Voják z Azovstalu: Rusové neumí nic, nebezpeční jsou kadyrovci. Popsal i evakuační drama

Více než dva měsíce bránil Mariupol před ruskými vojáky, poté byl zraněn. Jeden z obránců areálu oceláren Azovstal z pluku Azov v exkluzivním rozhovoru s reportérem CNN Prima NEWS Matyášem Zrnem mimo jiné popisuje, že se hodlá co nejdřív vrátit zpět do boje.

Kdy jste se přidal k pluku Azov a stal se vojákem?
26. února jsem přijel do Mariupolu, podepsal smlouvu a hned další den jsme vyjeli na první pozici.

Měl jste nějaký předchozí výcvik nebo nějaké vojenské zkušenosti?
Ne, neměl. Ani jsem nebyl na vojně. Ale jakmile v zemi nastala taková situace, tak nebylo možné jen tak sedět a nic nedělat.

Takže 26. února jste se upsal, poprvé v životě dostal do ruky pušku a druhý den odjel na frontu?
Ano.

Jaké to bylo, první den na frontě a bez výcviku?
Byl jsem u houfnice – dělostřelectvo jsou bohové války. Zpočátku jsem se bál, ale postupně si člověk zvykne.

Kdo všechno bránil Mariupol? Azov, námořní pěchota... Kdo ještě?
Národní garda Ukrajiny, vojska teritoriální obrany, v některých místech složky ukrajinského ministerstva vnitra a různé další malé jednotky.

Jací byli Rusové jako vojáci?
Nebezpečnější byli kadyrovci. O těch se říká, že jsou to takové TikTok prapory, ale ti uměli aspoň něco, třeba střílet. Rusové neumí nic.

Jak snášelo obléhání civilní obyvatelstvo?
Celé město je plné mrtvých civilistů, kteří jen tak leží v ulicích, děti jsou v šoku, všichni jsou z toho v šoku. Všichni mají strach a schovávají se ve sklepích. Všechny zajímá jen jedno: Kdy to skončí?

Je opravdu v Azovstalu tolik tunelů a bunkrů, takže se tam dá vydržet?
Ano, jsou tam jak tunely, tak i bunkry a tohle všechno. Ale letecké bomby FAB-3000, které tam ruské letectvo, ruští orkové neustále shazují, to zhruba napošesté prorazí. Vemte si třeba vojenskou nemocnici, kterou vybombardovali právě touto bombou – zemřeli tam lidé, hodně se jich zranilo, a to včetně těch, kteří se tam léčili. FAB-3000 je opravdu mocná bomba a časem prorazí cokoliv.

Mají obránci dost zásob, aby se udrželi ještě nějakou dobu?
Zásoby pomalu docházely. Po svém zranění jsem jedl až v nemocnici. Nemohl jsem si představit, jak jí například kluci v bunkrech. S kluky už dlouho nejsem v kontaktu. Po ostřelování zmizel signál. Vím, že tehdy došly léky a jídla už také moc nebylo. Voda také docházela. Kluci riskovali své životy, aby zásobovali bunkry vodou.

Jak došlo k vašemu zranění?
Bylo to 1. dubna. Protitanková řízená raketa PTUR nešťastně zasáhla naše auto. Střepy trefily všechny tři členy posádky, včetně mě.

Jaké zranění jste utrpěl?
Mám popáleniny nohou, rukou, ramene a hlavy. Popravdě, nebýt helmy a vesty, tak to dopadlo úplně jinak.

Jak dlouho jste byl v nemocnici?
Měsíc.

A už jste zdravý?
No, v rámci možností, dá se to tak říct. Alespoň už dokážu chodit.

Nepotřeboval byste rehabilitaci?
Ne, rehabilitaci nechci. Musím zpátky, pomáhat chlapům. Je válka, na tyhle věci není čas.

Chcete zpátky do boje?
Ano, chceme odtud vysvobodit naše chlapy, probojovat se, nebo je aspoň vyvézt pryč.

Je reálné Mariupol osvobodit?
Samozřejmě. Jsem si jist, že osvobození Mariupolu je reálné. Hlavní je se snažit a dělat pro to vše.

Jaká je situace v Azovstalu pro raněné?
Když jsem mluvil s kluky, řekli mi, že je tam 700 zraněných. Ti jsou rozděleni do tří až čtyř bunkrů. Bunkry jsou přeplněné. Když jsem byl zraněn, leželi jsme spolu s mnoha ostatními na zemi, ne na lůžku.

Jak jste se dostal z Azovstalu?
Odletěl jsem posledním vrtulníkem. Ty evakuovaly, koho mohly.

Proč jste se přidal k Azovu a ne k jinému oddílu?
V Azovu mám mnoho přátel. Hledal jsem místo pro sebe, protože naše vojenské náborové úřady už byly přeplněné. Také jsem věděl, že jestli obsadí Mariupol, vytvoří průchod přes Krym, což by jim umožnilo dostat se do dalších oblastí. Tam mám rodinu a přátele. Nechtěl jsem, aby se jim něco stalo. Nakonec to tak dopadlo. Svými malými silami jsme zdržovali velké síly Ruska, aby nemohly projít dál.

Vaši přátelé v Azovstalu stále bojují?

Ano

Máte ještě nějakou techniku – třeba dělostřelectvo?
Není tam žádná technika ani dělostřelectvo. Probíhá jen ostřelování mezi pěchotami.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

00:14

Litva téměř 25 tisícům ukrajinských vojáků poskytne zimní uniformy

23:43

Expert přiblížil ruská referenda na Ukrajině

23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.