Škromach: S Rathem jsem se kvůli Sobotkovi držel pod krkem. Jeho zatčení nás vyděsilo

Zatčení Davida Ratha nás všechny překvapilo, vzpomínal v pořadu 360° bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Období kolem roku 2012 označil za velmi divoké, s nastupujícím předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou se kvůli Rathovi dokonce drželi i pod krkem. Konflikt s bývalým hejtmanem za Středočeský kraj zažil i bývalý ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Rath byl odsouzen za korupci, v úterý ale po třech a půl letech opustil vězení.

„V době, kdy ho (Davida Ratha, pozn. red.) prezident Václav Klaus nechtěl jmenovat ministrem, tak jsem byl i ministrem zdravotnictví. Vnitrostranické střety byly výrazné. Při volbě Sobotky předsedou byl David v jeho týmu. Tenkrát jsme se drželi pod krkem, bylo to divoké,“ řekl Škromach ve vysílání CNN Prima NEWS.

On i další sociální demokrati byli překvapeni, když Ratha policie zatkla. V polovině května 2012 ho přistihla s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Podle obžaloby pocházely z peněz, které Rath a manželé Kottovi brali za zajištění vítězství v tendrech.

Chyba či trestný čin?

„Bylo to zděšení. Mělo to (kauza, pozn. red.) dopad na vnímání ČSSD, ale nakonec to strana zvládla a předseda Sobotka (ČSSD) se k této věci jasně postavil. Každý může udělat chybu, někdo má pocit, že už přerostl, ale ukázalo se, že každý je zodpovědný za to, co dělá, a nikdo není nedotknutelný,“ podotkl dále. Kauzu označil jako memento pro současné politiky.

S Rathem musel jednat i ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda (KDU-ČSL). „Já jsem se s Rathem dostal spíše do konfliktu. On byl člověk, který šel naprosto za svým. Vnímal jsem ho jako velmi schopného politika, jako rétor byl ale někdy až příliš agresivní a bavilo ho vytvářet konflikty, byly i velmi osobní,“ líčil vzpomínky Svoboda.

Kroky Ratha na rozdíl od Škromacha ale bere jako trestný čin a nikoli chybu. „Byl dopaden poté, co přijal úplatek, takže to byl trestný čin. Překvapení to bylo, ale na druhé straně je to varování pro všechny, že se trestná činnost páchat nemá,“ uvedl Svoboda ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ani další politici se neshodnou

Ze sedmiletého trestu si bývalý středočeský hejtman odseděl tři a půl roku. Jak prozradil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, potkal se zde se spoustou „normálních a fajn lidí“.

„Nepřekvapilo mě to, očekával jsem propuštění už před Vánoci, mluvilo se o tom začátkem prosince. S ohledem na situaci jsem to očekával dříve, podle informací, které byly veřejné. Choval se příkladně, pracoval v nemocnici, chce tam pracovat i do budoucna na kratší úvazek,“ uvedl pro CNN Prima NEWS bývalý předseda vlády Jiří Paroubek.

Podle něj je Rath chytrý člověk a odborník. „Když se ale dostane do problému se zákonem, a on sám říká, že rozsudek přijímá bezezbytku, tak si nemyslím, že by bylo dobré, aby šel do politiky. Další jeho důvody chápu a respektuji,“ dodal.

O něco odlišnější názor má na Ratha bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl z ODS. „Říkal jsem si, že kdo s čím zachází, s tím také schází. David Rath jako velmi schopný manipulátor zkriminalizoval lidi kolem sebe. Výsledek známe všichni. Myslím, že teď má velkou radost, že se o něm mluví, protože z něj pak děláme celebritu,“ uvedl Bendl.

„Kauza Davida Ratha je bohužel jedna z velmi mála korupčních kauz, které někdo v České republice dotáhl do toho, že si ji šel někdo odsedět. V České republice to není úplně zvykem,“ dodala předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.