Topolánek: Lidé si musí zvyknout, že když chudne stát, oni taky. Pomoc nepotřebují všichni

Vláda nemá pomoci všem lidem, ale pouze těm, kteří to skutečně potřebují. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Dále uvedl, že lidé by si prostě měli zvyknout na to, že když zchudne stát, pak zchudnou i oni sami.

Topolánek ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil, že nová vláda musí co nejdříve dát najevo, že současnou tíživou ekonomickou situaci dostala do vínku kvůli vládnutí Andreje Babiše. „Vláda musí velmi rychle udělat audit hříchů Andreje Babiše a pokusit se zděděnou situaci hodit na jeho vládu,“ řekl expremiér.

Vláda se podle něj nemá starat o všechny lidi, nýbrž jen o ty, kteří jsou situací postiženi nejvíce a sami si nepomohou. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) si tak dle Topolánka musí udělat „cílený sociální transfer“ na lidi, kteří jsou situací skutečně postižení. „Myslím, že kromě potřebných nikdo pomoc nepotřebuje a budou si muset zvyknout, že když chudne stát, chudnou taky,“ dodal Topolánek.

Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda si je vědom celé řady problémů, které na současnou vládu čekají. Kromě ekonomické situace jde například o energetickou krizi, pandemii koronaviru či problémy s dostupností bydlení. „Dá se to zvládnout, jen pokud to bude vláda sebevrahů, jinak to nepůjde. Musí říct: ‚My to riskneme, i kdybychom možná neuspěli v příštích volbách’,“ řekl Svoboda.

Dále řekl, že vláda by se měla domluvit i s opozicí například na důchodové reformě. „Jestli má být důchodová reforma, tak bych řekl ‚klobouk dolů’ a Fiala by měl dostat bustu. Znamenal by to, že je schopen najít radikální řešení a ukázal by, že je schopný se dohodnout,“ dodal exministr zahraničí.

Sebevražedná byla Zemanova vláda, říká Kavan

Ekonomickou krizi zažil i Topolánek se svojí vládou. „Seškrtali jsme rozpočet do 100 miliard a nakonec ta vláda padla,“ připomněl expremiér. Dodal, že nastávající vláda se však musí chovat odvážně a ideálně připravit projekt nejen na současné volební období, ale i na to další, tedy celkem na osm let.

Další bývalý šéf diplomacie Jan Kavan částečně rozporoval Svobodovo vyjádření o sebevrazích. „Nemyslím, že vláda, která ovládá 108 mandátů, je sebevražedná. To byla vláda Miloše Zemana,“ připomněl Kavan kabinet současného prezidenta, který fungoval na základě tzv. opoziční smlouvy mezi jeho ČSSD a ODS, tehdy vedenou Zemanovým předchůdcem na postu prezidenta Václavem Klausem.

Kavan nicméně připustil, že pokud se bude kabinet Petra Fialy skutečně chtít vypořádat s nejpalčivějšími problémy, tak bude skutečně potřebovat značnou odvahu. Zároveň dodal, že by měla přistoupit ke zvýšení daní aspoň v některých oblastech. „Chápu, že pravicová vláda nechce zvyšovat daně, ale u velkých korporací by si to mohli dovolit,“ doplnil bývalý šéf diplomacie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět
Migrace

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

OBRAZEM: Demisi, volaly davy lidí. Hymnu zpíval Ortel, vypustili holubici míru

V Praze se konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle policie na ni dorazily „nižší desítky tisíc“ účastníků. Pořadatelé požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky i v dalších městech po České republice.

Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.