Ministerstvo práce a sociálních věcí se na sklonku loňského roku chlubilo, že od ledna zvýší platy zaměstnancům v sociálních službách o deset procent. Jenže personál, který se nevěnuje přímé péči o klienty pečovatelských zařízení, zatím na své výplatní pásce více peněz nenašel. Úřad Jany Maláčové jim prý nezařídil zvýšení tabulkových platů, a tím pádem na ně ani neposlal peníze. Ministryně ale kritiku odmítá, peníze prý mají kraje.
„Málokdo to měl letos nepřetržitě tak těžké jako zdravotníci a pracovníci v sociálních službách,“ napsala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) den před Štědrým dnem na svůj facebookový profil. „Proto jsem pro vás, pracovníky v přímé péči i pro další zaměstnance sociálních služeb zajišťující běžný chod, vybojovala navýšení platu o 10 % od 1. ledna 2021,“ pokračovala.
Jenže někteří zaměstnanci zařízení sociálních služeb byli nepříjemně překvapeni, když zjistili, že se na jejich výplatní pásce více peněz neobjevilo. Podle zástupců těchto zařízení si nyní jejich zaměstnanci stěžují a mají podezření, že jim vedení pečovatelských domů příplatky zatajilo, nebo že si je dokonce rozdělilo mezi sebou. „Těžko vysvětlím kuchařkám, pradlenám nebo řidičům, že jim nikdo platy nezvýšil, protože v médiích opakovaně slyšeli slib ministryně Maláčové, že dostanou přidáno,“ řekla CNN Prima NEWS Lenka Kohoutová, ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická.
Řekněte krajům
Podle ní chyba nastala u samotného ministerstva. „Dopadlo to tak, že se přidalo profesím pracovník v sociálních službách, sociálním pracovníkům a zdravotním sestrám. Zaměstnavatelům napsala dopis, že mají ostatním profesím zvýšit platy v osobním ohodnocení, což je pro zaměstnavatele neproveditelné,“ dodala.
Problém je podle Kohoutové v tom, že tabulkové platy, za které zaměstnanci v sociálních službách pracují, byly zvýšeny jen těm v přímé péči o klienty. „U těch, kde tabulkové platy zvýšeny nebyly, ministryně sdělila, že si sociální služby mají zajistit peníze u krajů, protože finanční zdroje jim byly zaslány,“ řekla dále Lenka Kohoutová.
Obdobně se vyjádřila také ředitelka Domova se zvláštním režimem Terezín Jana Ryšánková. „Z mého pohledu mělo ministerstvo zajistit zvýšení tabulkových platů u všech zaměstnanců, kteří v sektoru sociálních služeb pracují," řekla CNN Prima NEWS. Má prý sice pochopení, že nejde o malé peníze, nicméně podpůrný personál je v sociálních službách potřebný, a nevidí tak důvod, aby byl při zvyšování platů opomíjen. „Když jim navýšíme těch deset procent například formou odměny, je to pořád z jednoho balíku pro všechny, a tak je to na úkor odměn všech. A věřím, že jsou i poskytovatelé, kteří navíc peníze na odměny nemají. Potom nevím, kde na navýšení obslužných provozů vezmou,“ dodala.
Tajemné směrné číslo
Jana Maláčová ale kritiku odmítá. „Ministerstvo práce a sociálních věcí vyjednalo v rozpočtu pro rok 2021 navíc 1,613 miliardy korun, které jsou kalkulovány pro desetiprocentní navýšení platů a mezd pro všechny zaměstnance v sociálních službách, tedy pro mzdovou sféru a ostatní pracovníky v nepřímé péči,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.
Uvedenou sumu ministerstvo poslalo sociálním zařízením prostřednictvím dotací přes krajské úřady. „Aby kraje nepoužily finanční prostředky na něco jiného, například na provozní náklady, zavázali jsme je v rozhodnutí o poskytnuté dotaci tyto prostředky použít pouze na zvýšení platů a mezd,“ dodala Maláčová. Podle Lenky Kohoutové bylo ale jejímu zařízení ze strany zřizovatele (pražský magistrát) sděleno, že peníze na zvýšení platů nepečovatelského personálu nemá.
Jana Maláčová nepřímo připustila, že se taková věc může stát. „Ministerstvo práce dle současného zákona může finanční prostředky rozdělit pouze takzvaným směrným číslem. Každý kraj z částky na navýšení platů a mezd získal zákonem stanovené procento, což ale nemusí odpovídat počtu zaměstnanců v každém kraji,“ uvedla dále pro CNN Prima NEWS.
Politik má držet slovo
S takovým vysvětlením se ale Lenka Kohoutová nechce spokojit. Podle ní by politik měl za svým slibem důsledně stát. „Správné by bylo postavit se před mikrofon, kde se paní ministryně chlubila úspěchem, a říci, že se to prostě nepovedlo a že platy byly zvýšeny pouze u některých a že nemá dostatek finančních zdrojů,“ řekla. Kohoutová je přesvědčena, že by takové vysvětlení zaměstnanci v sociálních službách pochopili.
Redakce CNN Prima NEWS také zjišťovala, zda Jana Maláčová plánuje prosazovat zvýšení platů v sociálních službách také pro rok 2022. „Zatím se o platech na příští rok nevyjednává, zástupci ministerstva práce a sociálních věcí jsou ovšem k jednání plně připraveni,“ uvedla ministryně práce.