Šafránková: Valorizací vláda požene důchodce pro dávky. Zavíráme nůžky, oponoval Výborný

Vláda chce červnovou valorizací penzí okrást všechny důchodce – požene je na úřady práce, kde budou žadonit o sociální dávky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla opoziční poslankyně SPD Lucie Šafránková. Zástupce vlády, poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), takovou kritiku odmítl. Zdůraznil, že se vláda snaží sevřít nůžky mezi vysokopříjmovými a nízkopříjmovými penzisty.

Schválení snížené červnové valorizace důchodů rozlítilo opozici. „To, co vláda navrhuje, zásadně odmítáme. Vláda chce okrást všechny důchodce, včetně invalidních, vdovských nebo sirotčích. To je nemyslitelné,“ kritizovala Šafránková rozhodnutí o přidání v průměru 700 korun důchodcům. Původně penzisté měli dostat přidáno v průměru o 1 770 korun.

„Zhruba 43 procent důchodců žije na nebo pod hranicí příjmové chudoby, což je hrozné. Opět je tato vláda žene na úřady práce, aby žadonili o sociální dávky, je to nemyslitelné. Ve Sněmovně 28. února budeme dělat vše, abychom tomu zamezili, následně chystáme ústavní žalobu,“ dodala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nacher: Vláda u důchodů znásilňuje legislativu. Rychlá změna je potřeba, oponuje Bureš

Výborný se ohradil. „Opatření, které vláda schválila, se snaží sevřít nůžky, které jsou velmi rozevřené. Když děláme mimořádnou valorizaci, tak přidáváme těm, co mají vysoké důchody, a tratí ti, co je mají nízké. To je špatně. Opatřením se tomu snažíme bránit. Když kolegové z SPD nebo ANO říkají, že proti tomu budou bojovat, tak by také měli říci, že to jsou oni, kdo bojuje za vysokopříjmové seniory, kteří na situaci nedoplácejí nejvíce,“ rýpl si poslanec.

Kritikou v pořadu 360° nešetřila ani poslankyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. „Vláda zaspala a důchodci na tom budou biti. Měla počítat s tím, že bude vyplácet mimořádnou valorizaci, ale to se nestalo. Měla být připravena, že inflace vyskočí a bude vyšší než 11 procent,“ prohlásila a i ona návrh valorizace označila za asociální.

Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) v diskuzi navíc připomněl, že je nutné nesledovat a neřešit pouze situaci kolem seniorů, ale také kolem rodin. „Dostáváme se do situace, kdy někteří penzisté budou mít zvýšenými důchody stejný příjem jako čtyřčlenná rodina. Bavíme se o valorizaci důchodů, ale ne o valorizaci rodičovské. A to je neméně velký problém. Vláda by se na to brzy měla zaměřit,“ dodal.

Tagy: