha chtěla dříve budovu odkoupit, ale nedomluvila se s majiteli na ceně. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) se město do případné dražby přihlásí.

Nelegální migranti v Česku: Nejčastěji Ukrajinci, kterým vypršelo pracovní povolení

Většina nelegálních migrantů, kteří se vyskytují v České republice, jsou Ukrajinci. Nejedná se také o žádné nelegální překročení hranic, převážně ale o lidi, kteří do České republiky přišli legálně, ale vypršelo jim pracovní povolení. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedla Kristýna Brožová z organizace Člověk v tísni. Vojenský analytik Martin Koller varoval před migranty z afroislámské oblasti, kteří mohou představovat problém.

reklama