Rakušan pracuje se strachem, poukazuje expert. Na vlajku s Putinem už reagovali i Rusové

Na budově ministerstva vnitra se v souvislosti se státním svátkem objevila vlajka Česka a Ukrajiny doplněná o podobiznu ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly. O happening se postaral sám šéf resortu Vít Rakušan (STAN), ačkoliv myšlenka prý nebyla jeho. Marketingový expert Daniel Köppl považuje nápad za „hloupý“ a poukazuje na to, že ministr vnitra využívá strachu lidí. Rakušanovy vlajky si nevyhnutelně všimli i Rusové.

„Víme, kdo je náš přítel, který krvácí i za naši svobodu. A také víme, kdo je náš nepřítel, a nenecháme ho ukrást pojem vlastenectví ani naši vlajku,“ napsal na sociální sítě k fotografii s kontroverzní vlajkou vyvěšenou na ministerstvu Rakušan.

Šéf resort přiznal, že nápad není z jeho hlavy. Autorem je spolek Dekomunizace, Rakušan podle svých slov rád poskytl prostor. „Forma připomínky je zkonzultována s bezpečnostními složkami,“ sdělil médiím Rakušanův tiskový mluvčí Jakub Veinlich. Vlajku na budovu ministerstva vyvěsili zaměstnanci resortu v noci ze čtvrtka na pátek. Podle Veinlicha by zde mohla vydržet minimálně týden. Její výroba měla přijít na 50 tisíc korun.

Akce se ale ne všude setkala s aplausem. Například podle marketingového experta a bývalého tiskového mluvčího ministerstva zdravotnictví Daniela Köppla Rakušan marketingově rád pracuje se strachem. „To je jeho velmi oblíbená metoda. Za mě, jak jsem to viděl, mi to přijde hloupé,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ten dodal, že ministr „se strachem pracuje dlouhodobě“. „Tohle je jenom jeden z těch prvků,“ upozornil Köppl s tím, že podobně Rakušan vystupoval i ohledně uprchlické krize.

Podle marketingového odborníka Jakuba Horáka Rakušan tímto způsobem sice může získat podporu svých příznivců, ale zároveň se podle něj řada lidí bude ptát, proč je na státní svátek na ministerstvu ukrajinská vlajka.

Kritická byla i čerstvě zvolená senátorka s kontroverzní pověstí Jana Zwyrtek Hamplová. Ta tvrdí, že Rakušan vyvěšením vlajky porušil zákon. „Osoba, která dovolila užití české vlajky daným způsobem, porušila zákon o užívání státních symbolů České republiky. Předpokládala bych, že daný zákon pan ministr zná a že českou vlajku nepřipustí použít, jako představitel naší země, podobným bulvárním způsobem. Odpovědná osoba může být odsouzena za přestupek a dostat pokutu 10 tisíc Kč. Intelektovou úroveň té ‚výzdoby‘ komentovat nebudu,“ napsala na Facebooku.

Akce na českém ministerstvu vnitra si všimli také Rusové. Web EurAsia Daily například doslova píše: „Rusofobie v České republice překročila všechny hranice: ministerstvo vnitra hrozí Putinovi.“

Tagy: