Topolánek: Pro další dluhy na pomoc lidem prostor není, Babiš tu možnost vládě sebral

V případě nutnosti postarat se o velké množství lidí už Česká republika dle bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS) další prostor pro zadlužování nemá. Za důvod označil dřívější rozhazování ministerských kabinetů zasedajících pod taktovkami Andreje Babiše (ANO) a Bohuslava Sobotky (ČSSD). Varoval také před možným zvyšováním daní a upozornil, že současná vláda Petra Fialy (ODS) čelí problémům, které nikdo nemusel řešit za poslední tři dekády.

To, co se nyní v České republice děje, je podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka výsledek nic nedělání Babišovy a Sobotkovy vlády a některých jejich špatných kroků. „Minulé vlády dělaly – jak by řekl Václav Klaus – ‚nekroky‘,“ uvedl Topolánek pro web reflex.cz. Podle něj šlo například o zastavení tendru na výstavbu jaderné elektrárny v Temelíně.

Zároveň s tím expremiér upozornil také na vysoké zadlužení, s kterým se potýká česká státní kasa. „Ten dluh není smrtící, ale důležitý je trend. Kdybychom se potřebovali postarat o spoustu lidí a řešit mimořádné investice, tak nemáme prostor pro zadlužování jen proto, že Babiš chtěl uspokojit své voliče, čímž každé další vládě sebral prostor pro další kroky,“ popsal Topolánek s tím, že panuje vysoká obava z nárůstu veřejného dluhu.

Příspěvek 5 000 korun pro rodiny s dětmi a hrubým příjmem do jednoho milionu korun ročně považuje Topolánek za nesystémový. „Vláda jde polovičatou cestou, ne úplně plošnou. Kdybych to měl klasifikovat jako ekonom, nikdy bych to nemohl schválit. Jako člověk, který nevidí k této vládě žádnou alternativu, tomu ale rozumím. I když s tím nesouhlasím,“ povzdechl si Topolánek.

Podle něj může také dojít ke zvyšování daní. „Vláda nějakou daňovou reformu udělat musí. Varoval bych, aby nešahali na daně fyzických osob nebo zaměstnanců, protože nemám pocit, že bychom platili malé daně,“ prohlásil Topolánek. „Celá opozice a moderátoři v televizích budou vládu zkoušet z programového prohlášení, to mi ale nepřipadá korektní. Vláda je v úplně jiné situaci a řeší problémy, které tady za třicet let neřešil nikdo,“ podotkl bývalý premiér s tím, že jde o souběh krizí, jenž může vládě zlomit vaz.

Panují také obavy z toho, že Rusko zastaví dodávky plynu. „Tuhle situaci nemůže ustát žádná vláda. Zloba lidí nepůjde vůči lidem, kteří to způsobili, ale vůči těm, kteří tu vládnou,“ podotkl Topolánek a varoval, že může dojít k zastavení průmyslu. „Je celá řada průmyslových oborů fatálně závislých na plynu,“ zakončil.

Tagy: