V pátek přibylo v Česku 8 559 potvrzených případů covidu, zhruba o 500 víc než před týdnem. Počet zemřelých s koronavirem přesáhl hranici 17 000. Současně kvůli přeplněným nemocnicím stouplo skóre PES o dva body na 73. Nejnovější data tedy ukazují, že by se mohla opět zpřísnit protiepidemická opatření, jak o tom hovoří vládní politici.
V nemocnicích bylo před víkendem 5 756 nakažených, asi o 180 méně než předchozí den a o 150 méně než minulý pátek. Ve vážném stavu bylo 1 018 pacientů. Nemocnice jsou podle ministerstva zdravotnictví na hraně kapacit, právě jejich naplněnost je nyní podle vlády hlavním ukazatelem pro určování opatření proti šíření nákazy.
Roste internetová generace dětí. Stoupá i riziko ohrožení kybernetickými útoky
Polovina dětí začala v důsledku epidemie COVID-19 využívat internet častěji než dříve. Samostatně ho používají čtyři pětiny dětí od šesti let a jejich podíl s věkem roste. Jen kolem poloviny českých rodičů ale vnímá riziko ohrožení dětí kybernetickými hrozbami.
Statistiky ministerstva ale nezohledňují to, že pacient s covidem v nemocnici je po deseti dnech přeložen na standardní oddělení jako negativní, nemá-li poslední tři dny příznaky. V počtech hospitalizovaných nakažených novým typem koronaviru se tak dál neobjevuje, přestože v nemocnici zůstává týdny, někdy i měsíce.
Od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, laboratoře potvrdily víc než milion nakažených. Aktuálně se s nákazou potýká přes 96 000 lidí. Skoro 917 000 nakažených se od začátku epidemie vyléčilo, s covidem dosud zemřelo 17 129 lidí. Posledních tisíc obětí přibylo za uplynulých devět dní. V současné době statistiky zaznamenávají kolem 110 až 130 úmrtí denně. Za pátek jich ministerstvo eviduje zatím 57, zpětně ale počty zemřelých navyšuje.
Ilustrační foto Zdroj: ČTK
V pátek laboratoře provedly přes 29 000 PCR testů na COVID-19 a přes 30 700 antigenních testů. Podíl potvrzených případů nemoci na počtu provedených testů činil 28,75 procenta, o den dřív to bylo přes 27 procent. Oproti začátku ledna je podíl výrazně nižší, začátkem roku totiž přesahoval i 40 procent.
Od poloviny ledna odpovídá PES 4. stupni
Protiepidemické skóre PES od poloviny ledna nepřetržitě odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti, země se ale řídí opatřeními pro nejpřísnější, pátý stupeň. Index se zhoršil kvůli mezitýdennímu nárůstu hospitalizací pacientů, u nichž se COVID-19 prokázal až v nemocnici. Reprodukční číslo udávající rychlost šíření koronaviru oproti pátku mírně stouplo na 1,04. Výši skóre to ale neovlivnilo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Původně se indexem PES měla řídit opatření proti šíření koronaviru, ale nyní už jeho hodnota není relevantní, hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic.
Ve srovnání s předchozím dnem se výrazně nezměnily čtyři základní ukazatele, z nichž se skóre počítá. Kromě zjednodušeného reprodukčního čísla se výpočet řídí průměrem počtu nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenním průměrem nakažených mezi seniory a podílem hospitalizovaných, u nichž byla nákaza zjištěna až v nemocnici.
Pátý stupeň PES má platit, když je rizikové skóre systému na 76 či více bodech ze sta. Nejvyšší hodnoty dosáhl index na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech. Od 14. ledna, kdy klesl na 75 bodů, se už nedostal na víc než 73 bodů. Při loňském zavedení indexu PES ministerstvo uvádělo, že zmírnění opatření se má zvážit, zůstane-li index rizika aspoň sedm dní v nižším pásmu.
Situace se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného nelepší, protiepidemická opatření přestala fungovat a nemocnice jsou na hraně kapacit. V pondělí vláda posoudí možná další zpřísnění, ve hře může být i omezení pohybu mezi kraji.