Rusové opustí Cherson
Kamkoliv přijedu tankem, tam je moje milovaná zem. To hlásal ještě před nedávnem jeden z nejznámějších proruských separatistů na Ukrajině Kirill Stremousov. Zástupce šéfa ruské okupační správy v Chersonské oblasti a muž, který by podle vlastních slov nejraději obsadil i Prahu, zemřel při středeční dopravní nehodě, oznámily ruské úřady. K jeho smrti se vyjádřili i někteří čeští politici.
„Ne, nedokážu litovat smrti zločince. Můžu se za něj pomodlit, ale litovat jej nebudu. Videa často natáčel v jedoucím autě a zahynul při dopravní nehodě. To se mi zdá jako velmi inspirativní i pro naše prostředí,“ uvedl na svém Twitteru exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Another one bites the dust.
— Saint Javelin (@saintjavelin) November 9, 2022
Watching this surreal poetry performance by Russian-installed Kherson official Krill Stremousov to commemorate his loss. pic.twitter.com/uXa0WtHJa2
Je pravdou, že Stremousov mnoho propagandistických videí natáčel, když zrovna řídil auto. To by nahrávalo tvrzení Moskvy, že se skutečně zabil při autonehodě. Někteří Ukrajinci však prohlášení Rusů berou s rezervou.
Válka na Ukrajině
„Podle nepotvrzených zpráv hlavní zrádce Ukrajiny – zástupce vedoucího ruské ‚správy‘ v Chersonu Kirill Stremousov – zemřel při autonehodě. Na jednu stranu doufáme, že je to pravda. Na stranu druhou jsme ho opravdu chtěli vidět u soudu v Haagu, takže jsme trochu zklamaní,“ glosovala populární ukrajinská stránka Saint Javelin, která koordinuje sbírky pro ukrajinskou armádu.
Zprávu o smrti Stremousova kvitoval i místopředseda Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL). „Dobrá zpráva z Ukrajiny. Kolaborace i spolupráce při páchání válečných zločinů a zvěrstev proti civilistům musí být potrestána. Zde přišla odplata osudu dříve nežli spravedlnost lidská,“ prohlásil místopředseda lidovců.
Další člen KDU-ČSL a pardubický zastupitel Vít Ulrych pak uvedl následující: „Kamkoliv vjedu tankem, tam to bude patřit Rusku, recitoval kdysi Stremousov. Ano, Rusko patří peklu, jak se ti tam líbí, Kirille?“
měl ve své kanceláři kromě fotky ruského prezidenta Vladimira Putina vyvěšené také snímky sovětského vůdce Josifa Stalina a marxistického revolucionáře Che Guevary. Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Kirill Stremousov v autě Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Kirill Stremousov Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Kirill Stremousov Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Kirill Stremousov Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Kirill Stremousov Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Stremousov se narodil 26. prosince 1976 nedaleko města Horlivka na východě Doněcké oblasti. Až do letošního obsazení Chersonské oblasti Rusy působil v ukrajinské politice. Během nejtěžších měsíců pandemie koronaviru hojně sdílel příspěvky o údajné nebezpečnosti vakcín a také různé konspirační teorie. Pokoušel se stát starostou Chersonu, ale ve volbách neuspěl.
Podivná poezie a týrání dítěte
Moc Stremousovovi zajistila až ruská agrese, která ho vynesla do vedení okupované oblasti. V loňském roce se stal členem proruské strany na Ukrajině zvané Država. Vypracoval se na jednoho z nejvýraznějších proruských kolaborantů.
V poslední době se zviditelnil například zveřejněnou poezií, v níž by kromě „své“ Ukrajiny k Rusku připojil de facto celý svět. „Vidím Prahu, Varšavu, Budapešť a Bukurešť. To je ruská država. Tolik nádherných míst,“ zarecitoval separatista kromě jiného.
Kromě šíření dezinformací o covidu se Stremousov, který měl ve své kanceláři kromě fotky ruského prezidenta Vladimira Putina vyvěšené také snímky sovětského vůdce Josifa Stalina a marxistického revolucionáře Che Guevary, výrazně zviditelnil už v roce 2017, když točil se svojí čtyřměsíční dcerou jako s hadrovou panenkou. Děsivé video tehdy zveřejnil web The Sun.
Ukrajinský voják během výcviku v Kyjevské oblasti Zdroj: AP
Ukrajinský voják Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Doněcké oblasti střílí z protitankové zbraně NLAW. Zdroj: AP
Členové ukrajinské 30. mechanizované brigády přesouvají salvový raketomet. Zdroj: Ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda
Ukrajinský salvový raketomet Zdroj: Ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda
Ukrajinský salvový raketomet Zdroj: Ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda
Ukrajinští vojáci využívají raketomet Javelin. Zdroj: AP
Ukrajinci si pochvalují český salvový raketomet RM-70 Vampire. Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Ukrajinští vojáci Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinský voják střílí z kulometu. (17. října 2022) Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský voják Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský voják se fotí u dělostřelecké palby v Doněcké oblasti. (3. září 2022) Zdroj: AP
Ukrajinský voják Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Člen ukrajinské 93. mechanizované brigády postává u zničeného ruského obrněnce. (3. srpna 2022) Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Bitva o Cherson začala hned v první den ruské invaze, tedy 24. února, a po šesti dnech skončila ruským vítězstvím. Cherson tak byl prvním a dlouhou dobu také jediným velkým ukrajinským městem, které okupanti dobyli. Nyní je však velmi pravděpodobné, že již brzy bude nad Chersonem opět vlát žlutomodrá vlajka.