Přijímačky na střední a jak se vybírají žáci
Desítky tisíc žáků devátých tříd již 12. a 15. dubna usednou do lavic s jasným cílem: uspět v jednotné přijímací zkoušce na střední školu. Jedno z nejstresovějších období, kdy se připravovaly na jedno zadání z matematiky a českého jazyka, bude u konce. Ačkoliv nejsou zadání letošních testů ještě známá, dá se očekávat každoroční kritika některých zapeklitých úloh. Jsou ale testovací otázky skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z matematiky na zadáních z předchozích let.
Nadcházející přijímací zkoušky se v polovině měsíce týkají hned tří skupin žáků: o vytoužené místo na nové škole zabojuje více než 120 tisíc deváťáků, téměř 20 tisíc páťáků a zhruba 8 tisíc sedmáků. Vyplývá to z dat Cermatu. První řádný termín byl vypsán na 12. dubna, druhý je naplánován o tři dny později.
ČTĚTE TAKÉ: Pro Pražany je na středních školách míst dost, říká radní. Nastínil regionální problém
Procvičovat jednotlivá testovací zadání z předchozích let je pro děti ideální příležitostí, jak se seznámit s úlohami i jejich postupy řešení. Cermat kromě toho na svém webu zveřejňuje například ilustrační zadání, na nichž podrobně demonstruje možnosti, díky nimž se uchazeč o studium může dobrat výsledku. Nechybějí ani ilustrační videa či upozornění na správné vyplňování záznamového archu. Průvodce přípravou na zkoušky obsahuje také přehled typických úloh, které se v testech objevují.
PŘEHLEDNĚ: Systém bude žonglovat s dětmi. Jak rozhodne, na které střední škole skončí?
Nejdříve body z testů, poté pořadí preferovaných škol. Nový digitální systém má ulehčit přihlašování a rozřazování uchazečů o studium na středních školách, pro mnohé rodiče ale stále jde o poněkud nečitelný proces. Jak přesně funguje algoritmus, podle kterého systém rozhodne o osudu dítěte? Co sehraje při vytváření pořadníku rozhodující roli? A jak to bude s odvoláváním, výměnou preferovaných škol či dalšími termíny přijímacích zkoušek? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila další přehled nejpalčivějších otázek a odpovědí související s bojem o místa na českých středních školách.
Ačkoliv jsou tato testovací zadání zdarma dostupná na stránkách Cermatu, některým dětem nestačí. Za přípravu tak někteří rodiče, zejména v Praze, v průměru zaplatí až patnáct tisíc korun. Výroční zpráva České školní inspekce mluví jasně – více než polovina žáků má přípravu ze základní školy velmi slabou.
Zvládnout během pár hodin dva testy – jeden z českého jazyka, druhý z matematiky – se může zdát mnoha lidem snadné. Pro řadu dětí se však jedná o první zásadní stresovou situaci, kterou nemusí bez pomoci zvládnout. Odborníci pro CNN Prima NEWS rodičům doporučili neklást na své potomky příliš vysoké nároky, podpořit je a nepodcenit přípravu.
Navzdory nejrůznějším možnostem, díky nimž se mohou děti na přijímačky nachystat – ať už se jedná o dřívější zadání, probírání látky ve škole, doučování, procvičovací aplikace – se každoročně po zveřejnění nejnovějších testů objevuje kritika, zejména ze strany rodičů. Často jde o stížnosti na obtížnost či nelogičnost některých úloh.
Je nespokojenost některých studentů a rodičů oprávněná? Nebo jsou zadání lehčí, než se zdá? Otestujte si i vy, zda byste v testu z matematiky uspěli. Pozor, matematické tabulky ani kalkulačky nejsou u přijímací zkoušky povoleny:
*Výše uvedené testovací otázky byly redakcí náhodně vybrány z didaktického testu určeného pro náhradní termíny v roce 2023. Klíč s řešením naleznete zde.
*Výše uvedené testovací otázky byly redakcí náhodně vybrány z didaktického testu určeného pro náhradní termíny v roce 2023. Klíč s řešením naleznete zde.
*Výše uvedené testovací otázky byly redakcí náhodně vybrány z didaktického testu určeného pro náhradní termíny v roce 2023. Klíč s řešením naleznete zde.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Oběd do stovky? Ve Vsetíně vaří studenti z tamní střední školy, je to pro ně i zábava