Hon na luskouny a outloně? Ilegální obchod se zvířaty může ohrozit celý svět

Do Indonésie původně odcestoval kvůli ochraně drobného ptactva. Jak sám říká, motivací byla láska ke zvířatům a touha pomáhat někde, kde je to potřeba. Jeho cesta se však u malých opeřenců nezastavila. V indonéské divočině teď bojuje proti ilegálnímu obchodu se zvířaty a usilovně pracuje na ochraně kriticky ohrožených druhů.

Je tomu deset let, co se terénní zoolog ze Zoo Ostrava František Příbrský spojil v Indonésii s Tomášem Ouhelem. Bez nadsázky je možné říct, že tak vzniklo spojenectví, které dalo naději určité skupině zvířat. Té, která byla pro většinu tamních obyvatel pouhou komoditou. A nic na tom nezměnil ani fakt, že tenhle jejich přístup přivedl řadu živočišných druhů na pokraj vyhynutí.

Zapomenutí outloni

S ilegálním obchodem se zvířaty se Příbrský poprvé setkal při cestách napříč Indonésií. Aby se s celou problematikou lépe seznámil, rozhodl se navštívit největší trhy se zvířaty na Jávě, v Jakartě, na Borneu i na Sumatře. Na každém trhu se setkal s outloněm – noční poloopicí, která se do povědomí lidí dostala až kvůli „roztomilým“ videím. „Zjistil jsem, že jsou skoro stejně ohrožení jako orangutani, ale oproti orangutanům, kteří v té době už měli nějakou ochranu, se o outloně nikdo nezajímal,“ vysvětluje Příbrský.

Outloni se prodávali na ulicích bez jakýchkoliv okolků. Nikdo se neptal, nikdo nevyšetřoval, nikdo nezatýkal ani zvířata nezabavoval. Důvod byl prostý – policisté nevěděli, co s nimi. Proto začali Češi budovat v Indonésii záchranné a rehabilitační centrum, které mohou tamní úřady a policie využít k umístění zabavených outloňů. Těm se v centru dostane náležité péče a pokud to bude možné, budou vypuštěni zpět do přírody.

Z pytláků ochránci přírody

Samotné centrum ale řeší pouze následky, nikoliv příčiny toho, proč se outloni loví a prodávají na trzích. A toho si je František Příbrský velmi dobře vědom. „Povedl se nám projekt Kukang Coffee, který je zaměřený na zaměstnávání bývalých pytláků a spolupráci s farmáři, kteří žijí v oblastech, kde se přirozeně vyskytují ohrožené druhy zvířat včetně outloňů. Podařilo se nám vybudovat takovou komunitu farmářů, kteří místo aby lovili luskouny, outloně a další zvířata a prodávali je na trh, tak je chrání a my od nich kupujeme kávu za pro ně výhodnou cenu,“ popisuje Příbrský.

Nutno říct, že pytláci nevytváří, ale pouze uspokojují poptávku. Kdo tedy stojí na konci obchodní transakce s malou opičkou? (Ne)překvapivě mnohdy divák holdující roztomilým zvířecím videím. „Bylo dokonce na základě jednoho odborného článku prokázáno, že když se tahle videa sdílí na sociálních sítích anebo na YouTube, tak to v lidech vzbuzuje velké emoce a pak nějaké procento z nich si to zvíře chce taky pořídit jako domácího mazlíčka. Začnou zjišťovat, kde se to dá sehnat, začnou pobízet pašeráky, aby zvíře sehnali a pašeráci pobízí pytláky,“ vysvětluje František Příbrský.

Utrpení jedovatých zvířátek

Pokud odhlédneme od emocí vyvolávajících neodbytnou myšlenku „já chci taky takové zvířátko“, je zde celá řada pádných argumentů, proč se tomu vyvarovat. „Je to divoké zvíře, které rozhodně nemá rádo kontakt s člověkem, nijak si to neužívá, stresuje ho to a brání se,“ vyjmenovává Příbrský. Jenže právě snaha o obranu se nic netušícím lidem může zdát roztomilá. Proč? Protože při ní outloni zvedají ruce nad hlavu – často ve chvílích, kdy na ně člověk sahá. Ten si to mylně vykládá jako pobídku k drbání. Skutečnost je však jiná, a tak trochu děsivá. Outloň chce člověka zabít.

Is a Slow Loris the Best Pet in the World?

The global internet campaign "I Am Not Your Toy!" aims to stop the viral popularity rise of slow lorises as pets. This happens most often through sharing "cute" videos on YouTube and social networks. Professor Anna Nekaris has proved that these videos have a direct impact on the illegal trade in slow lorises. The goal of the "I Am Not Your Toy!" campaign is to inform people about the background of these videos. I Am Not Your Toy campaign is another activity of The Kukang Rescue Program. Share this video with us and help spread the truth about slow lorises as pets! ________________ Celosvětová internetová kampaň "I Am Not Your Toy!" (v překladu „Nejsem tvoje hračka!“) je zaměřena proti popularizaci outloňů jako domácích mazlíčků na internetu. K tomu dochází nejčastěji pomocí „roztomilých“ videí na serveru YouTube a sociálních sítích. Profesorka Anna Nekaris již dokázala, že tato videa mají přímý vliv na ilegální obchod s outloni. Cílem kampaně "I Am Not Your Toy!" je informovat lidi o reálném pozadí těchto videí. Tato kampaň je další aktivitou záchranného programu Kukang. Sdílejte s námi toto video a pomozte šířit pravdu o outloních jako domácích mazlíčcích!

Posted by I Am Not Your Toy on Monday, August 28, 2017

„Je to jediný jedovatý primát na světě. Má na vnitřních stranách loktů žlázy, které produkují toxin, který když se smíchá se slinami, tak může po kousnutí způsobit velké zdravotní problémy, v krajním případě smrt,“ upozorňuje Příbrský. Zvedáním končetin se tak zvíře snaží dostat ke žlázám na loktech. Nutno říct, že i kdyby se mu to podařilo, k ničemu by to nebylo. Pašeráci totiž těsně před prodejem outloňům zaživa vytrhávají nebo uštipují zuby, což často vede k vykrvácení zvířete nebo sepsi. Cestu z přírody k rozněžnělému majiteli tak přežije zhruba jedna třetina zvířat.

A jak se tenhle krutý byznys podepsal na populaci outloňů? „Přesná čísla nejsou. Víme, že vlivem sdílených ‚roztomilých videí‘ s divokými zvířaty se zvyšuje poptávka a zvířata se loví čím dál víc. A v roce 2020 byly všechny druhy outloňů přesunuty do horší kategorie ohrožení – zranitelné se staly ohroženými a ohrožené se staly kriticky ohroženými. Pak už je jen vyhubení,“ dodává František Příbrský.

Šňupáním drog k vyhynutí druhu

Další obětí mylných představ a domněnek jsou luskouni. Jejich šupiny jsou hojně využívány v tradiční čínské medicíně jako lék na revmatismus, rakovinu nebo covid. „Je to docela paradox, protože zrovna luskouni byli mediátorem přenosu covidu ze zvířat na člověka. Druhá věc je, že se výtažek z luskouních šupin přidává do metamfetaminu, protože lidé věří, že zvyšuje efekt. Zjišťujeme, že desítky procent všech ulovených luskounů lidé vykouří nebo vyšňupou. Je to tak drtivý tlak na luskouny, že v poslední generaci člověka jejich počty klesly v Asii prakticky na nulu a v Indonésii dál brutálně klesají. Naši indonéští zaměstnanci před 20 lety vídali luskouny běžně přebíhat silnici. Já ho viděl v přírodě jedinkrát. Je to zvíře, které nám mizí pod rukama,“ říká zoolog.

Luskouni byli také mezi zabavenými zvířaty při zátahu na velkou rybu mezi pašeráky – muže s přezdívkou Greed. Jak můžete vidět na fotkách, podmínky, v nichž byla zvířata držena, jsou tristní. A to se týká celého ilegálního obchodu. „Greed nám nabízel odrostlého orangutana a ten byl v kleci, kde se ani nedokázal otočit. Mrtvý levhart obláčkový, spousta druhů primátů – malí hulmani, kterým zabili matky, aby je mohli pašeráci zájemcům nabízet. I náš zahraniční jihoamerický vyjednavač se začal zaměřovat na Indonésii, protože nikde jinde na světě neviděl tak špatné zacházení se zvířaty,“ popisuje Příbrský to, co na něj za uplynulých deset let nejhůře zapůsobilo.

Z čeho má naopak František Příbrský v Indonésii radost? A proč si dát pozor na zvířecí atrakce v zahraničí? To se dozvíte v rozhovoru nad článkem.

Tagy:

Hlavní zprávy

CNN: Putinovi dochází čas. Ruská veřejnost zuří, musí ji uklidnit rychlým válečným úspěchem
Vladimir Putin

CNN: Putinovi dochází čas. Ruská veřejnost zuří, musí ji uklidnit rychlým válečným úspěchem

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi postupně dochází čas a sám to dobře ví. Podle analýzy americké stanice CNN totiž napětí v ruské společnosti roste a vztek běžných občanů musí hlava státu brzy zažehnat. Podle CNN musí Rusy přesvědčit o nějakém mimořádném úspěchu. I proto měl dle analýzy oznámit anexi čtveřice ukrajinských oblastí. Tento krok však vyjma Ruska nikdo neuznává a vojáci věrní Kremlu navíc ani nemají oblasti pod kontrolou.

Lidé umírali v náručích hráčů. Tragédie, kterou nelze pochopit, říká FIFA k fotbalové zkáze
Fotbal

Lidé umírali v náručích hráčů. Tragédie, kterou nelze pochopit, říká FIFA k fotbalové zkáze

Katastrofy na ostrově Jáva má většinou na svědomí příroda. O posledním víkendu však za desítky mrtvých nemohlo zemětřesení. Absolutní chaos po fotbalovém zápase mezi Aremou Malang a Persebayou Surabaya způsobený necitlivým zákrokem policie znamenal 131 lidských obětí, z toho více než 30 dětí. Trenér domácího klubu uvedl, že někteří fanoušci umírali v náručí jeho hráčů.

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty
Ukrajina

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty

Není žádným tajemstvím, že se ruští vojáci často chovají ke svým zajatcům velmi brutálně. Svědectví Mychajla Dianova, který se dostal do ruského zajetí poté, co definitivně padla obrana železáren a oceláren Azovstal, ale vyráží dech. Podmínky, kterým jsou ukrajinští zajatci vystavováni – a to zvláště příslušníci Dianovova pluku Azov, nemají podle jeho slov s lidskostí nic společného. Buď jste člověk, nebo dobytek, vzpomíná.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:05

Po sociálních sítích koluje video, které zachytilo setkání velitelů z Azovstalu se svými rodinami

10:30

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

10:00

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

09:37

Rusko z Ukrajiny propašovalo obilí za půl miliardy dolarů, zjistila AP

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ by se měl týkat radnice Brno-střed. Podle webu Aktualne.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Bolestný příběh mladé tanečnice: Při ruském útoku přišla o nohu. Umřít by bylo lehčí, říká

Anastasija Šestopalová, studentka Národní pedagogické univerzity Mychajla Drahomanova v Kyjevě, se tanci věnovala profesionálně 13 let. Stará Nasťa je pryč. Tak popisuje dívka samu sebe po tragédii, k níž došlo letos 8. dubna. Toho dne ruské jednotky zaútočily raketami na železniční stanici v Kramatorsku. Devatenáctiletá dívka tam čekala na evakuaci, aby se dostala ke svým přátelům v Dněpru. Dočkala se jí ale pozdě. Při ostřelování přišla o nohu.

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti pokračují ve vyjednávání o koalici v hlavním městě. Obě uskupení zatím poukazují na to, že je prý velmi složité se s potenciálním partnerem domluvit. Piráti nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Spolu si však do svých kandidátů nechce nechat mluvit. Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se trojkoalice od Pirátů nenechá vydírat. Spolu pokračuje ve vyjednávání rovněž s hnutím ANO.

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Otázkou by bylo, jak by v takovém případě reagoval Západ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by přímé zapojení USA do konfliktu znamenalo blízký přísun k třetí světové válce. Český generál to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Domácí zpravodajství

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Děsivý nález na Teplicku. V kolejišti objevili lidské tělo, vyšetřování zastavilo provoz

Aktualizováno

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka se v úterý brzy ráno našlo lidské tělo, podle policejních informací jde o 74letého muže. Vyšetřování zastavilo provoz na frekventované železniční trati z Bíliny směrem na Most. Na Twitteru to uvedla policie. Od 06:30 byla zprovozněna první kolej, od 08:00 je v provozu celá trať, řekla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Okolnostmi úmrtí osoby se policie dál zabývá.

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.