Smrti zločince neumím litovat, říká Kalousek. Za mrtvého proruského šéfa by se jen pomodlil

Kamkoliv přijedu tankem, tam je moje milovaná zem. To hlásal ještě před nedávnem jeden z nejznámějších proruských separatistů na Ukrajině Kirill Stremousov. Zástupce šéfa ruské okupační správy v Chersonské oblasti a muž, který by podle vlastních slov nejraději obsadil i Prahu, zemřel při středeční dopravní nehodě, oznámily ruské úřady. K jeho smrti se vyjádřili i někteří čeští politici.

„Ne, nedokážu litovat smrti zločince. Můžu se za něj pomodlit, ale litovat jej nebudu. Videa často natáčel v jedoucím autě a zahynul při dopravní nehodě. To se mi zdá jako velmi inspirativní i pro naše prostředí,“ uvedl na svém Twitteru exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Je pravdou, že Stremousov mnoho propagandistických videí natáčel, když zrovna řídil auto. To by nahrávalo tvrzení Moskvy, že se skutečně zabil při autonehodě. Někteří Ukrajinci však prohlášení Rusů berou s rezervou.

„Podle nepotvrzených zpráv hlavní zrádce Ukrajiny – zástupce vedoucího ruské ‚správy‘ v Chersonu Kirill Stremousov – zemřel při autonehodě. Na jednu stranu doufáme, že je to pravda. Na stranu druhou jsme ho opravdu chtěli vidět u soudu v Haagu, takže jsme trochu zklamaní,“ glosovala populární ukrajinská stránka Saint Javelin, která koordinuje sbírky pro ukrajinskou armádu.

Zprávu o smrti Stremousova kvitoval i místopředseda Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL). „Dobrá zpráva z Ukrajiny. Kolaborace i spolupráce při páchání válečných zločinů a zvěrstev proti civilistům musí být potrestána. Zde přišla odplata osudu dříve nežli spravedlnost lidská,“ prohlásil místopředseda lidovců.

Další člen KDU-ČSL a pardubický zastupitel Vít Ulrych pak uvedl následující: „Kamkoliv vjedu tankem, tam to bude patřit Rusku, recitoval kdysi Stremousov. Ano, Rusko patří peklu, jak se ti tam líbí, Kirille?“

Stremousov se narodil 26. prosince 1976 nedaleko města Horlivka na východě Doněcké oblasti. Až do letošního obsazení Chersonské oblasti Rusy působil v ukrajinské politice. Během nejtěžších měsíců pandemie koronaviru hojně sdílel příspěvky o údajné nebezpečnosti vakcín a také různé konspirační teorie. Pokoušel se stát starostou Chersonu, ale ve volbách neuspěl.

Podivná poezie a týrání dítěte

Moc Stremousovovi zajistila až ruská agrese, která ho vynesla do vedení okupované oblasti. V loňském roce se stal členem proruské strany na Ukrajině zvané Država. Vypracoval se na jednoho z nejvýraznějších proruských kolaborantů.

V poslední době se zviditelnil například zveřejněnou poezií, v níž by kromě „své“ Ukrajiny k Rusku připojil de facto celý svět. „Vidím Prahu, Varšavu, Budapešť a Bukurešť. To je ruská država. Tolik nádherných míst,“ zarecitoval separatista kromě jiného.

Kromě šíření dezinformací o covidu se Stremousov, který měl ve své kanceláři kromě fotky ruského prezidenta Vladimira Putina vyvěšené také snímky sovětského vůdce Josifa Stalina a marxistického revolucionáře Che Guevary, výrazně zviditelnil už v roce 2017, když točil se svojí čtyřměsíční dcerou jako s hadrovou panenkou. Děsivé video tehdy zveřejnil web The Sun.

Bitva o Cherson začala hned v první den ruské invaze, tedy 24. února, a po šesti dnech skončila ruským vítězstvím. Cherson tak byl prvním a dlouhou dobu také jediným velkým ukrajinským městem, které okupanti dobyli. Nyní je však velmi pravděpodobné, že již brzy bude nad Chersonem opět vlát žlutomodrá vlajka.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve středu nařídil v Chersonské oblasti stažení ruských vojsk z pravého břehu Dněpru, což se týká i Chersonu.

Tagy: