Lipavský je nejslabší ministr. Je otázka, jak dlouho Piráti vydrží ve vládě, říká Škromach

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) je nejslabším článkem nového kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS). Na tom se v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS shodli bývalí ministři českých vlád Zdeněk Škromach (ČSSD), Ivan Pilný (dříve ANO) i Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle posledního jmenovaného však nejde o chybu Lipavského, ale spíše o tlak, který kolem osoby nového šéfa diplomacie vytvořil prezident Miloš Zeman.

Fialovu vládu jmenoval Zeman v pátek dopoledne na zámku v Lánech. „Před vámi je příležitost vyrovnat se s covidem, s energetickou krizí, s rozpočtem a obecně hospodařením státu. Při této příležitosti se buď uděláte, nebo odděláte. Přeji vám to první,“ uvedl Zeman během ceremoniálu.

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil je přesvědčen, že nová vláda rozhodně nebude ostudou a že se jí většinu problémů, ve kterých se Česká republika nachází, podaří vyřešit. O poznání méně optimistický je bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

„Právo každé opozice je svrhnout demokraticky vládu a převzít zodpovědnost. Pamatuji, kdy ji přebírala vláda Mirka Topolánka, která byla natěšená a plná nadějí. Nakonec nevydržela do konce volebního období,“ zmínil Škromach.

Podle něj bude budoucnost Fialovy vlády podobná situaci, která se odehrála po parlamentních volbách na Slovensku. Škromach tím narážel pravděpodobně na riziko častých neshod v početnějších vládních koalicích.

Také exministr financí Ivan Pilný ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil své přesvědčení, že to nová vláda vůbec nebude mít jednoduché. „Určitě to nebude mít lehké. Nezávidím ani premiérovi, ani ministrovi financí. ODS si za to ale trochu může sama, když schválila zrušení superhrubé mzdy a způsobila tak stomiliardovou sekeru v rozpočtu. Tehdy jsem si řekl, že asi vládnout nechce,“ řekl.

ODS na konci roku 2020 ve Sněmovně společně s hlasy poslanců z hnutí ANO a SPD prosadila zrušení superhrubé mzdy, což vzhledem ke covidové krizi a stavu státního rozpočtu mnoho politiků a ekonomů kritizovalo.

Pospíšil: Silným článkem vlády bude Petr Fiala

Hosté pořadu Divoká karta dostali v závěru otázku, kterého ze členů nové vlády vnímají jako slabý článek a kterého naopak jako silný. „Evidentně slabým článkem bude asi Jan Lipavský, už ten jeho start ho poznamenává, že to asi bude problém. A silný? Těžko říct,“ odpověděl Pilný.

K němu se pak přidal i Škromach: „Jan Lipavský. Myslím, že asi neuspěje. Otázkou také je, jak dlouho Piráti v té vládě vydrží.“ Ohledně silného článku člen ČSSD nestihl konkrétně odpovědět, ale naznačil, že by to měl být některý z nominantů KDU-ČSL.

V tomto ohledu Jiří Pospíšil zmínil jméno premiéra Petra Fialy. Také podle Pospíšila bude nejslabším článkem kabinetu Jan Lipavský, není to však vinou nového ministra zahraničí, ale velkým tlakem na jeho osobu ze strany Hradu.

Miloš Zeman nejdříve Lipavského vůbec nechtěl ministrem zahraničí jmenovat. Argumentoval mimo jiné jeho údajně nedostatečnou odborností. Prezidentovi se také nelíbí Lipavského postoj k Izraeli a ke státům V4.

Ani páteční jmenování se neneslo ve smířlivé atmosféře. Kancléř Vratislav Mynář četl jednotlivá jména ministrů, kteří skládali slib. Když přišel na řadu pirátský exposlanec, Mynář řekl: „Pan magistr, pardon bakalář, ministr pověřený řízením resortu zahraničí.“ S největší pravděpodobností šlo o cílenou provokaci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

ON-LINE: Válka skončí za podmínek, které určí Ukrajinci. Macron vyzval k posílení obrany EU
Praha

Živě
ON-LINE: Válka skončí za podmínek, které určí Ukrajinci. Macron vyzval k posílení obrany EU

Praha se na čtvrtek a pátek stala pravděpodobně nejstřeženějším městem Evropy. Na Pražském hradě totiž na dvoudenní summit přijely politické elity ze zemí Evropské unie, ale také dalších pozvaných států. Jednání začalo před 14. hodinou. Kromě premiérů a prezidentů států Evropské unie se účastní například lídři Británie, Turecka či Ukrajiny.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

17:07

Ukrajina osvobodila 400 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, řekla mluvčí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Viník tragické nehody v Bratislavě měl na kontě 16 přestupků. Proč nepřišel o řidičák?

Viník tragické nedělní nehody v Bratislavě Dušan Dědeček za 11 let spáchal 16 dopravních přestupků. Ve většině případů překročil rychlost. Prokurátor podal návrh na vzetí Dědečka do vazby právě kvůli obavě, aby nepokračoval v trestné činnosti. Odborníci vysvětlili, proč bývalý šéf Deaflympijského výboru Slovenska v minulosti nepřišel o řidičský průkaz. Podle analytika Jozefa Drahovského k přestupkům nejspíše došlo před zavedením současného systému.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.